• Egīls,
  • Nauris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latviešu uzņēmējs izgudrojis aplikāciju cīņai ar panikas lēkmem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 16:27, 09.04.2025


Daudz cilvēku sociālajos tīklos un forumos sūdzas par trauksmes simptomiem.


Calmer” izveidotājs Uģis Leimanis.

Latvijā izstrādātā mobilā lietotne “Calmer” vēlas palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no trauksmes un depresijas. Platforma piedāvā informatīvos resursus, kas sniedz atbildes uz dažādiem jautājumiem, ar ko saskaras cilvēki ar trauksmi un panikas lēkmēm, kā arī interaktīvus elpošanas un meditāciju vingrinājumus.

Ideja par šādu lietotni Uģim Leimanim radās pēc negadījuma Šrilankā, kad neliela sērfošanas trauma pārvērtās par nopietnu infekciju. Pēc vairāku mēnešu ārstēšanās viņš juta, ka fiziskā veselība beidzot sāka uzlaboties, bet mentālā – brukt.

“Sekoja divi gadi depresijā un trauksmē, ko diemžēl pastiprināja arī neveiksmīgas vizītes pie ārstiem un medikamentu blaknes,” viņš stāsta.

Kad galu galā izdevās izkļūt no šī apburtā loka, U. Leimanis saprata, cik daudz laika un mocību būtu ietaupījis, ja jau toreiz būtu zinājis to, ko tagad. Sākot pētīt problēmas aktualitāti un redzot, cik daudz cilvēku sociālajos tīklos un forumos sūdzas par trauksmes simptomiem, viņam radās ideja par mobilo lietotni, kas palīdzētu šajā jautājumā.

“Piefiksēju, ka lielākā daļa iet cauri tai pašai neziņai, ar kuru saskāros es: kāpēc rodas trauksme, vai sirds pārsitieni un elpas trūkums ir panikas lēkme vai arī sirds un plaušu problēmas, vai no panikas lēkmēm var nomirt, kā naktī nomierināties un aizmigt? Lai arī arvien vairāk visapkārt runā par to, es biju pārsteigts, redzot, ka joprojām cilvēki visā pasaulē, tāpat kā es savā laikā, atduras pret dakteriem, kuri īsti nezina, kā palīdzēt,” stāsta U. Leimanis.

Tāpēc viņam radās ideja kopā ar klīniskajiem psihologiem izveidot interaktīvu resursu, kas savā laikā būtu noderējis arī U. Leimanim. Rezultātā tapa mobilā lietotne “Calmer”, kas palīdz iemācīties regulēt savu nervu sistēmu un tikt galā ar trauksmi un depresiju.

Izglīto par nervu sistēmu un trauksmi

Viena no sadaļām lietotnē Calmer ir mini mācību kurss par cilvēka nervu sistēmu. U. Leimanis stāsta, ka šī sadaļa vienkāršā valodā skaidro un palīdz izprast, kā darbojas nervu sistēma, kā rodas trauksme un kā ar to cīnīties gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Mācību materiāli ir papildināti ar testiem, lai palīdzētu šīs jauniegūtās zināšanas nostiprināt.

“Informācija nav tikai teorētiska, bet balstīta gan reālā pieredzē, gan jaunākajos pētījumos. Tāpēc daudzi lietotāji saka, ka lasot mājuši ar galvu, jo beidzot jutušies saprasti,” viņš teic.

Papildu tam lietotnē ir interaktīvi elpošanas tehniku vingrinājumi, ko izmanto arī armijas specvienības un citu augstas slodzes profesiju pārstāvji, lai ātri mazinātu stresu un nomierinātos.

Lai gan lietotnē ir iestrādāti kognitīvi biheiviorālās terapijas elementi, vienlaikus tā ik pa brīdim atgādina, ka šī lietotne neaizvieto psihoterapiju vai ārsta konsultāciju. “Tas ir kā atbalsta instruments, nevis diagnozes rīks vai ārstēšana,” uzsver U. Leimanis.

Tāpat lietotnē paredzēts ieviest mākslīgā intelekta sarunbiedru – tādu kā digitālo kompanjonu, ar kuru varēs parunāties vai sakārtot domas. “Ne visi vienmēr jūtas gatavi runāt ar terapeitu vai tuviniekiem, kuri nereti steidz dot padomus, kad cilvēks vienkārši vēlas justies saprasts un uzklausīts,” viņš stāsta.

Šaurs un skaidrs fokuss

Ārzemēs garīgās veselības uzlabošanai ir ļoti daudz mobilo lietotņu – tās visas katram ir pieejamas ar viedtālruņu mobilo lietotņu platformu starpniecību. Vaicāts, kā šī lietotne atšķiras no citām, U. Leimanis teic, ka lielākā daļa šī segmenta platformu fokusējas uz plašu mērķauditoriju un cenšas iekļaut visaptverošu saturu, piemēram, pašsajūtas uzlabošanai, vispārējam prāta treniņam, klasiskām meditācijām.

“Calmer” komanda ir izvēlējusies veidot lietotni ar šauru, bet ļoti skaidru fokusu – palīdzēt cilvēkiem, kuri mokās ar trauksmi un panikas lēkmēm.

“Kad visur jau ir pilns ar resursiem par apzinātību, tad ir jāatrod sava niša. Papildus tam mēs esam vieni no retajiem, kas satura izstrādē sadarbojas ar klīniskajiem psihologiem. Viena no psiholoģēm, ar ko esam sadarbojušies lietotnes izstrādē, ir Sanita Toča,” uzsver U. Leimanis.

Konkurence dod motivāciju

Populārākās lietotnes ir piesaistījušas simtiem miljonu dolāru investīcijas – pie to attīstības strādā lielas komandas un tām ir līdzekļi mārketingam.

“Un tieši tas mums “uzsit” azartu un motivāciju – gribam atrast leņķus un veidus, kā apsteigt konkurentus ar nesalīdzināmi mazākiem resursiem. Esam to izdarījuši jau citās nišās un mēģināsim arī šajā. Tādēļ mēs šobrīd apzināti netiecamies veidot pārāk lielu komandu un piesaistīt investorus. Jo tad, kad jaunuzņēmums piesaista investoru naudu, tas gandrīz neizbēgami “norokas” mazjēdzīgās sapulcēs, personāla menedžmentā un dokumentos. Un, pats galvenais – investoru sloga un ieteikumu dēļ jaunuzņēmumi ļoti bieži sāk veikt daudz lieku kustību, kas tikai attālina no rezultātiem,” spriež U. Leimanis.

Tieši tāpēc “Calmer” komanda – vismaz pagaidām – neplāno piesaistīt investīcijas. Viņš teic, ka viņiem pašiem patīk attīstīt produktu, programmēt un arī reklamēt to, tāpēc ļoti novērtē, ka ir iespēja būt neatkarīgiem un maksimāli ātri virzīties uz priekšu, netērējot laiku skaistām atskaitēm investoriem. “Tas arī ir viens no aspektiem, kas paver iespējas konkurēt ar lielajiem. Kad viņi tikai sāk skaņot jaunu “fīču” skices ar visiem iesaistītajiem, mēs to jau esam ieviesuši un un testējam. Protams, ir arī forši, kad tu vari kādai problēmai uzmest virsū citu cilvēku pelnītos miljonus, bet tas ne vienmēr palīdz,” tā U. Leimanis.

Ne pirmo dienu jaunuzņēmumu nozarē

U. Leimanis jaunuzņēmumu pasaulē ir jau sen. Viņam ir bijuši vairāki projekti – gan lietotne, kas mudina biroju darbiniekus izkustēties, gan lietotne, kas palīdz apgūt finanšu tirgus ar fokusu uz valūtu tirgiem – Forex Hero. Labs of Latvia jau rakstīja, ka tam sekoja finanšu instrumentu tirdzniecības stimulators Stock Market Game, kas piedāvā iespēju mācīties spert pirmos soļus finanšu tirgos.

“Tieši nesen nosvinējām jaunu sasniegumu – abu mūsu finanšu aplikāciju kopējais lietotāju skaits ir sasniedzis piecus miljonus,” piebilst U. Leimanis


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Ceturtdien būs auksts un vējains laiks

Ceturtdiena Latvijā būs nedēļas aukstākā diena, pūtīs brāzmains ziemeļu vējš, prognozē sinoptiķi.

Interesanti fakti Vissīvākā konkurence pašvaldību vēlēšanās pieteikta Jēkabpils novadā

Visvairāk kandidātu uz vienu deputāta vietu šīs vasaras pašvaldību vēlēšanās būs Jēkabpils novadā, bet vismazāk cilvēki izvēlējušies kandidēt Ventspils novadā, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā pieejamā informācija.

Interesanti fakti ASV un Krievijas astronautu komanda devusies uz SKS

ASV un Krievijas astronauti otrdien ar krievu kosmosa kuģi sekmīgi devušies ceļā uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS).

Interesanti fakti Pēc aukstas nakts pirmdien gaidāma vēsa diena

Pēc aukstas nakts pirmdien gaidāma vēsa diena, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Lasiet arī

Veselība Kas ir noslēpumaina fantosmija – un kā tā ietekmē mūsu veselību (+VIDEO)

Visbiežāk cilvēki sūdzas par nepatīkamām un spēcīgām smakām.

Veselība Kas ir retrīts un kā tas palīdzēs senioriem Daugavpilī (+VIDEO)

Mūsdienu garīgās prakses atbrīvo prātu un atjauno ķermeni.

Veselība Mākslu terapijas dienas Strenču slimnīcā palīdzēja garīgi slimajiem (+VIDEO)

Dalībniekiem bija iespēja radošā veidā rast atbildes un metodes psihoemocionālā līdzsvara saglabāšanai un atjaunošanai.

Interesanti fakti Kādu vielu pietrūkst latviešiem ziemā (+VIDEO)

Riska zonā ir topošās un jaunās māmiņas, kurām ir īpaši rūpīgi jāseko savai fiziskai un psiholoģiskai veselībai.