• Ramona,
  • Ritma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Laiks uz Mēness rit ātrāk nekā uz Zemes. Par cik daudz?

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 07:56, 11.07.2024


Lai nākotnē varētu veiksmīgi izpētīt Zemes pavadoni, ir ļoti svarīgi saprast, cik precīzi laiks plūst uz Mēness.


Foto: pixabay

NASA zinātnieki arXiv preprint serverī ir publicējuši jauna pētījuma rezultātus, kuru mērķis bija noteikt precīzu laika plūsmu uz Mēness. Rezultātā zinātniekiem izdevās noskaidrot, cik daudz straujāk laiks rit uz Mēness nekā uz Zemes, raksta ScienceAlert.

Par gravitācijas spēju palēnināt laiku zinātnieki ir zinājuši jau kopš Einšteina vispārējās relativitātes teorijas izstrādes. Tomēr praktiskie aspekti, kā izmērīt laika izkropļojumus, kas rodas objektu gravitācijas atšķirību dēļ, gandrīz 100 gadus nav spējuši sniegt precīzus rādījumus.

Tikai pēdējo 10 gadu laikā ir izstrādāti ļoti jutīgi atompulksteņi, kas spēj noteikt nelielas laika atšķirības starp diviem objektiem, kuri pārvietojas viens attiecībā pret otru un kuriem ir atšķirīga gravitācija.

Taču astronauti pēdējo reizi uz Mēness atradās 1972. gadā, tāpēc nebija iemesla noskaidrot, cik lielā mērā gravitācijas radītie laika izkropļojumi ietekmē laika ritējumu uz Mēness. Mūsu pavadoņa gravitācija ir tikai 1/6 no Zemes gravitācijas.

2026. gadā NASA plāno nosūtīt astronautus uz Mēnesi, tāpēc mums ir nepieciešams precīzi zināt, cik ļoti laiks uz Mēness atšķiras no laika uz Zemes. Tas ir nepieciešams, lai pareizi sinhronizētu uz Mēnesi lidojošo kosmosa kuģu navigācijas sistēmas. Šādām sistēmām nepieciešama nanosekunžu precizitāte, lai ikviens kosmosa kuģis varētu pareizi navigēt.

Zinātnieki apgalvo, ka 52 gadu laikā, kopš pēdējie astronauti pameta Mēnesi, ir pagājusi par 1,1 sekundi vairāk. Pētījums liecina, ka katru dienu uz Mēness laiks paiet par 0,0000575 sekundēm ātrāk nekā uz Zemes.

Šo vērtību zinātnieki ieguva, aprēķinot slīdošo laika skalu Zemei un Mēnesim attiecībā pret Saules sistēmas bāricentru, kas ir Saules sistēmas kopējais masas centrs, ap kuru griežas Saule, planētas un pavadoņi.

Pētījuma rezultāts vēl nav recenzēts, un galīgais Mēness laika noteikšanas rezultāts jāapstiprina pasaules kosmosa aģentūrām, Starptautiskajam svaru un mēru birojam, kā arī Starptautiskajai Astronomijas savienībai. Šis lēmums jāpieņem augustā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Vasarnīca nav noliktava: dizainers konsultē, kā organizēt komfortu (+VIDEO)

Parasti mums ir pārlieku daudz mantu, kuras patiesībā nelietojam, bet paturam "katram gadījumam".

Interesanti fakti Kāpēc ir interesanti braukt uz Auci (+VIDEO)

1616. gadā rakstos pirmoreiz pieminēta Vecauces muiža, kurā tika sasaukts Kurzemes un Zemgales hercogistes landtāgs.

Interesanti fakti Sestdienas vakarā vietām Latvijā iespējams spēcīgs pērkona negaiss

Sestdien ciklons no Polijas virzīsies pāri Baltijas jūrai, tā ietekmē Latvijā iespējamas stipras pērkona lietusgāzes, lielākais negaisa risks būs vakarā, liecina sinoptiķu prognozes.

Interesanti fakti Latvijā saimnieces savus ledusskapjus pārskata vasarā (+VIDEO)

Rectpte N 1: zveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm.

Lasiet arī

Interesanti fakti Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.

Interesanti fakti Eiropas kosmosa raķete «Ariane 6» pirmoreiz veiksmīgi palaista kosmosā

Jaunā Eiropas kosmosa raķete "Ariane 6" otrdien pirmoreiz veiksmīgi tika palaista kosmosā, atjaunojot neatkarīgu Eiropas piekļuvi izplatījumam.

Pasaule Noslēgusies gadu ilga NASA simulācija dzīvei uz Marsa

Teksasā sestdien noslēgusies ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) misija, kurā tika simulēta dzīve uz Marsa, un četri brīvprātīgie, kas 378 dienas pavadīja ieslodzīti 160 kvadrātmetros, priecīgi un atviegloti pameta simulatoru.

Interesanti fakti Skafandru daudz, bet nav ar ko doties kosmosā: NASA ir lielas problēmas

Kosmosa aģentūra saskaras ar lielu jaunu skafandru trūkumu, lai aizstātu sabrukušos 80. gadu skafandrus.