• Margarita,
  • Margrieta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ko tagad var izārstēt Aptiekas ielā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 14:38, 07.07.2024


Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs atklāja jaunas modernas telpas.


Svinīgā renovētās slimnīcas atklāšana.

Pārbūvētajā 3. ēkā izvietota duālo diagnožu, tai skaitā ēšanas traucējumu nodaļa, ziņo vietne medicine.lv. Nereti ar NMPD atvestie pacienti nav tikai psihiatriski vai tikai narkoloģiski pacienti - “duālās diagnozes” jeb komorbiditātes raksturo veselībai kaitīgu atkarības vielu lietošanu vai atkarību un psihisku slimību vienlaicīgu pastāvēšanu. Šīs duālās saslimšanas ir smagākas, un nereti tām ir hroniska gaita, tās saistītas ar pazeminātu dzīves kvalitāti, bezdarbu, interpersonālo attiecību pasliktināšanos, kā arī ar paaugstinātu pašnāvības risku un dzīvildzes mazināšanos.

Savukārt par pusaudžu ēšanas traucējumu pieaugumu ne reizi vien informējusi Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) - 2021. gadā Bērnu slimnīcā kopējais pirmo reizi diagnosticēto ēšanas traucējumu, kuros ietilpst anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās un selektīvā ēšana, skaits bija 104, no tiem anoreksija tika diagnosticēta 75 pacientiem. 2023. gada pirmajos deviņos mēnešos jaunu anoreksijas gadījumu skaits vien ir bijis 182! Tagad pusaudži no 16 gadu vecuma varēs meklēt palīdzību ēšanas traucējumu saistībā arī Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā.

Pacienti 4. korpusa jaunajās telpās uzturēties sāks ar nākamo nedēļu, savukārt 3. korpusā - aptuveni pēc mēneša, kad tiks pabeigti visi telpu iekārtošanas darbi. Abu ēku kopējā atjaunotā telpu platība ir 1950,5 m2. (3. korpuss - 975,9 m2 un 4. korpuss - 974,6 m2.)

Vēsturisko 3. un 4. korpusu pārbūve realizēta Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) projekta Nr. 9.3.2.0/21/I/002 “Veselības aprūpes infrastruktūras attīstība” ietvaros un izmaksāja 8,3 miljonus eiro, jeb 8 354 100 eiro tai skaitā PVN, no tiem 85 % jeb 7 100 985 eiro ir ERAF finansējums, 9% jeb 751 869 eiro ir valsts budžeta finansējums un 6% jeb 501 246 eiro ir Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra finansējums.

Abas ēkas ir 200 gadus vecas – tās atklātas 1824. gada 21. septembrī, kad atklāta “Aleksandra augstumu” slimnīca. Saturs tajās pa laikam ir mainījies. Padomju laikos 4. ēkas pirmajā stāvā līdz 2014. gadam bija Uzņemšanas nodaļa, kādu laiku te bijis arī dienas stacionārs, 2. stāvā – iecienītā 20. neirožu nodaļa, kas pārcelta uz Ambulatoro centru “Veldre”, galā pie Aptiekas ielas bijusi Ambulatoro tiesu ekspertīžu nodaļa. Kad Rīgas psihiatrijas centru apvienoja ar reorganizēto Narkoloģijas valsts aģentūru un tika izveidots RPNC Narkoloģiskās palīdzības dienests, 1. stāva galā pie Aptiekas ielas 2009. gada rudenī atvēra metadona kabinetu, bet 2. stāvā jau bijusi akūto stāvokļu narkoloģijas nodaļa. 3. ēkā, kur būs duālo diagnožu stacionārās nodaļas, padomju laikos bija 11. un 19. gerontoloģijas sieviešu nodaļa. 2007. gadā tur iekārtoja stacionāro narkoloģijas nodaļu un Minesotas programmas nodaļu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Mīti un patiesība par zivju eļļu: kā tas var garšot (+VIDEO)

Aptuveni 90% cilvēku Latvijā šādu noderīgu vielu nelieto regulāri.

Veselība Nosaukta veselīgākā mitrā kaķu barība. Vai jūs to pērkat?

Tiek publicēti dažādu zīmolu kaķu barības testēšanas rezultāti, ko veikušas ārvalstu kolēģi - Austrijas (VKI) un Vācijas (Warentest) patērētāju aizsardzības organizācijas.

Veselība Biologi brīdina, kādus produktus vasarā vajadzētu turēt ledusskapī (+VIDEO)

Zinātnieki un nozares speciālisti palīdz patērētājiem veikt veselīgas izvēles ikdienā.

Veselība Atklāts kaitējums sīkrīkiem, kas nomierina bērnu

Ungārijas un Kanādas pētnieki ir atklājuši, ka sīkrīki, ko izmanto kā "digitālos manekenus" bērnu dusmu lēkmju novēršanai, var izraisīt uzvedības grūtības nākotnē, īpaši pusaudžu vecumā. Pētījums, kas publicēts žurnālā "Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry", norāda, ka bērniem, kuru vecāki biežāk izmantoja digitālās ierīces, pēc gada bija sliktākas dusmu vadības prasmes.

Lasiet arī

Veselība Latvijas vīriešu garīgā veselība rada bažas mediķu vidū (+VIDEO)

Katrā grupā ir vērojami tā saucamie “sarkanie karogi”.

Veselība Rīgas psihoterapeite atklāja attiecību noslēpumu ar vēzi (+VIDEO)

“Neapsvērtu neko” – aptaujāto vidū šis ir bijis vispopulārākais atbilžu variants.

Veselība Latvijā 25% iedzīvotāju darba devējs rūpējas par viņu emocionālo veselību

Latvijā 25% iedzīvotāju apliecina, ka darba devējs rūpējas par viņu emocionālo veselību, informēja apdrošināšanas kompānijas pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Veselība Psihiatrijas un narkoloģijas centrs ieviesis konsultācijas dežūrtālruni

Saistībā ar pieaugošo sabiedrības interesi par psihisko veselību un dažādiem psihiskās veselības aprūpes pakalpojumiem Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC) ievieš psihiatriskās konsultācijas dežūrtālruni.