• Nameda,
  • Ritvaldis,
  • Visvaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pēc pusgadsimta pārtraukuma uz Mēnesi palaista ASV nolaišanās ierīce

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 22:40, 08.01.2024


Pirmdien uz Mēnesi veiksmīgi palaists vairāk nekā pusgadsimtā pirmais ASV kosmosa kuģis ar nolaišanās ierīci.


Foto: Wikipedia

Privātās kompānijas "United Launch Alliance" (ULA) jaunā raķete "Vulcan Centaur" plkst.2.18 (plkst.9.18 pēc Latvijas laika) no kosmodroma Kanaveralas zemesragā Floridā. Savā pirmajā lidojumā raķete nes privātās kompānijas "Astrobotic" Mēness nolaišanās ierīci "Peregrine".

Apmēram 48 minūtes vēlāk bez sarežģījumiem nolaišanās ierīce veiksmīgi atdalījās no raķetes.

Plānots, ka "Peregrine" vidējo platuma grādu Mēness apgabalu, ko sauc par "Sinus Viscositatis" jeb Lipīguma līci, sasniegs 23.februārī.

Kontrolēta piezemēšanās uz Mēness ir izaicinājums, un tikai puse mēģinājumu ir bijuši veiksmīgi.

Izraēlas un Japānas privāto kompāniju misijas, kā arī Krievijas Kosmosa aģentūras nesenais mēģinājums nolaisties uz Mēness cieta neveiksmi, bet septembrī palaistās Japānas Kosmosa aģentūras ierīces SLIM nolaišanās tiek gaidīta janvāra vidū.

Uz kuģa "Peregrine" ir zinātnisku instrumentu komplekts, kas uz Mēness zondēs starojumu un virsmas sastāvu, palīdzot bruģēt ceļu astronautu atgriešanai. Uz tā ir arī, piemēram, kurpju kastes izmēra izpētes transportlīdzeklis, kas izstrādāts Kārnegija Melona Universitātē, fizisks "Bitcoin" un kremētas atliekas un DNA paraugi no, piemēram, "Zvaigžņu ceļa" ("Star Trek") autora Džīna Rodenberija, zinātniskās fantastikas autora Artura Klārka un suņa.

Līdz šim uz Mēness nolaidušās četru valstu misijas. 1966.gadā pirmā to paveica Padomju Savienība, kam sekoja ASV, pēc tam to izdarīja arī Ķīna un Indija, kuras izpētes robots Zemes pavadoni sasniedza pērn. Pa Mēnesi līdz šim ir staigājuši tikai 12 cilvēki, kas visi bija amerikāņi. Zemes pavadoni neviens cilvēks nav apciemojis kopš 1972.gada, kad NASA apturēja "Apollo" misijas.

ASV, kas sākusi izmantot privāto sektoru kosmosa industrijas attīstībai, Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) "Astrobotic" samaksāja vairāk nekā 100 miljonus ASV dolāru (91,6 miljoni eiro).

Mēness nolaišanas ierīces pakalpojumus NASA iepirkusi arī no Hjūstonā bāzētās kompānijas "Intuitive Machines", kuras ierīces palaišana plānota februārī ar piezemēšanos tuvāk Mēness dienvidu polam.

NASA vada arī programmu "Artemis", kuras mērķis ir vēl šajā desmitgadē ļaut uz Mēness atkal izkāpt cilvēkam un gatavoties misijai uz Marsu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība VVD aicina ievērot prasības, ar droniem fiksējot vides pārkāpumus

Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, pašlaik sabiedrībai ir ļoti plašas iespējas iegādāties dažādu veidu bezpilotu gaisa kuģus jeb dronus.

Sabiedrība Pakāpeniski atteiksies no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves

Krievu valodu, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošiem datiem, kā otro svešvalodu apgūst gandrīz pusē Latvijas skolu. Daļā izglītības iestāžu netiek piedāvāta alternatīva krievu valodas apguvei.

Sabiedrība Rīdziniekus aicina sakārtot ēku pagrabus patvertņu veidošanai

Lielās talkas laikā, 27.aprīlī, sakopjot un pielāgojot civilās aizsardzības prasībām vairāku pašvaldību ēku pagrabus, Rīgas dome aicina iedzīvotājus sakārtot arī savus ēku pagrabus droša patvēruma veidošanai.

Sabiedrība Aprīļa vidus daudzviet Latvijā bijis mitrāks par normu

Vidējā gaisa temperatūra aprīļa otrajā dekādē Latvijā bija tuvu normai, savukārt nokrišņu daudzums sasniedza 163% no daudzu gadu vidējā rādītāja, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Lasiet arī

Pasaule Pirmo reizi uz SKS devusies baltkrievu astronaute

Pirmo reizi kosmosā devusies Baltkrievijas astronaute, kas kopā ar ASV astronauti un Krievijas kosmonautu ar kosmosa kuģi "Sojuz" sestdien devās uz Starptautisko Kosmosa staciju (SKS).

Interesanti fakti Japānas privātā sektora mēģinājums palaist kosmosā satelītu cieš neveiksmi

Japānā trešdien neilgi pēc pacelšanās eksplodējusi uzņēmuma "Space One" raķete, ar kuru bija iecerēts nogādāt kosmosā satelītu.

Interesanti fakti Uz Mēness nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā

Uz Mēness piektdien nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā, paziņoja ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).

Interesanti fakti Japāna paziņo par tās zondes nosēšanos uz Mēness

Japānas kosmosa aģentūra JAXA piektdien paziņoja, ka tās zonde nosēdusies uz Mēness, taču joprojām pārbauda tās statusu.