• Andžejs,
  • Andžs,
  • Edīte,
  • Esmeralda
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aptauja: Pērn katrs piektais Latvijas iedzīvotājs juties depresīvi darba vietā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 19:56, 06.04.2024


Pērn katrs piektais Latvijas iedzīvotājs juties depresīvi vai piedzīvojis izdegšanu darba vietā, liecina ikgadējā Veselības indeksa pētījuma dati.



Aptaujātie ar neveselīgiem paradumiem ievērojami biežāk (30%) saskārušies ar depresiju vai izdegšanu, savukārt aptaujātie ar veselīgāku dzīvesveidu - vien 12% gadījumu. Tāpat atšķirības iezīmē sportošanas ieradumi - fiziski aktīvie (10%) mazāk nekā pasīvie (21%) pieredzējuši psiholoģisku diskomfortu.

Kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) speciāliste, narkoloģe Ilze Maksima skaidro, ka izdegšanas sindroms ir fiziska un emocionāla izsīkuma stāvoklis, ko papildina profesionālās efektivitātes kritums, atsvešināšanās un negatīvas aizsargreakcijas, piemēram, cinisms, sarkasms un pesimisms. Tam var pievienoties trauksmainība, nespēja koncentrēties, galvassāpes, miega traucējumi, pielāgošanās prasmju, radošuma un atmiņas pasliktināšanās, turklāt ar laiku sindroma klīnisko izpausmju dēļ var samazināties dzīvildze un izsīkt darbspējas.

"Veselībai būtisks ir līdzsvars - optimāls stresa līmenis pats par sevi nav nekas slikts, jo tas mobilizē sasniegumiem, tomēr ir būtiski ievērot katras personas emocionālās, fizioloģiskās un sociālās vajadzības, lai nenonāktu līdz hroniskam stresam un izdegšanai," skaidro Maksima.

Viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem, kas ļauj izvairīties no izdegšanas sindroma, ir darba un atpūtas līdzsvars, kā arī prasme sevi nepārslogot, pareizi nosakot veicamo darbu prioritātes. KBT speciāliste aicina paskatīties uz tuvāko diennakti un tajā izlīdzināt slodzi un atpūtu - strikti ieplānot konkrētas atpūtas pauzes, līdzīgi kā skolas laikā starpbrīžus. Piemēram, lai aizietu pēc ūdens, paēstu vai vienkārši paskatītos ārā pa logu.

Tāpat viņa aicina nepieturēties pie principa, ka "katrai dienai ir tikai 100%". Proti, ja kaut kas no ieplānotajiem darbiem neietilpst vienā dienā, to var pārcelt uz citu dienu. Savukārt, ja uzrodas kāds jauns darbs, Maksima aicina vadīties pēc principa "ja es šodien darīšu šo, tad, kas būs tas, ko es nedarīšu?".

Viņa atzīst, ka izdegšana var skart jebkuras profesijas pārstāvi, tomēr biežāk tā novērojama palīdzošo profesiju pārstāvjiem, kuri strādā ciešā kontaktā ar cilvēkiem, tāpat arī dažāda līmeņa vadošiem amatiem ar darbu paaugstinātas spriedzes un atbildības apstākļos. Turklāt izdegšanas saknes var būt dziļākas, un to var sekmēt dažādi individuāli faktori - no perfekcionisma līdz sarežģītām attiecībām profesionālajā vidē, tāpat arī slikta darba organizācija darba vietā un kopējā organizācijas kultūra.

Maksima aicina sekot līdzi savai pašsajūtai ilgtermiņā, piemēram, neatcelt sociālo dzīvi, neizlaist svētkus, plānot atvaļinājumus un atpūtas dienas, integrēt ikdienā fiziskās aktivitātes, attīstīt ārpusdarba intereses, darbā veikt pienākumu inventarizāciju, sastrukturizējot faktorus, kas izraisa izdegšanu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Epidemiologi meklē infekcijas avotu pēc bērna nāves

Epidemiologi meklē streptokoka infekcijas avotu pēc viena bērna nāves un otra bērna nonākšanas slimnīcā Rīgā, trešdien ziņo TV3.

Veselība Ar kādām problēmām pie ginekologiem vēršas rīdzinieces (+VIDEO)

Nesteidzīga atmosfēra, kurā paciente var uzdot visus sev svarīgos jautājumus un saņemt izsmeļošas atbildes, ir kvalitatīvas aprūpes pazīme.

Veselība Vasarā sākumā Latvijas iedzīvotāji apņemas dzīvot veselīgāk (+VIDEO)

Puse šķīvja – dārzeņi, viena ceturtdaļa – olbaltumvielas, viena ceturtdaļa – saliktie ogļhidrāti.

Veselība Dienvidkurzemē ir tikai 5 zobārsti uz 33 tūkstošiem iedzīvotāju (+VIDEO)

Pie stomatologiem novadā jāgaida mēnešiem garā rindā.

Lasiet arī

Veselība Ekspertes stasts: kā saprast un atbalstīt hiperaktīvu bērnu? (+VIDEO)

Fiziskās aktivitātes ir būtiskas, lai varētu "izlādēt" uzkrāto enerģiju.

Sabiedrība Strenčos Psihoneiroloģiskā slimnīca tiek renovēta (+VIDEO)

Remontdarbu ietvarā plānots uzlabot arī tehnoloģiskos risinājumus procesu nodrošināšanai.

Veselība Trauksmes līmenis Latvijā kopš 2022.gada ir būtiski samazinājies (+VIDEO)

Iespējams, ka dati uzrāda cilvēku nedrošību neskaidrajā un trauksmainajā pasaulē.

Sabiedrība Desmitā daļa iedzīvotāju savu psihisko veselību vērtē kā sliktu

Desmitā daļa iedzīvotāju savu psihisko veselību pēdējā gada laikā vērtē kā sliktu, noskaidrots "Mēness aptiekas" un pētījumu aģentūras "Norstat" aptaujā.