• Didzis,
  • Gaidis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ražotājs: Jauna medikamenta izveidošana var aizņemt pat 5 un vairāk gadus

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 19:11, 08.05.2022


Lotos Pharma, kas nesen patērētājiem nodeva savu inovatīvo medikamentu stresa mazināšanai Seda Norm, valdes priekšsēdētājs Kaspars Ivanovs neslēpj, ja jauna medikamenta izveidošana var aizņemt pat piecus un vairāk gadus, turklāt nereti jau pēc produkta izvietošanas tirgū nākas to uzlabot, jo cilvēkiem tas nešķiet pietiekami ērts lietošanā. Neskatoties uz to, kompānija arī turpmāk plāno ik gadu tirgu pārsteigt ar kādu jaunu un inovatīvu izgudrojumu, pilnveidojot inovāciju un ražošanas procesus.



Jau vairāk nekā divus gadus ilgstošā Covid-19 pandēmija, kā arī karš Ukrainā daudziem cilvēkiem radījis satraukumu un spriedzi, kuru reizēm saviem spēkiem mazināt ir ļoti sarežģīti. Tieši, lai palīdzētu stresa un nervozitātes mocītiem ļaudīm, Lotos Pharma intensificēja darbu pie inovatīva nomierinoša preparāta izveidošanas un piedāvāšanas klientiem. Nesen kompānijas jaunākais produkts Seda Norm nonācis pie patērētājiem, taču tas nenozīmē, ka kompānija apstāsies inovāciju radīšanā. Tieši pretēji – savā desmit gadu jubilejā kompānija jau saskata savus mērķus jaunu medikamentu izveidošana un ražošanas sākšana.

Tuvāko trīs gadu laikā Lotos Pharma plāno startēt arī recepšu zāļu segmentā, lai gan patlaban, kā atzīst Ivanovs, tā ir spēcīga tieši uztura bagātinātāju radīšanā un ražošanā.

Lai varētu aptvert pēc iespējas plašākus eksporta tirgus, uzņēmums ieviesis gan Eiropā pieprasīto ISO standartu, gan ASV noteikto GMP standartu. Kad Lotos Pharma pirms 4-5 gadiem izveidoja savu jauno ražotni Plieņciema ielā, Rīgā, tā koncentrējās uz to, lai ievērotu abus šos standartus.

“Jāpiebilst, ka šie standarti ir ļoti svarīgi, lai mēs varētu eksportēt uz vēl tālākām valstīm Austrumos. Jāskatās līdzi, kas notiek šajos tirgos. Standarti vai sertifikāti, ko citi tikai liek pie sienas, mums ir nepieciešami, lai iegūtu partnerus, citādi viņi nevarētu ievest savos tirgos mūsu preces,” skaidro uzņēmuma vadītājs un īpašnieks.

Patlaban uzņēmums eksportē uz desmit valstīm – Lietuvu, Igauniju, Grieķiju, Rumāniju, Uzbekistānu, Kazahstānu, Azerbaidžānu, Gruziju, Armēniju un Kirgizstānu, lai gan vēl pirms neilga laika bija eksports arī uz Ukrainu, kas kara dēļ šobrīd nenotiek. Neskatoties uz produkta piegādes komplicētību notiekošā kara dēļ, kas nopietni ietekmējis piegādes ķēdes, partneri turpina pasūtīt Loto Pharma produktus, turklāt ir arī tādi partneri, kas pat pasūta vairāk.

“Mēs tirgū nākam vēlāk, tāpēc mums ir jābūt interesantākiem par tiem produktiem, kas tirgū ir 20, 30 un varbūt arī 40-50 gadu. Mēs varam izveidot produktus, kas ir vieglāk, ērtāk lietojami, varbūt ar labāku kompozīciju. Tie produkti, kas ir izveidoti pirms 50 gadiem, nav slikti, bet nereti tie jālieto diezgan neērti. Piemēram, pa divām tabletēm trīs reizes dienā vai vēl sliktāk. Paskatoties uz šodienas iespējām, mēs to devu varam ielikt vienā tabletē vai kapsulā, pulvera maisiņā,” kompānijas priekšrocības komentē Ivanvs.

Savā produkta virzīšanā tirgū Lotos Pharma balstās uz sadarbību ar partneriem. “Mēs izveidojam produkta adaptēto stratēģiju attiecīgajā valstī, tas atvieglo partnera darbu. Mums nav intereses pārdot tikai vienreiz. Mēs varētu saražot lielas partijas un aizmirst, bet tad nav pēctecības, nākamajā gadā būtu jāmeklē jauns partneris. Mums ir svarīgi, lai partneris nepārforsē ar portfeļa paplašināšanu, mēs esam ieinteresēti, lai viņš mūsu produktu savā tirgū "iestāda" pamatīgi, un tad, kad tas ir izdarīts, tad arī papildu sūtījumi nāk,” uzsver firmas īpašnieks.

Kompānijai ir svarīgi, lai ārsti un farmaceiti saprot produkta priekšrocības. “Tā jau ir viņa izvēle, vai ieteikt mūsu vai citu produktu, kas viņam liekas pareizāks konkrētajam pacientam,” norāda Ivanovs, neslēpjot, ka iekļūšana aptiekās ik gadu kļūst arvien sarežģītāka. “Pirms 15 gadiem tas bija pavisam vienkārši. Šī nozare attīstās, un medicīnas preces un uztura bagātinātāji ir tie, kas attīstās visstraujāk - Baltijas līmenī krietni pāri kopējai farmācijas tirgus attīstībai. Tas nozīmē, ka arī lielās firmās, starptautiskās kompānijās veido brendu paplašinājumus un investē šajā nozarē naudiņu. Veidojas jaunas kompānijas gan apvienojoties, gan sadaloties, un produktu portfelis ir palielinājies. Katru gadu Latvijā ienāk ap 1000 dažādu jaunu produktu, bet, protams, ne visi aptiekā saredzēs savu klientu. Bet, ja esi izlēmis strādāt šajā nozarē, ir vairāki veidi, kā nonākt aptiekas plauktā. Ir tāds burvju vārdiņš kā "pieprasījums". Ja produkts ir pieprasīts, tad aptiekas turētājs to produktu gribēs,” skaidro Lotos Pharma valdes priekšsēdētājs.

Lai gan, kā atzīst Ivanovs, nonāk aptiekas plauktā nav vienkārši, tomēr Lotos Pharma tas ir izdevies. “Saistībā ar Covid krīzi pirms pēdējā laika notikumiem kaimiņvalstīs ieviesām produktu tieši tiem pacientiem, kas saskaras ar vīrusiem. ASV ļoti ātri veidoja statistiku, un jau četrus mēnešus pēc šī jaunā vīrusa ierašanās pasaules dienaskārtībā tur izveidoja vadlīnijas, kurās apskatīja aktīvās vielas, kas palīdz patērētājiem, ārstiem izslimot ar vieglākiem simptomiem vai vispār nesaslimt ar šo vīrusu. Vadoties pēc šīm vadlīnijām, uztaisījām produktu un ieviesām to tirgū. Šeit bija tas pieprasījuma ceļš. Pat neesot visās aptiekās, februārī tas bija visvairāk pārdotais produkts imunitātes kategorijā,” lepojas Ivanovs.

Bijuši arī gadījumi, kad jau tirgū palaistu produktu nākas pilnveidot. “Pirms pieciem gadiem, strādājot ilgi, izveidojām miega līdzekli, ko izsmidzināt zem mēles. Mēs bijām pirmie Baltijā, kas ieviesa šādu produktu. Melatonīns ir olbaltumviela, un, vienkāršoti sakot, mēs to tā kā pakarinājām gaisā suspensijā, tādā kā mākonī – iepūt zem mēles un pēc 20 minūtēm vari doties gulēt. Šis mākonis bija laba tehnoloģija, taču nosacījums bija, ka flakoniņš ir jāsakrata pirms lietošanas. Ja cilvēks aizmirsa to sakratīt, cilvēks nesaņēma pareizo devu, attiecīgi produkts neiedarbojās kā vajadzētu, un tas, protams, dažkārt radīja klientu neapmierinātību. Tad nu strādājām tālāk un izveidojām pilnīgi šķīstošu melatonīna produktu, bet tam bija vajadzīgi vēl divi gadi. Šis produkts ir ļoti interesants arī eksporta tirgiem. Tagad to ražojam arī, piemēram, Vjetnamai,” stāsta kompānijas vadītājs. Lotos Pharma savus produktus ražo no dabas vielām, kas, kā norāda Ivanovs, ir sarežģītāk nekā ķīmiskās vielas, kuras var sintezēt tik, cik nepieciešams.

No aptuveni simts produktu lielā portfeļa Latvijā Lotos Pharma piedāvā 30 produktus. 80% kompānijas apgrozījuma veido eksports.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība SPKC sniedz padomus talkas dalībniekiem (+VIDEO)

Lai āra darbs sagādātu prieku, jums jāievēro vienkārši noteikumi.

Veselība Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu

Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Veselība Latvijas urologi apgāž mītus par prostatu (+VIDEO)

"Kad nav sūdzību, tas nenozīmē, ka vēzis nevarētu attīstīties".

Veselība Šokējošs atklājums: Latvijā kaitīgi ieradumi meitenēm ir biežāk nekā zēniem

Mūsdienās kaitīgi ieradumi, piemēram, nepietiekama fiziskā aktivitāte, smēķēšana un alkohola patēriņš, meitenēm ir biežāk nekā zēniem, liecina starptautiska pētījuma par skolēnu veselību rezultāti par Latviju, ar kuriem trešdien iepazinās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Lasiet arī

Kultūra Pārdaugavas nākotnes forumā definēs kultūras dzīves attīstību

Pārdaugavas nākotnes forumā plāno definēt Rīgas kreisā krasta kultūras dzīves attīstību, informē "Pārdaugavas kultūras apvienība".

Interesanti fakti Iedzīvotāji Latvijā optimistiskāki par dzīves līmeņa uzlabošanos nekā ES vidēji

Latvijā 34% iedzīvotāju cer, ka nākamo piecu gadu laikā to dzīves līmenis paaugstināsies, kamēr Eiropas Savienībā (ES) uz dzīves līmeņa pieaugumu cer vidēji 15%, liecina jaunākā "Eirobarometra" aptauja.

Pasaule ISW: Krievija pulcē grupējumu Harkivas virzienam

Krievija turpina veidot savu ziemeļu grupējumu, kas varētu atkal uzbrukt Ukrainas ziemeļaustrumiem, tostarp Harkivai, tomēr Krievijai pagaidām nav spēku pilsētas sagrābšanai, uzskata ASV Kara studiju institūta (ISW) pētnieki.

Sabiedrība Ukrainas pilsoņiem piešķirtas četras stipendijas

Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) aprīlī piešķīris četras stipendijas radošo stipendiju programmā Ukrainas pilsoņiem 7200 eiro apmērā, aģentūru LETA informēja VKKF pārstāve Ilona Skuja.