• Emīlija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vāc parakstus par valsts apmaksātas hospisa aprūpes saņemšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 10:00, 14.11.2022


Sabiedrības iniciatīvu portālā "manabalss.lv" noris parakstu vākšana par valsts apmaksātas hospisa aprūpes saņemšanu Latvijas iedzīvotājiem to pēdējā dzīves posmā, aģentūru LETA informēja labdarības organizācija "Hospiss LV".


Foto: LETA

Organizācijas vadītāja Ilze Neimane-Nešpora uzsvēra, ka nāve ir tikai daļa no cilvēka dzīves un Latvijas cilvēki ir pelnījuši, lai viņu valsts rūpētos par viņiem arī tad, kad viss spēks ticis atdots tās attīstībai, ekonomikai, izglītībai, veselībai un citām jomām.

Patlaban Latvijā atšķirībā no citām Eiropas valstīm nav hospisa aprūpes sistēmas. Līdz ar to iniciatīvas "Par tiesībām uz cieņpilnu nāvi" mērķis ir panākt, ka valsts nodrošina cieņpilnu nāvi katram Latvijas iedzīvotājam, finansējot smagi slimu, neārstējamu pacientu aprūpi mājās vai hospisa stacionāros, sniedzot prasmīgu veselības un sociālo aprūpi, kas atvieglotu slimības izraisītos simptomus un pēc iespējas saglabātu slimnieka neatkarību un maksimāli ērtus apstākļus dzīves pēdējās nedēļās, mēnešos.

Statistikas dati par 2021.gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst aptuveni 29 000 iedzīvotāju, no tiem tikai 10% aiziet mūžībā ātrā nāvē. Tas nozīmē, ka 90% mirstošu cilvēku un līdz ar to arī viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina šādu aprūpi.

Pērn Latvijā onkoloģisku slimību dēļ nomira 5752 cilvēki. Vairākums onkoloģijas pacientu piedzīvo milzīgas sāpes, atvērtas, čūlojošas brūces, elpas trūkumu, daudzi nespēj patstāvīgi paēst, līdz ar to viņiem ir nepieciešama speciāla aprūpe.

Neimane-Nešpora norādīja, ka Latvijā ir tikai septiņi paliatīvās aprūpes ārsti un septiņas paliatīvās aprūpes nodaļas, uz kurām Rīgā rinda jāgaida vismaz divus mēnešus. Daudziem pacientiem šī rinda tā arī nepienāk, bet tie, kas sagaidījuši, paliatīvās aprūpes nodaļā var uzturēties septiņas līdz desmit dienas, kuras finansē valsts. Vēlāk, neņemot vērā kritisko veselības stāvokli, cilvēks no nodaļas tiek izrakstīts.

Viņa uzsvēra, ka rezultātā cieš mirstošie cilvēki, jo nesaņem profesionālu hospisa aprūpi, netiek nodrošināta pietiekama medicīniskā uzraudzība. Cieš arī tuvinieki, jo nezina, kā palīdzēt mirstošajam cilvēkam, un ir fiziski un morāli izdeguši no tuvinieka aprūpes 24/7.

Pasaulē ir izveidots paliatīvās un hospisa aprūpes pakalpojuma sniegtās kvalitātes reitings, kurā Latvija nemaz nav iekļauta, taču tajā ir Nigērija, Zimbabve, Urugvaja, Krievija, Baltkrievija un citas valstis. Piemēram, Lietuva šajā reitingā ieņem 10.vietu.

Latvijā 2021.gada 1.oktobrī tika uzsākts Labklājības ministrijas (LM) īstenots pilotprojekts "Hospisa aprūpe mājās pilngadīgām personām un atbalsts viņu ģimenes locekļiem". Pilotprojekta īstenošanas laikā tika aprūpēti 119 mirstoši cilvēki viņu dzīves pēdējā posmā.

Šī gada 31.decembrī pilotprojekts beigsies, un Un tikko Eiropas Pilsoņu balvu saņēmušā projekta pagarināšanu Labklājības ministrija (LM) nav atbalstījusi, lai gan daudzi jo daudzi mirstoši cilvēki cer uz šāda pakalpojuma saņemšanu, par ko liecina ik dienu saņemtie telefona zvani. Tāpēc nodibinājuma "Hospiss LV" mērķis ir panākt hospisa aprūpes sistēmas ieviešanu Latvijā - hospisa aprūpi mājās, hospisa stacionāra pieejamību un specializētas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vienības, kas ir neatņemams cilvēka dzīves kvalitātes aspekts.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība "Veselības centru apvienības" valdē iecelts Kūliņš un Siliņa

AS "Veselības centru apvienība" (VCA) valdē iecelts uzņēmuma veselības klīniku tīkla vadītājs Jānis Kūliņš un kompānijas finanšu direktore Beāte Siliņa, aģentūru LETA informēja VCA.

Veselība Kvotu jautājums dzen izmisumā pacientus un veselības iestādes

SIA "Jelgavas Klīnika" vadītāja Kintija Barloti:Valstī, rūpējoties par veselības aprūpes sakārtošanu, vispirms būtu jāstiprina ambulatorā aprūpe. Tā ir primārā vieta, kur cilvēkam vērsties, kamēr kaite vēl ir sākumstadijā. Gultasvietas slimnīcā izmaksā krietni dārgāk.

Veselība Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku pasīvai atpūtai (+VIDEO)

Gados jaunākie respondenti atzina, ka mazkustības pamatā ir zināšanu trūkums.

Veselība 10 speciālista padomi, kā nodrošināt ģimenes veselību (+VIDEO)

Ir arī cilvēki, kuru uzturs nav pilnvērtīgs slimības vai citu iemelsu dēļ, vai arī kāds vērtīgs produkts vienkārši negaršo.

Lasiet arī

Sabiedrība Veselības aprūpes saņemšanai prasīs dzīves vai darbavietas deklarēšanu Latvijā

Valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai no nākamā gada prasīs dzīves vai darbavietas deklarēšanu Latvijā, paredz valdības atbalstītais Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likumprojekts, par ko vēl būs jālemj parlamentam.

Sabiedrība Rindā pie ārsta jāgaida mēnešiem ilgi

Saeimas komisijā spriež par valsts medicīnas pakalpojumu kvotu situāciju.

Sabiedrība E-nosūtījumu izmeklējumiem plānots ieviest līdz septembrim

Plānots, ka digitāls nosūtījums uz izmeklējumiem un ārstu konsultācijām būs pieejams līdz septembrim, bet pilnībā jaunā sistēma tiks ieviesta līdz 2026.gada aprīlim, trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē informēja Nacionālās veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.

Veselība Balva par mūža ieguldījumu medicīnā piešķirta Romānam Lācim un Anitai Lapiņai

Latvijas veselības nozares balva par mūža ieguldījumu medicīnā šogad piešķirta sirds ķirurgam Romānam Lācim un gastroenteroloģei Anitai Lapiņai, informē Latvijas Ārstu biedrība (LĀB).