• Didzis,
  • Gaidis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aplokšņu alga, notērēti 17 tūkstoši... Kā sokas slimnīcā aizmirstajam jaunietim?

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
lsm.lv 09:03, 02.03.2020


Piedzīvotā vardarbība un nevērība turpina negatīvi ietekmēt jaunieša dzīvi, kurš deviņus gadus bija būtībā aizmirsts Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”. Tagad jaunā vīrieša ikdiena paiet pašvaldības nodrošinātā dzīvesvietā, kā arī strādājot gadījuma darbus, vēsta LTV raidījums "Panorāma". Viņš arī regulāri liecina vairākos kriminālprocesos, kuros atzīts par īpaši aizsargājamu cietušo, tajā skaitā seksuālas vardarbības upuri.


Juris (vārds mainīts), pēc adoptētāja ģimenē pārciestas vardarbības nokļuva psihoneiroloģiskajā slimnīcā. Laikā, kad viņš tur dzīvoja, ar tiesas spriedumu tika izbeigta adopcija, bet Jurim netika ne iecelts aizbildnis, ne informēti bioloģiskie radinieki. Juri būtībā aizmirsa deviņus gadus, līdz tieši pirms pilngadības sasniegšanas, viņu ievietoja bāreņu namā. Dzīvojot psihoneiroloģiskajā slimnīcā, neviens nebija parūpējies, lai puisis iegūtu pamatizglītību, kaut viņa aprūpētāji atzina, ka jaunietis ir apķērīgs.

Savstarpēji nesaistīti juristi uzreiz norādīja – viņa gadījumā vairākkārt pārkāptas cilvēktiesības.

Ar Juri LTV vēlreiz tikušies viņa dzīvesvietā, lai uzzinātu, vai par piedzīvotajiem pāridarījumiem saņemta kompensācija, vai risināts izglītības jautājums, kas liedz jaunietim strādāt daudzās profesijās.

Jaunais vīrietis dzīvo Rīgas centrā, nelielā 18 kvadrātmetru dzīvoklī, ko apmaksā pašvaldība. Viņam ir arī piešķirta asistente, ar kuru viņam ir jāsazinās vismaz divas reizes dienā.

No iespējas iegūt izglītību viņš gan ir atteicies.

“Es piedāvājumu saņēmu, bet es atteicos. Tā iemesla dēļ, ka tas nav man, jo ar visiem kopā jāmācas,” saka Juris.

Jura asistente kameras priekšā runāt nevēlas, taču ārpus ieraksta stāsta, ka vakarskolas piedāvājums neesot bijis peļams. Tiesībsarga biroja speciālisti norāda – jaunā vīrieša atteikšanās ir likumsakarīga. Nevar gaidīt neiespējamo no cilvēka, kurš no agras bērnības ir dzīvojis apstākļos, kādos nav iespējama pilnvērtīga attīstība. Turklāt pēc pārciestās vardarbības nav saņēmis ne atbilstošu terapiju, ne rehabilitāciju.

“Te ir jāiegulda liels darbs, lai viņu tagad motivētu, tieši stāstot un skaidrojot, kāpēc ir vajadzīga izglītība, kāpēc vajag strādāt. Jo viņš neko tādu bērnībā nav redzējis,” saka Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

“Es pagrabus tīru, daudzstāvu mājās aizvietoju sētniekus, jumtu. Man par to maksā naudu uz rokas bez nodokļiem,” stāsta Juris.

Juris iestājies arī rindā uz pašvaldības sociālo dzīvokli. Pašvaldībā norāda – ikdienā pierādās daudzu iemaņu trūkums, arī neprasme rīkoties ar finanšu līdzekļiem.

Ik dienu apstiprinās – ja nebūtu asistenta, Juris kārtējo reizi varētu kļūt par vardarbības upuri.

“Varētu teikt tā, ka mūsu ieskatā šī individuālā programma, kas tiek īstenota, kā viņa vajadzībām atbilstošākā,” saka Rīgas domes Labklājības departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Moors.

Jaunajam vīrietim valsts izmaksājusi apgādnieka zaudējuma pensiju par laiku kopš bioloģiskā tēva nāves – viņš pats stāsta, ka saņēmis 17 tūkstošus eiro. Šos līdzekļus viņš iztērējis, atdodot parādus un palīdzot paziņām. Vairāku iestāžu vēlme ierobežot Jura rīcībspēju attiecībā uz finanšu līdzekļu izlietojumu nav vainagojusies panākumiem, tiesa ļāvusi vīrietim pašam rīkoties ar savu naudu.

Pašlaik viņš atzīts par īpaši aizsargājamu cietušo. Un cietušais viņš ir vairākos kriminālprocesos, tajā skaitā kriminālprocesā, kas saistīts ar notikumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”.

“Protams, tā situācija ar viņu nav bijusi normāla. Jā, kaut kādas lietas ir izdarītas, sakārtotas, ir izmaksātā pensija. Šobrīd tiek izmeklēts kriminālprocess, šie nodarījumi pret viņu,” stāsta Jura juridiskais pārstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

Jaunais vīrietis norāda, ka nav atmetis vēlmi arī vērsties tiesā pret valsti. Jo pašlaik neviens nav atzinis, ka viņa ciešanu pamats bijusi iestāžu bezdarbība.

“Lai tas paliek Dieva ziņā un tiesas ziņā, jo tiesa tikai var taisnu tiesu spriest un tiesāt tos, kas ir vainīgi,” saka Juris.

Viņa juridiskais pārstāvis piebilst – ir iecere pieteikumu tiesai iesniegt šajā pavasarī.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ādažu novadā mainīs vai piešķirs adreses 37 objektiem Gaujas ciemā

Ādažu novadā mainīs vai piešķirs adreses 37 objektiem Gaujas ciemā, liecina informācija pašvaldības mājaslapā.

Sabiedrība Latvija atsaka patvērumu savulaik raķešu objektā dienējošam Krievijas pilsonim

Latvija atteikusi patvērumu savulaik slepenā raķešu karaspēka objektā dienējošam Krievijas pilsonim, kuram it kā draudot nosūtīšana karošanai uz Ukrainu.

Sabiedrība Rosina arī tiesnešiem prasīt pielaidi valsts noslēpumam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) un Tieslietu ministrija (TM) rosina arī ar valsts drošību saistītu krimināllietu skatošiem tiesnešiem prasīt saņemt pielaidi valsts noslēpumam.

Sabiedrība Kā Daugavpils palīdz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Daugavpilī ir vairāk nekā 9 tūkstoši cilvēku ar invaliditāti.

Lasiet arī

Kriminālziņas Par septiņu taimiņu noķeršanu piespriež sabiedriskos darbus un 5000 eiro sodu

Vidzemes rajona tiesa par septiņu taimiņu noķeršanu Gaujas nacionālajā parkā kādam vīrietim piespriedusi sabiedriskos darbus un likusi samaksāt aptuveni 5000 eiro kaitējumu, liecina publiski pieejamais spriedums.

Ekonomika Uzņēmējdarbība attīstījās Zemgalē, iztērējot gandrīz miljonu eiro (+VIDEO)

Projektā tika atbalstīti ne tikai biznesu īpašnieki, bet arī pašvaldību speciālisti.

Sabiedrība Viens no saspīlējuma iemesliem sabiedrībā ir sociālās atmiņas jautājumi

Viens no galvenajiem saspīlējuma iemesliem Latvijas sabiedrībā ir vairāki sociālās atmiņas jautājumi, piemēram, par Otro pasaules karu un padomju okupāciju, norādīts Kultūras ministrijas (KM) sagatavotajā Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plāna 2024.-2027.gadam projektā.