• Gundega,
  • Terēze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pēc pusgada Latvijā ir atgriezusies inflācija un cenas kāpušas. Cik daudz?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:16, 10.08.2020


Patēriņa cenas šogad jūlijā salīdzinājumā ar jūniju Latvijā pieaugušas par 0,2%, bet gada laikā - šogad jūlijā salīdzinājumā ar 2019.gada jūliju - patēriņa cenas augušas par 0,5%, tādējādi Latvijā pēc divus mēnešus novērotās gada deflācijas ir atgriezusies inflācija, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.


Foto: LETA

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūlijā pieaudzis par 1,4%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2020.gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, precēm cenas pieaugušas par 0,1%, bet pakalpojumiem - par 0,5%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju precēm cenas saglabājušās nemainīgas, kamēr pakalpojumiem tās pieaugušas par 1,6%.

"Lai arī jūlijā cenu pieaugums mēneša laikā parasti nav bijis tipisks, šoreiz papildus sezonālajiem faktoriem un mēnesim raksturīgām cenu izmaiņu tendencēm, nozīmīga ietekme bija arī tirdzniecības aktivitātes pieaugumam, samazinoties Covid-19 ierobežojumu ietekmei," atzīmēja statistikas pārvaldē.

Apkopotie dati liecina, ka būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,6%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā bija kartupeļiem (+36,6%), kam cenas pieauga, tirdzniecībā turpinot nonākt jaunajai ražai. Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga mājputnu gaļai (+2,1%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,2%), maizei (+1,4%) un saldējumam (+4,8%). Cenas pieauga arī cūkgaļai (+1,3%), miltiem un citiem graudaugiem (+3%) un šokolādei (+2,4%). Savukārt lētāki bija konditorejas izstrādājumi (-2,5%), svaigi dārzeņi (-2,3%), svaigi augļi (-1,6%) un svaigas vai atdzesētas zivis (-9,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,9%. Akciju noslēgumu dēļ dārgāks bija vīns, stiprie alkoholiskie dzērieni un alus.

Apģērbu un apavu grupā cenas samazinājās vidēji par 3,7%. Akciju ietekmē apģērbi bija vidēji par 3,5% lētāki, bet apavi - par 4,9% lētāki.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja dabasgāzes tarifu samazinājums no 1.jūlija. Siltumenerģija kļuva lētāka vidēji par 1,3%. Savukārt mājokļa īres maksa pieauga vidēji par 2,4%.

Veselības aprūpes grupā cenas palielinājās par 0,8%. Cenas pieauga zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa vidēji par 1,5%. Degviela kļuva dārgāka par 3,4%, tostarp dīzeļdegvielas cena palielinājās par 3,3%, benzīna - par 3,2%, bet autogāzes - par 5,8%. Cenas pieauga arī pasažieru aviopārvadājumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, ziediem un viesnīcu pakalpojumiem.

Statistikas pārvaldē arī norādīja, ka lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020.gada jūlijā, salīdzinot ar 2019.gada jūliju, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,8%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem augļiem (+19,6%), galvenokārt āboliem, bumbieriem, un apelsīniem. Cenas pieauga arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+8,3%), cūkgaļai (+3,8%), gaļas izstrādājumiem (+5,4%) un mājputnu gaļai (+2,2%). Dārgāks bija siers un biezpiens (+2,8%), konditorejas izstrādājumi (+2,4%), maize (+1,7%), griķi (+19,4%), kafija (+2,5%), saldējums (+5,7%) un brokastu pārslas (+9,8%). Savukārt lētāki kļuva svaigi dārzeņi (-7,7%), sviests (-6,4%) un jogurts (-2,2%).

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki vidēji par 1,9%. Cenas samazinājās dabasgāzei, elektroenerģijai, cietajam kurināmajam, mājokļa īres maksai un siltumenerģijai, savukārt dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 3%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums zobārstniecības, vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 3,9%, ko noteica cenu kritums degvielai par 11,2%, galvenokārt dīzeļdegvielai - par 11,5%. Benzīnam cenas samazinājās par 11% un autogāzei - par 10,1%. Savukārt gada laikā cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 1,8%. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga ziediem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,8%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,4%, bet ēdnīcu pakalpojumiem - par 5,7%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija apģērbiem, tabakas izstrādājumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, savukārt cenas samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Aizkavējusies Preses nama kvartāla pirmās kārtas būvniecība

Līdz nākamajam gadam pagarināts "Preses nama kvartāla" pirmās kārtas būvdarbu pabeigšanas termiņš, šonedēļ raksta Lietuvas laikraksts "Verslo žinios".

Ekonomika Šogad Rīgas ostā plānoti 67 kruīza kuģu ienācieni

Šī gada kruīza sezonā Rīgas ostā patlaban pieteikti 67 kruīza kuģu ienācieni, kas ir par piecām vizītēm vairāk nekā pērn, informēja Rīgas brīvostas pārvaldē.

Ekonomika Investējot 760 tūkstošus eiro renovācijā, «Mego» atklāj veikalu Carnikavā

Šodien, 25. aprīlī, pēc renovācijas darbu pabeigšanas, veikals “Mego” Carnikavā, Rīgas ielā 14, atkal vēris savas durvis pircējiem. Kopējās investīcijas veikala rekonstrukcijā un veikala apkārtnes labiekārtošanā sastādīja aptuveni 760 000 eiro.

Ekonomika Valainis: Latvijas ekonomikai pietrūkst investīciju 2-3 miljardu eiro apmērā

atvijas ekonomikai pietrūkst investīciju 2-3 miljardu eiro apmērā, piektdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Lasiet arī

Kultūra Luvra varētu piešķirt portretam «Mona Liza» atsevišķu telpu

Pasaules slavenākajam Leonardo da Vinči portretam "Mona Liza" Luvrā varētu atvēlēt atsevišķu telpu, sestdien paziņoja muzeja prezidente.

Sports Porziņģis ar 18 punktiem palīdz «Celtics» sērijā atgūt vadību (VIDEO)

Latvijas basketbolists Kristaps Porziņģis sestdien Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) izslēgšanas turnīra pirmās kārtas trešajā mačā guva 18 punktus un sekmēja Bostonas "Celtics" uzvaru.

Ekonomika Vidzemes tūrisma uzņēmēja: sezonas laikā visbiežāk viesojas latvieši (+VIDEO)

Cilvēki galvenokārt par kempingu uzzina no citiem viesiem, tīmekļvietnes, vietnēm Facebook un Instagram, vietnes TikTok.

Kultūra Balvu novada folkloras kopa «‎Upīte» radīja hitu «Žīguļi» (+VIDEO)

"Apzinātas vairāk kā 200 dziesmas un šķiet, ka vēl nav redzamas beigas".