• Laine,
  • Raimonds,
  • Vilnis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ekspertes stasts: kā saprast un atbalstīt hiperaktīvu bērnu? (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 14:28, 15.03.2025


Fiziskās aktivitātes ir būtiskas, lai varētu "izlādēt" uzkrāto enerģiju.


Fiziskās aktivitātes ir būtiskas, lai hiperaktīvi bērni varētu "izlādēt" uzkrāto enerģiju.

Hiperaktivitāte ir plaši novērojama parādība bērnu vidū, kas izpaužas kā pastiprināta enerģija, impulsīva uzvedība un koncentrēšanās grūtības. Sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča norāda, ka šādas pazīmes var būt daļa no bērna normāla temperamenta, tomēr atsevišķos gadījumos hiperaktivitāte var signalizēt par uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumiem (UDHT).

"Lai arī hiperaktivitāte ir izaicinoša, to ir iespējams veiksmīgi koriģēt, tādējādi sniedzot bērnam nepieciešamo atbalstu. Šāda palīdzība ir būtiska, jo uzvedības traucējumi var nopietni ietekmēt bērna ikdienu – radīt grūtības mācību procesā, apgrūtināt komunikāciju ar vienaudžiem un kavēt draudzību veidošanos," skaidro eksperte.

Hiperaktivitātes pazīmes

"Bērnam ar izteiktu hiperaktivitāti var novērot vairākas raksturīgas pazīmes," stāsta eksperte. "Visbiežāk tā izpaužas kā pastiprināta enerģija, kad bērns nemitīgi kustas, skrien un lēkā pat situācijās, kurās nepieciešams saglabāt mieru. Bieži novērojamas arī koncentrēšanās grūtības – bērna uzmanība ir viegli novēršama, un viņam ir sarežģīti pabeigt iesāktos uzdevumus. Tāpat raksturīga ir impulsivitāte, kad bērns rīkojas neapdomīgi, pārtrauc citus un nespēj gaidīt savu kārtu. Šiem bērniem piemīt arī nemierīgums – viņiem ir grūti ilgstoši nosēdēt vienā vietā, viņi nemitīgi kustina rokas un kājas. Bieži vērojams arī pašregulācijas trūkums, kas izpaužas kā ātra aizkaitināmība un pastiprināta emocionalitāte."

Iespējamie hiperaktivitātes cēloņi

Pastāv vairāki faktori, kas var izraisīt hiperaktivitāti bērniem. Eksperte skaidro, ka, pirmkārt, jāņem vērā bērna dabīgais temperaments – daži bērni no dabas ir enerģiskāki un kustīgāki. Taču ja hiperaktivitāte ir izteikta un būtiski ietekmē ikdienas dzīvi, tā var liecināt par UDHT. Hiperaktīva uzvedība var būt arī trauksmes vai stresa reakcija, kad nervozitāte izpaužas kā nemiers un pastiprināta kustība. Nozīmīgs faktors ir arī miega kvalitāte – nepietiekams miegs var ievērojami pastiprināt bērna aktivitāti un samazināt paškontroli. Uzmanība jāpievērš arī uztura paradumiem, jo pārmērīgs cukura vai mākslīgo piedevu patēriņš var ietekmēt bērna uzvedību. Savukārt daļā gadījumu hiperaktivitātes pamatā var būt dzemdību traumas vai citi neiroloģiski faktori, kas radījuši nervu sistēmas bojājumus agrīnā attīstības periodā.

Palīdzība hiperaktīviem bērniem – rutīna un ikdienas struktūra

"Hiperaktīviem bērniem vislielāko atbalstu sniedz skaidra ikdienas struktūra un rutīna," norāda eksperte. "Būtu ieteicams izveidot pārskatāmu dienaskārtību, kas bērnam rada drošības sajūtu. Noderēs vizuāli atgādinājumi – kalendāri, attēli vai uzdevumu saraksti. Pārejām starp aktivitātēm jābūt paredzamām, šim nolūkam var izmantot taimeri."

Regulāras fiziskās aktivitātes

Fiziskās aktivitātes ir būtiskas, lai hiperaktīvi bērni varētu "izlādēt" uzkrāto enerģiju. Bērniem ieteicams regulāri skriet, braukt ar velosipēdu, peldēt, dejot vai nodarboties ar cīņas sporta veidiem. Viņiem piemērotas arī kustību spēles – slēpšanās vai šķēršļu joslas. Koncentrēšanos veicina jogas pozas un staigāšana ar grāmatu uz galvas. Savukārt ritmiski vingrinājumi, piemēram, lēkāšana uz vienas kājas vai bumbas mētāšana, skaitot skaitļus, palīdz trenēt uzmanību. Sensorās aktivitātes – šūpošanās vai sēdēšana uz lielas bumbas – nomierina nervu sistēmu.

Relaksējoši vingrinājumi un metodes

Mierīgākām aktivitātēm ieteicami relaksējoši vingrinājumi. "Pirms gulētiešanas noderēs dziļās elpošanas un izstiepšanās vingrinājumi, "lācīša soļi" vai "klusā pastaiga"," stāsta eksperte. "Satraukuma mazināšanai efektīvas ir spiediena segas vai apskāvieni. Nedrīkst aizmirst par kvalitatīvu miegu – bērniem nepieciešamas deviņas līdz 11 stundas naktsmiega."

"Gadījumos, kad hiperaktivitāte izpaužas spilgti un rada būtiskus šķēršļus ikdienas dzīvē, būtu vēlams vērsties pie speciālista – psihologa vai neirologa, lai izvērtētu nepieciešamību pēc papildu atbalsta pasākumiem," akcentē fizioterapeite.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ko pacienti visvairāk vērtē Latvijas veselības aprūpes iestādēs (+VIDEO)

Kopumā ap 70% slimmieku atzīst, ka jutušies pārliecināti par ārstniecības procesa drošību.

Veselība PVD no īpašuma Stopiņu pagastā izņēmis 13 kaķus

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no kāda īpašuma Ropažu novada Stopiņu pagastā izņēmis 13 kaķus, kas tika turēti antisanitāros apstākļos, bez pienācīgas barošanas un veterinārās aprūpes, aģentūru LETA informēja dienestā.

Veselība Infektoloģe: Svarīgi noteikt, kādas vakcīnas bērniem vajadzīgas aizsardzībai

Ir svarīgi saprast, vai un kādas papildu vakcīnas bērnam vajadzīgas, lai nodrošinātu pilnīgāku aizsardzību, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, bērnu infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Dace Zavadska.

Veselība Vidēji dienā izmeklējumu rezultātus e-veselībā aplūko līdz 2000 iedzīvotāju

Vidēji vienā darba dienā laboratorisko izmeklējumu rezultātus e-veselības sistēmā skata līdz 2000 iedzīvotāju, liecina Latvijas Digitālās veselības centra (LDVC) apkopotie statistikas dati.

Lasiet arī

Sabiedrība Mārupes pašvaldība būtiski palielina jaundzimušo pabalstu

Mārupes pašvaldība būtiski palielinājusi jaundzimušo pabalstu, liecina grozījumi saistošajos noteikumos par pašvaldības pabalstiem iedzīvotājiem bez materiālā stāvokļa izvērtēšanas.

Sabiedrība Pirms sezonas sākuma Barona laukumā vēl neradīja ēnu (+VIDEO)

Iesniegtajā projektā nav paredzēta kokaugu apūdeņošanas sistēma.

Sabiedrība Daugavpilī paplašināja sociālo palīdzību bērniem (+VIDEO)

Grozījumi paredz arī jaunu pabalstu audžuģimenēm.

Veselība Ārste iesaka jaunajiem vecākiem ievērot zīdaiņa higiēnu (+VIDEO)

Rūpīga un saudzīga kopšana palīdz izvairīties no kairinājuma un saglabāt ādu.