• Halina,
  • Ilvars,
  • Lauma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Slīteres Nacionālajā parkā atklāta jauna sēņu suga

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
LETA 13:50, 14.11.2023


Slīteres Nacionālajā parkā starp Košragu un Pitragu ir atklāta Latvijā jauna sēņu suga "Irpicodon pendulus", informē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).


Foto: LETA

Iedzeltenās krāsas sēni, kas atgādina "žabo ar zobiņiem", pamanīja un noteica DAP speciālists Ritvars Rekmanis un vietējais iedzīvotājs Pēteris Dambergs, sēnes sugu apstiprināja mikologi Ivars Leimanis un Diāna Meiere. Lai suga tiktu iekļauta Latvijas sēņu sarakstā, jāievāc sēnes paraugs un jānogādā Latvijas Nacionālajā dabas muzejā.

Rekmanis skaidro, ka jauno sēņu sugu atklājis nejauši, ejot pārgājienā pa zvēru taku. Kopā ar citiem pārgājiena dalībniekiem pamanījuši neparastu piepi uz priedes stumbra teju divu metru augstumā. "Šādu sēni agrāk nebiju redzējis, tādēļ vairākkārt to nofotografēju. Kopā ar Dambergu meklējām līdzīgus sēņu attēlus internetā, kas palīdzētu identificēt sugu. Sugai neatradu latvisko nosaukumu, tāpēc radās aizdomas, ka tā varētu būt līdz šim neatklāta suga Latvijā," stāstījis Rekmanis. Viņš aizsūtījis fotogrāfijas diviem mikoloģijas ekspertiem, kuri apstiprinājuši pareizi noteikto sugu.

Sugu pirmo reizi rakstos minējis čehu mikologs Ždeneks Pozars 1966.gadā. Sēne visbiežāk konstatēta Skandināvijas valstīs - Zviedrijā un Norvēģijā. Ir zināmas arī atradnes Kanādā, Skotijā, ASV, Krievijā, Somijā, Vācijā, Čehijā, Francijā, Dānijā, Šveicē un Polijā. Šajās valstīs ziņojumu skaits ir neliels, jo sēnes augļķermenis veidojas augstu kokā uz stumbra vai zariem. Sēne pārsvarā aug uz mirušas parastās priedes koksnes, bet sastopama arī uz dzīviem kokiem. Augšanas augstums var būt no diviem līdz 14 metriem. Internetā norādīts, ka Igaunijā suga konstatēta trīs reizes, par Lietuvu informācijas nav.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Par Jelgavas domes priekšsēdētāju kļūst "Par" politiķis Daģis

Otrdien par Jelgavas domes priekšsēdētāju pārliecinoši ievēlēja partijas "Par" politiķi Mārtiņu Daģi, kurš amatā nomainīs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķi Andri Rāviņu.

Interesanti fakti Dalailama ar lūgšanām sāk 90.dzimšanas dienas svinības

Tibetiešu trimdas garīgais līderis Dalailama pirmdien Daramsalā, Indijas ziemeļos, piedalījās lūgšanu pasākumā, ar ko tika sāktas viņa 90.dzimšanas dienas svinības.

Interesanti fakti Parīzē svelmes dēļ izsludina augstāko brīdinājuma līmeni

Francijas nacionālais meteodienests Parīzē un vēl 15 departamentos otrdienai izsludinājis augstāko laikapstākļu brīdinājuma līmeni, jo tiek prognozēta temperatūra līdz 41 grādam, Eiropu pārņemot karstuma vilnim.

Interesanti fakti Latvijas reģionos no otrdienas varēs medīt staltbriežu govis, teļus un buļļus

Atsevišķos Latvijas reģionos no otrdienas, 1.jūlija, būs atļauts medīt staltbriežu govis, teļus un līdz divus gadus vecus buļļus, informēja Valsts meža dienestā (VMD).

Lasiet arī

Interesanti fakti Latvijas Nacionālajā dabas muzejā varēs aplūkot sēņu izstādi

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 11.septembra līdz 15.septembrim būs apskatāma "Lielā sēņu izstāde 2024", pavēstīja muzeja pārstāvji.

Interesanti fakti Sēņu lasītāja ābece: kā vākt un kā gatavot (+VIDEO)

Lai aizņemtu mazāk vietas, kaltētās sēnes var saberzt vai samalt pulverī, pēcāk izmantojot to kā piedevu.

Interesanti fakti Latvijas sēņotāji sašķēlušies 2 nometnēs; strīdu iemesls - invazīva beka!

Šogad, šķiet, pati populārākā sēne, kas ir visu grozos, ir dzīslkātu beka. Turklāt tā ne tikai paspēju piepildīt sēņu mednieku pannas un marinējumu burciņas, bet arī izraisīt asus strīdus sēņotāju vidū.