• Sigmunds,
  • Zigismunds,
  • Zigmunds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


FM: HoReCa nozarēm vajadzēs vairākus gadus, lai sasniegtu iepriekšējo līmeni

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 21:00, 28.04.2021


Lai izmitināšanas un ēdināšanas nozares sasniegtu 2019.gada līmeni, būs nepieciešami vairāki gadi, šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē sacīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāve Inta Vasaraudze.


Foto: LETA

Šodien komisijā deputāti uzklausīja ekspertu teikto par Latvijas stabilitātes programmu 2021.-2024.gadam. Sēdē Vasaraudze teica, ka tāda nozares kā transports un uzglabāšana, māksla un izklaide 2019.gada līmeni sasniegs jau nākamā gada beigās, taču izmitināšanas un ēdināšanas nozarēm būs nepieciešami vairāki gadi.

Tas saistīts ar Covid-19 radītās pandēmijas dēļ ieviestajiem ierobežojumiem, kas būtiski ietekmēja šo nozaru darbību.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), iepazīstinot ar šo programmu, stāstīja, ka šis ir "starta šāviens" nākamā gada budžetam un 2022.-2024.gada vidēja termiņa budžetam. Viņš teica, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis katru gadu aprīlī iesniedz Eiropas Komisijai (EK) sagatavotu stabilitātes programmu, kurā valstis sniedz prognozes par makroekonomiku un budžetu turpmākajiem gadiem.

Reirs uzsvēra, ka tas nav politisks dokuments, bet prognožu dokuments, uz kura valstās nākamā gada valsts budžets un vidēja termiņa budžeta ietvars.

Ministrs norādīja, ka programmas izstrādātāji izmantoja pirmā ceturkšņa datus. Tāpat viņš stāstīja, ka uz šī dokumenta pamata EK vērtē valstu budžetus, un laikā, kad valstis savus budžetus iesniedz izskatīšanai pirmajā lasījumā, EK tos izvērtē un salīdzina. Viņaprāt, interesantākais ir tas, ka EK sniedz savas rekomendācijas katrai dalībvalstij. "Ja visu laiku šīs lietas bija samērā formālas, tad tagad esam nonākuši pie attīstības fonda, un lielākoties diskusijas ar Komisiju ir saistītas ar rekomendāciju izpildi," teica Reirs, piebilstot, ka tas saistās ar to, ka EK "piespiež" darīt to, kas, viņuprāt, uzlabotu situāciju.

Reirs arī pastāstīja, ka prognozēs pieņemts, ka ekonomisko attīstību Latvijā līdz 2021.gada vidum negatīvi turpinās ietekmēt Covid-19 izplatība, taču atceļot lielāko daļu ierobežojumus, izaugsme strauji atsāksies.

Finanšu ministrs arī atzīmēja, ka ekspertu izstrādātās prognozes balstās uz Covid-19 vakcinācijas plānu. "Parasti mēs veltījām izpēti uz iekšzemes vai starptautiskiem riskiem, bet šīs programmas pamatā ir veiksmīgs vakcinācijas process," pauda politiķis.

Plāns paredz, ka līdz vasaras beigām pret Covid-19 savakcinēs 70% Latvijas iedzīvotājus, līdz ar to, atkārtots slimības uzliesmojums šā gada rudenī nenotiku. Reirs teica, ka pieejamais vakcīnu apjoms jau maijā liecina, ka šos rādītājus ir iespējams sasniegt.

Tikmēr Vasaraudze klāstīja, ka pērn ekonomikas kritums bijis zemāks, nekā prognozēts, ko noteica tas, ka ražojošās nozarēs praktiski nebija izlaides apjomu kritums. Tāpat pozitīvi situāciju ietekmējuši valsts atbalsta pasākumi.

Viņa teica, ka 2020.gada pavasarī Covid-19 pirmā viļņa pārvarēšana bija ļoti sekmīga, taču vienlaikus līdz šim visvairāk Covid-19 ierobežojumu dēļ cietušas izmitināšanas, ēdināšanas, mākslas, izklaides, atpūtas, transporta un uzglabāšanas nozares.

Vasaraudze skaidroja, ka ekonomikas aktivitāte pirmajā ceturksnī ir zemāka nekā pirms gada tieši ierobežojumu dēļ. Būtisks aktivitātes kritums pirmajā ceturksnī bijis tieši ierobežojumu skartajās nozarēs. Preču ražošanu un eksportu Covid-19 nav būtiski skāris, un apjomi pat esot pieauguši, teica FM ierēdne.

Viņa arī piebilda, ka pasažieru skaits lidostās pirmajā ceturksnī aizvien ir ļoti zems, taču sagaidāms, ka nākamajos mēnešos aviopārvadājumos būs pieaugums. Vienlaikus viņa piebilda, ka apjomi arī tad būs zemi.

Komentējot mājsaimniecību patēriņu, Vasaraudze norādīja, ka tas ir zems un saistās ar ierobežojumiem. Eksperti secinājuši, ka mājsaimniecību uzkrājumi pieaug, atliktais patēriņš esot liels, un atceļot ierobežojumus tiks sekmēts privātā patēriņa pieaugums.

Tikmēr būvniecības nozarē, pateicoties tās noturībai, investīciju apjoms pērn palicis praktiski nemainīgs, un 2021.-2027.gada plānošanas periodā sagaidāms straujš investīciju pieaugums.

Vienlaikus FM prognozē, ka pēc negaidīti mērenā pieauguma pērn, šogad bezdarba līmenis stabilizēsies. Vasaraudze minēja, ka Covid-19 ir ietekmējis bezdarba līmeni, taču tas kopumā neesot liels un ir ļoti atšķirīgs pa nozarēm. Bezdarbs neesot pieaudzis tik strauji pateicoties valsts atbalsta pasākumiem, teica FM pārstāve.

Vasaraudze arī teica, ka janvārī un februārī vērojama deflācija, kas saistīta ar energoresursu cenu kritumu, līdz ar to, šogad sagaidāms mērens cenu pieaugums.

FM šogad prognozē 1,4% inflāciju, taču pieaugot ekonomiskai aktivitātei - inflācija būs 2% robežās. Nodarbināto darba samaksā plānots 4% pieaugums, ko ietekmēs minimālās algas pieaugums, kā arī pieaugums noteiktās nozarēs, piemēram, medicīnā un izglītībā. Vienlaikus nākamajā gadā un vidējā termiņā plānots vidējās darba samaksas pieaugums, kas saistās ar produktivitātes pieaugumu.

No viņas teiktā izriet, ka galvenie riski patreiz ir vakcinācijas temps, vakcīnu piegādes un Covid-19 mutācija. Tāpat esot jāņem vērā, ka strauji pieaug investīviju apjoms, un zināmi riski tiek saskatīti būvniecībā, jo pieaugot pieprasījumam pēc šī pakalpojuma, var rasties cenu kāpums.

Nākamās makroekonomikas prognozes tiks aktualizētas jūnijā, un tās tiks izmantotas nākamā gada budžeta sagatavošanai.

Tikmēr FM Fiskālās politikas departamenta vadītājs Nils Sakss minēja, ka 30.jūnijā ministrijām jāiesniedz FM un Pārresoru koordinācijas centrā priekšlikumus prioritārajiem pasākumiem, taču "lielais fināls" gaidāms 14.oktobrī, kad finanšu ministrs iesniegs Saeimā 2022.gada budžeta projektu ar pavadošajiem likumprojektiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Būtiski mainīti principi, pēc kādiem mājsaimniecības nodod elektrību tīklā

Atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā ar maiju sāks darboties neto norēķinu sistēma, kas paredz mājsaimniecību ar saules paneļiem savstarpējos norēķinus naudas izteiksmē.

Ekonomika Latvijā vairāk nekā 90% iedzīvotāju pirkumiem internetā izmanto datorus

Latvijā vairāk nekā 90% iedzīvotāju pirkumiem internetā izmanto datorus, tomēr arvien vairāk cilvēku pirkumiem sāk izmantot arī mobilos telefonus, liecina starptautiskā interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmuma "Gemius" veiktās aptaujas dati.

Ekonomika Latvijas augstskolas izstrādājušas viedās enerģijas projektu par 1 160 000 eiro

Tiks izstrādāta arī interaktīva platforma klimata pārmaiņu mazināšanas pasākumu simulēšanai.

Ekonomika LMT ceļ interneta pakalpojumu cenas

No šodienas palielinās atsevišķu SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) interneta pakalpojumu cenas, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Lasiet arī

Sabiedrība Nosaukta summa, kāda nepieciešama patvertņu izveidošanai

Latvijā patvertņu un vietu, kur patverties, atjaunošanai vai izveidošanai indikatīvi būtu nepieciešami kā minimums 98 679 900 eiro, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) ziņojuma projekts valdībai.

Sabiedrība Vecpils iedzīvotāji Kurzemē atceras kolhoza laikus (+VIDEO)

Pēteris Lācis izveidoja "Ziedu" par vadošo saimniecību.

Veselība Latvijas onkoloģe iestājas par sieviešu vakcināciju pret vēzi (+VIDEO)

Šogad ir pēdējais gads, kad darbojas līdzšinējais “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns".

Sabiedrība Izglītības nodrošināšana ukraiņu bēgļu bērniem varētu izmaksāt 2 miljonus eiro

Lai nodrošinātu mācības visiem ukraiņu bēgļu bērniem, no septembra līdz decembrim būs nepieciešami kopā 2 356 507 eiro, bet 2025.gadā - 4 316 027 eiro, liecina likumprojekts, ko Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nodevusi saskaņošanai.