• Dailis,
  • Herberts,
  • Umberts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«Viesmīlības nozare izmirst», pauž Latvijas Bāru asociācija (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 16:04, 02.05.2024


Valdība nevēlas "lieki" tērēties un apzināties, ka vietējie uzņēmumi ir viens no ekonomikas stūrakmeņiem.


Tūristus piesaista ne tikai arhitektūra, bet arī iespēja labi atpūsties.

Ieilgusī krīze tūrisma un viesmīlības nozarē jau sen vairs nav tikai atsevišķu nozares dalībnieku problēma. Papildu jau iepriekš izskanējušam faktam, ka Latvija no Covid-19 pandēmijas atkopjas vissliktāk, salīdzinot ar pārējām Eiropas Savienības valstīm, situācijas nopietnība, tai skaitā neskaitāmās tukšās telpas, nu jau ir redzama ikkatram. Latvijas Bāru asociācijas pārstāvji ir pārliecināti - kamēr valdība pārmaiņas tūrisma un viesmīlības nozarē neuzskatīs kā ieguldījumu, bet vien kā izdevumus, nozare turpinās grimt.

2022.gadā ārvalstu tūristi Latvijai sniedza ieņēmumus vairāk nekā 1 milijarda apmērā, turklāt prognozes liecina, ka 2023.gada dati uzrādīs vēl lielāku summu. Šis ir viens no spēcīgiem faktiem, kas apliecina tūrisma nozares lielo nozīmi Latvijas ekonomikā. Tūrisms ir viena no galvenajām eksporta nozarēm, tāpēc ir būtiski, lai arī valstiskā līmenī tas par tādu tiktu uzskatīts. Ir skaidrs, ka nozari skāruši nenovēršami apstākļi - Covid-19, karš Ukrainā, - taču, kā atzīst Latvijas Bāru asociācijas valdes loceklis Raivo Mediņš, sāpīgākā ir tieši ir valdības neizdarība un izpratnes trūkums, kas jau gadiem ilgi nelabvēlīgi ietekmē tūrisma nozares apstākļus.

Neadekvāti liels nodokļu slogs

Viens no galvenajiem tūrisma un viesmīlības nozari nelabvēlīgi ietekmējošiem apstākļiem ir nodokļu slogs. Piemēram, ēdināšanas pakalpojumu PVN likme Latvijā ir otra augstākā starp Eiropas Savienības valstīm. Turklāt 2022.gadā izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji valstij nomaksājuši nodokļus 202,6 miljonu eiro apmērā. Šo un vēl citu apstākļu dēļ Latvijas Bāru asociācija aicina valdību pārskatīt nodokļu politiku un veikt izmaiņas, lai palīdzētu vietējiem uzņēmumiem.

"Nodokļu slogs viesmīlības nozarē ir nepanesams. Mūsu nozarē ir ļoti liels darbaspēka īpatsvars, līdz ar to arī saistītie nodokļi ir lieli. Viss, ko mēs, uzņēmēji, vēlamies darīt, ir strādāt un attīstīties, taču katru mēnesi milzīga daļa no apgrozījuma jāsamaksā valstij. Tāpat arī pēdējo gadu laikā būtiski pieaugušas citas saistītās izmaksas - komunālie maksājumi, produkcijas iepirkumi, kopējās izmaksas palielina arī darbaspēka trūkums un inflācija. Valstī, visticamāk, nav nekādu pētījumu, pierādījumu, kā ar šādu nodokļu slogu iespējams strādāt," stāsta bāru īpašnieks Raivo Mediņš.

Kā uzsver bāra īpašnieks Oskars Ikstens: "Tukšās telpas Vecrīgas ielās ir skats, pie kā nedrīkstam pierast! Lielā daļā šo telpu reiz bija apmeklētāju pilni bāri, kafejnīcas un restorāni. Turklāt arī šobrīd liela daļa no vēl pastāvošiem nozares dalībniekiem ir lielos parādos, līdz ar to situācija ir ļoti drūma, un bez drastiskām pārmaiņām valsts līmenī gaismas tuneļa galā nav".

Ieguldījumi tūrisma nozarē ir investīcijas nākotnē

Vēl viens svarīgs aspekts, kas ietekmē gan viesmīlības, gan tūrisma nozari kopumā, ir zemie tūrisma rādītāji. Kā jau iepriekš minēts, tūrisma rādītāji Latvijā būtiski atpaliek no pārējām Eiropas Savienības valstīm. Ir skaidrs, ka ģeopolitikai šobrīd ir liela nozīme attiecībā uz Latvijas tūrisma rezultātiem, taču mūsu kaimiņvalstu rezultāti ir labāki. Latvijas Bāru asociācija uzskata, ka tūrisms, par spīti faktiem, netiek uztverts pietiekami nopietni, salīdzinot ar citām eksporta nozarēm, tam tiek piešķirts mazāks finansējums, kā arī tam nav konkrētas atbildīgās institūcijas, neskaitot departamentu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā. Krietni atšķiras arī tūrisma mārketinga budžets starp Baltijas valstīm - Igaunijā tas ir vairāk nekā 6,5 miljoni, Lietuvā 5,4, savukārt Latvijā aptuveni 700 tūkstoši. Lai gan paredzēta papildu finansējuma piesaiste, šis sākotnējais skaitlis jau spilgti iezīmē valdības viedokli par tūrisma nozīmīgumu valstī.

"Katru gadu gaidām vasaru, cerot uz tūristu pieplūdumu, taču pēdējo gadu laikā visbiežāk nākas vilties, jūtot izteiktu tūrisma kritumu visā Rīgā. Kā bāru īpašnieki mēs izteikti izjūtam, kā situācija tūrismā ietekmē uzņēmuma peļņu. Protams, svarīgi ir arī vietējie apmeklētāji, taču tieši ārvalstu tūristi ir tie, kas mums ir vajadzīgi, lai izdzīvotu. Ik pa laikam ar nelielu skaudību vērojam kaimiņvalstu tūrisma mārketinga aktivitātes, vērienīgus koncertus, pilsētu svētkus, kam piešķirta liela jauda, uzreiz ir jūtams, ka valstij rūp, lai dažādu nozaru uzņēmumi būtu ne tikai eksistējoši, bet arī pelnoši. Šķiet, ka Latvijas valdība nevēlas "lieki" tērēties un apzināties, ka vietējie uzņēmumi, tai skaitā tūrisma un viesmīlības nozares pārstāvji ir viens no ekonomikas stūrakmeņiem. Mēs vēlamies redzēt reālu rīcības plānu no valdības, kā izglābt šo izmirstošo nozari," skaidro bāru īpašnieks Krišjānis Zintis Putniņš.

No šī Latvijas Bāru asociācijas ziņojuma izriet trīs galvenie virzieni, kuros nozares pārstāvji vēlas sagaidīt rīcību no valdības puses:

1. samazināts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) viesmīlības nozarei;

2. lielāks ieguldījums tūrisma nozarē un tūrisma eksporta veicināšanā;

3. mainīta pieeja attiecībā uz tūrisma nozari - "izdevumus" neuztvert tikai kā zaudējumus, bet gan kā valsts nozīmes ilgtermiņa investīcijas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Piensaimnieks: «Līdz gada beigām Latvijā būs nedaudz ap 100 000 govju» (+VIDEO)

Ražošanas saimniecības izmanto mazāk dabas, resursu, mazāk dzīvnieku.

Ekonomika Zems izglītības līmenis rada četras reizes augstāku risku kļūt par bezdarbnieku

Pērn bezdarba līmenis personām 15-74 gadu vecumā ar pamata vai zemāku izglītības līmeni bija gandrīz četras reizes augstāks nekā personām, kas ieguvušas augstāko izglītību - attiecīgi 13,3% un 3,3%, secināts Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) izdotajā informatīvajā apskatā "Darbaspēka apsekojuma galvenie rādītāji 2023.gadā".

Ekonomika Pēdējos 20 gados lauku saimniecību skaits samazinājies par 31,7%

Pēdējos 20 gados lauku saimniecību skaits samazinājies par 31,7%, turpretim saimniecību vidējais lielums pieaudzis 2,3 reizes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie 2023.gada lauku saimniecību integrētās statistikas apsekojuma provizoriskie dati.

Ekonomika Ekonomiskā situācija Eiropas Savienībā uzlabojas?

Nenoteiktība un lejupvērstie riski, kas apdraud ekonomikas prognozi, pēdējos mēnešos ir vēl vairāk palielinājušies, galvenokārt saistībā ar Krievijas ieilgušo agresijas karu pret Ukrainu un konfliktu Tuvajos Austrumos. Riskus joprojām rada arī plašāka ģeopolitiskā spriedze.

Lasiet arī