• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Slīteres Nacionālajā parkā atklāta jauna sēņu suga

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
LETA 13:50, 14.11.2023


Slīteres Nacionālajā parkā starp Košragu un Pitragu ir atklāta Latvijā jauna sēņu suga "Irpicodon pendulus", informē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).


Foto: LETA

Iedzeltenās krāsas sēni, kas atgādina "žabo ar zobiņiem", pamanīja un noteica DAP speciālists Ritvars Rekmanis un vietējais iedzīvotājs Pēteris Dambergs, sēnes sugu apstiprināja mikologi Ivars Leimanis un Diāna Meiere. Lai suga tiktu iekļauta Latvijas sēņu sarakstā, jāievāc sēnes paraugs un jānogādā Latvijas Nacionālajā dabas muzejā.

Rekmanis skaidro, ka jauno sēņu sugu atklājis nejauši, ejot pārgājienā pa zvēru taku. Kopā ar citiem pārgājiena dalībniekiem pamanījuši neparastu piepi uz priedes stumbra teju divu metru augstumā. "Šādu sēni agrāk nebiju redzējis, tādēļ vairākkārt to nofotografēju. Kopā ar Dambergu meklējām līdzīgus sēņu attēlus internetā, kas palīdzētu identificēt sugu. Sugai neatradu latvisko nosaukumu, tāpēc radās aizdomas, ka tā varētu būt līdz šim neatklāta suga Latvijā," stāstījis Rekmanis. Viņš aizsūtījis fotogrāfijas diviem mikoloģijas ekspertiem, kuri apstiprinājuši pareizi noteikto sugu.

Sugu pirmo reizi rakstos minējis čehu mikologs Ždeneks Pozars 1966.gadā. Sēne visbiežāk konstatēta Skandināvijas valstīs - Zviedrijā un Norvēģijā. Ir zināmas arī atradnes Kanādā, Skotijā, ASV, Krievijā, Somijā, Vācijā, Čehijā, Francijā, Dānijā, Šveicē un Polijā. Šajās valstīs ziņojumu skaits ir neliels, jo sēnes augļķermenis veidojas augstu kokā uz stumbra vai zariem. Sēne pārsvarā aug uz mirušas parastās priedes koksnes, bet sastopama arī uz dzīviem kokiem. Augšanas augstums var būt no diviem līdz 14 metriem. Internetā norādīts, ka Igaunijā suga konstatēta trīs reizes, par Lietuvu informācijas nav.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti LU rektora amatā ievēlē ekonomikas fakultātes dekānu Bērziņu

Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā piektdien tika ievēlēts līdzšinējais LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš.

Interesanti fakti OECD augstu novērtē Latviju digitālās identitātes jomā

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) augstu novērtējusi Latviju digitālās identitātes jomā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Interesanti fakti Āboltiņa vēstnieces gaitas turpinās Nīderlandē

Līdzšinējā Latvijas vēstniece Itālijā Solvita Āboltiņa savas darba gaitas turpinās kā vēstniece Nīderlandē.

Interesanti fakti Ko sagaidīt unikālā Papes parka 10 tūkstošus hektāru platībā (+VIDEO)

Papes ezers ir lagūnas tipa sekls ezers – nozīmīga Eiropas Savienībā.

Lasiet arī

Interesanti fakti Aicina stundas garumā pie barotavām skaitīt ziemojošos putnus

Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) no 26.janvāra līdz 28.janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2024", informē LOB.

Interesanti fakti Latvijā ir ap 500 pārgājienu vietu ziemā (+VIDEO)

Sasaluma laikā jāatceras, ka ledus uz ūdenstilpēm vienmēr ir paaugstinātas bīstamības objekts.

Interesanti fakti Par 2024.gada kukaini Latvijā izvēlēta lielacu kamene

Par 2024.gada kukaini izvēlēta aizsargājama kameņu suga - lielacu kamene Bombus confusus (Schenk 1861), informē Latvijas Entomoloģijas biedrībā (LEB).

Interesanti fakti Par gada bezmugurkaulnieku izraudzīts ūdens ēzelītis

Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par šī gada bezmugurkaulnieku ir izraudzījusies ūdens ēzelīti (asellus aquaticus), aģentūru LETA informēja biedrības vadītājs Voldemārs Spuņģis.