• Vijolīte,
  • Viola,
  • Vizbulīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Enerģētikas uzņēmums nosauc divus galvenos faktorus, kas noteiks cenas

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 14:49, 31.05.2020


Nākotnes elektroenerģijas cenas galvenokārt noteiks laikapstākļi un Covid-19 pandēmijas turpmākā attīstība, norādīja enerģētikas uzņēmuma "AJ Power" pārstāvji.


Foto: LETA

"AJ Power" norādīja, ka pērnā gada beigās un šī gada sākumā "NordPool" elektroenerģijas biržas cena Latvijas zonai piedzīvojusi pakāpenisku, taču ievērojamu samazinājumu. Šīs cenas ir zemas ne tikai salīdzinot ar pēdējiem gadiem, bet arī ar periodu, kad Latvijas elektroenerģijas tirgus tika liberalizēts.

Uzņēmuma pārstāvji pauda, ka zemo cenu līmenis ir skaidrojams ar virkni cenu ietekmējošu faktoru. Elektroenerģijas cenas kritumu sekmējuši arī labvēlīgi laikapstākļi - siltā ziema, vējains laiks, kā arī nokrišņi nostiprinājuši ūdens rezerves, kas tiek izmantotas elektroenerģijas ražošanai. Baltijas valstis ir labi integrētas Skandināvijas reģionā un tāpēc uz cenu ietekmējošiem faktoriem nepieciešams skatīties plašākā kontekstā, skaidroja uzņēmumā.

Lai gan janvāris un februāris vēsturiski Latvijā ir viens no aukstākajiem periodiem, šogad attiecīgajos mēnešos elektroenerģijas patēriņš saglabājās ievērojami zem pagājušā gada līmeņa, nesasniedzot sezonālo normu un, līdz ar to, neradot elektroenerģijas cenas izaugsmi. Ziemas sezonā pārmērīgu cenu pieaugumu novērsa arī elektroenerģijas ģenerācijas izmaksu samazinājums, kas līdzīgi kā patēriņš seko gaisa temperatūrai.

"AJ Power" pārstāvji skaidroja, ka elektroenerģijas patēriņa kritumu stiprinājusi ne tikai siltā ziema un laikapstākļi, bet arī ar Covid-19 pandēmijas izplatību saistītie ekonomiskās darbības ierobežojumi. Vīrusa apdraudējuma dēļ, tika apturēta virkne uzņēmējdarbības jomu, un šie procesi bija jūtami arī Baltijas valstīs. Lai gan ierobežojumi Skandināvijā un Baltijā nav bijuši tik strikti kā, piemēram Centrāleiropā, tomēr, tas ir atstājis ietekmi uz daudzu valstu elektroenerģijas patēriņu, kas saistīts ar faktu, ka ieviestie ierobežošanas pasākumi ir uz laiku samazinājuši tautsaimniecības aktivitāti. Līdz ar pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu, tiek sagaidīts, ka elektroenerģijas patēriņš atgriezīsies ierastā līmenī, tomēr Covid-19 faktors rada nenoteiktību elektroenerģijas tirgū, jo tas tieši var veicināt elektroenerģijas patēriņa pieaugumu un samazinājumu arī nākotnē, pauda "AJ Power".

Uzņēmumā norādīja, ka šajā ziemā un pavasarī novērota lielāka elektroenerģijas ģenerācijas jauda no spēkstacijām, kuru kapacitāte atkarīga no laikapstākļu attīstības. Hidroģenerācija ir galvenais elektroenerģijas ražošanas avots Skandināvijā un pieejamais ūdens daudzums tieši ietekmē elektroenerģijas ražošanas izmaksas šodien un arī nākotnes elektroenerģijas izstrādes plānus. Neraksturīgo laikapstākļu dēļ visā Skandināvijas reģionā tika sasniegti augstākie ūdens krājumi pat 10 gadu periodā un arī Latvijas hidroģenerācijas apjoms šajā un pagājušā gada ir bijis ievērojami augstā līmenī. Lai novērstu iespējamu rezervuāru pārplūdi, hidroelektrostacijas (HES) bija gatavas ražot elektroenerģiju par ievērojami zemām cenām, līdz ar to, zema cena bija ne vien Latvijā saražotajai elektroenerģijai, bet arī tās importam.

Papildus augstai ūdens izstrādei, šajā ziemā un pavasarī vēja ģenerācija bijusi ievērojami augstā līmenī. Paaugstināto vēja ģenerāciju "AJ Power" pārstāvji skaidro gan ar laikapstākļiem, gan ar ražošanas kapacitātes palielinājumu, ko veicinājušas investīcijas vēja enerģijā Skandināvijā. Vēja ģenerācija izceļas ar praktiski neesošām mainīgajām izmaksām, tādēļ šī ģenerācija ir gatava strādāt neatkarīgi no elektroenerģijas cenas, radot papildus ietekmi uz cenām. Šajā pavasarī, pirmo reizi vēsturē Zviedrijā pieredzēta negatīva elektroenerģijas biržas cena, ko daļēji veicināja arī vēja ģenerācija.

"AJ Power" skaidroja, ka tirgus kopumā ir saņēmis ievērojamu šoku. Lai racionāli izvērtētu elektroenerģijas cenu attīstību turpmāk, ir jāņem vērā iepriekš minētos faktorus, kas ietekmēja elektroenerģijas cenu samazinājumu šobrīd un to ilgtspējīgo ietekmi uz elektroenerģijas cenām nākotnē. Laikapstākļu ietekme uz elektroenerģijas patēriņa līmeni un ražošanas izcenojumu tiešā veidā ir īslaicīga, taču netieši spēj ietekmēt nākotnes cenas, piemēram, palielinot uzkrāto ūdens daudzumu Skandināvijā, samazinot dabas gāzes un oglekļa diokstīda (CO2) kvotu cenas, pauda uzņēmuma pārstāvji. Sagaidot, ka nākotnes laikapstākļi atgriezīsies pie vēsturiskajām normām, elektroenerģijas cenas pakāpeniski palielināsies no to pašreizējā līmeņa, taču salīdzinot tās ar iepriekšējiem gadiem sagaidāms, ka aprakstītais tirgus satricinājums būs jūtams arī nākamgad.

Daļu faktoru, kas veicināja elektroenerģijas cenu samazinājumu, tieši vai netieši ietekmē laikapstākļi, kas šajā sezonā radījuši lielu ietekmi elektroenerģijas cenu kritumam, skaidroja uzņēmumā, norādot, ka, lai gan laikapstākļus ilgtermiņā paredzēt nav iespējams, ņemot vērā, ka šajā sezonā tie ir bijuši labvēlīgāki, kā tas vēsturiski novērots, tiek sagaidīts, ka tik liela (samazinoša) ietekme uz elektroenerģijas cenām tuvākajā nākotnē neatkārtosies.

"AJ Power" pārstāvji skaidroja, ka līdz ar pakāpenisku Covid-19 ierobežojumu mazināšanu, pašreiz tiek prognozēts, ka elektroenerģijas patēriņš atgriezīsies ierastā līmenī. Šis faktors rada nenoteiktību elektroenerģijas tirgū, jo tieši var veicināt un ierobežot patēriņu arī turpmāk. Ar iespējamo Covid-19 izplatības atkārtotu uzliesmojumu, ierobežojumi var tikt atjaunoti, līdz ar to atkārtoti var tikt samazināts elektroenerģijas patēriņš un elektroenerģijas cenas (pret sezonālo normu). CO2 kvotu cenas, kas ļoti cieši seko kopējai Eiropas ekonomiskajai aktivitātei, veido arī daļu no elektroenerģijas ražošanas izmaksām vairumam spēkstaciju. Turpmāka ekonomiskās aktivitātes atjaunošana palielinās CO2 kvotu pieprasījumu un stimulēs arī elektroenerģijas cenas. Līdz ar sagaidāmo laikapstākļu atgriešanos pie vēsturiskās normas un pakāpenisku Covid-19 iespaida samazināšanos, elektroenerģijas cenas turpinās pieaugt.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Luminor vēlas iegādāties Krievijā strādājošā Ungārijas banka OTP - Bloomberg

Baltijas valstīs strādājošo "Luminor Bank" vēlas iegādāties Ungārijas lielākā banka "Országos Takarék Pénztár" (OTP), kas darbojas arī Krievijā, vēsta aģentūra "Bloomberg", atsaucoties uz nenosauktiem avotiem.

Ekonomika Dienvidkurzemes novada Nīcas pagastā par ES naudu tiks pārbūvēts polderis

Kopējā pasākumam atvēlētā summa ir 32,9 miljoni eiro no Atveseļošanas fonda un 6,9 miljoni eiro no Latvijas valsts budžeta.

Ekonomika Nodokļu ieņēmumi pirmajā ceturksnī par 1,2% atpaliek no plānotā

Nodokļu ieņēmumos šogad pirmajos trijos mēnešos iekasēti 3,325 miljardi eiro, kas ir par 40,7 miljoniem eiro jeb 1,2% mazāk, nekā plānots, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu ministrijas pārstāvji.

Ekonomika «Viesmīlības nozare izmirst», pauž Latvijas Bāru asociācija (+VIDEO)

Valdība nevēlas "lieki" tērēties un apzināties, ka vietējie uzņēmumi ir viens no ekonomikas stūrakmeņiem.

Lasiet arī

Ekonomika Aptauja: Latvijas iedzīvotāji sagaida mājokļu cenu kāpumu (+VIDEO)

Respondenti, kas ir optimistiskāki nekā vidēji, ir ar pamatizglītību, zemiem ienākumiem un dzīvo laukos.

Pasaule Starptautiskā krimināltiesa nosoda draudus tās amatpersonām

Starptautiskā krimināltiesa (SKT) piektdien stingri reaģējusi uz draudiem un iebiedēšanas mēģinājumiem, ar kuriem saskārušies tās darbinieki, bet plašāku informāciju nesniedza.

Sports Latvijas hokejisti pārbaudes spēlē negūst vārtus un papildlaikā zaudē norvēģiem

Latvijas vīriešu hokeja izlase piektdien Rīgā priekšpēdējā pārbaudes spēlē pirms pasaules čempionāta ar rezultātu 0:1 (0:0, 0:0, 0:0, 0:1) papildlaikā zaudēja Norvēģijai.

Ekonomika EK jaunās sankciju pakotnē iekļauts rosinājums aizliegt mangāna rūdas tranzītu

Pēc Latvijas ierosinājuma Eiropas Savienības (ES) 14.sankciju pakotnē pret Krieviju būs iekļauts arī aizliegums piegādāt mangāna rūdu, vadoties no neoficiālās informācijas no Eiropas Komisijas (EK), spriež finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).