Lai vērstu uzmanību izplatītākajam mirstības iemeslam pasaulē - augstam asinsspiedienam jeb arteriālajai hipertensijai, 17.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā Hipertensijas diena.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem hipertensija joprojām ir galvenais mirstības cēlonis, kas katru gadu izraisa vairāk nekā 11 miljonus nāves gadījumu visā pasaulē. Lai arī hipertensija jeb augsts asinsspiediens ir viegli diagnosticējams un, pateicoties mūsdienīgiem medikamentiem, arī sekmīgi ārstējams, dati liecina, ka ik gadu Latvijā ar hipertensiju nomirst vairāk nekā 1600 cilvēku (saskaņā ar Slimību Profilakses un kontroles centra apkopotajiem datiem 2023.gadā hipertensīvās slimības bija nāves iemesls gandrīz 1648 cilvēkiem Latvijā).
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Iveta Mintāle: "Arteriālā hipertensija ir viens no galvenajiem insulta, infarkta, sirds mazspējas, kā arī nieru slimības riska faktoriem. Dati liecina, ka arī Latvijā gandrīz 30% Latvijas iedzīvotāju asinsspiediens ir paaugstināts. Būtiski ir darīt visu iespējamo, lai šo riska faktoru novērstu, tostarp, ar veselīgu dzīvesveidu. Te liela loma ir gan svara kontrolei, veselīgam uzturam, sāls patēriņa samazināšanai un regulārām fiziskām aktivitātēm. Tomēr, ja hipertensijan jau ir attīstījusies, tad svarīgi apzinīgi lietot ārsta nozīmētos medikamentus."
Kā liecina "Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums", no tiem pacientiem, kuriem ārsts izrakstījis medikamentus hipertensijas ārstēšanai, pēdējo 2 nedēļu laikā tos regulāri nav lietojuši 32% vīriešu, 21% sieviešu.
I.Mintāle: "Lai zāles būtu efektīvas, tās ir jālieto! Turklāt mūsdienās pacientiem ir pieejama patiešām efektīva terapija asinsspiediena kontrolei, kas ietver vairāku medikamentu kombināciju vienā tabletē, kas var mazināt gan asinsspiedienu, gan holesterīna līmeni, tādējādi atvieglojot zāļu lietošanu. Dati apliecina, ka samazinot asinsspiedienu kaut tikai par 10 mm/Hg, kardiovaskulārā mirstība var mazināties pat par 20-40%. Tāpēc būtiska loma ir pacientu līdzestībai - regulārai medikamentu lietošanai un ciešai sadarbībai ar ārstējošo ārstu, kurš piemeklēs efektīvāko un individuāli atbilstošāko terapiju. Jāatceras, ka asinsspiediena ārstēšana nav sprints, tas ir maratons visa mūža garumā, sadarbojoties pacientam, ārstam un farmaceitam, bet balva - ilgāka, kvalitatīvāka un veselīgāka dzīve."
Inese Mauriņa, pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja: "Atzīmējot Starptautisko Hipertensijas dienu, vēlamies aicināt ikvienu, neatkarīgi no vecuma un pašsajūtas, vismaz reizi gadā mājās, pie ģimenes ārsta vai aptiekā, pie kaimiņa vai drauga pamērīt asinsspiedienu. Ja tas ir paaugstināts, lūdzu, neastājiet šo faktu bez ievērības un konsultējieties ar savu ģimenes ārstu!"
17.maijā ikvienam ir iespēja bez maksas pārbaudīt savu asinsspiedienu un saņemt farmaceita konsultāciju "Mēness aptieka" aptiekās visā Latvijā. Te apskatāms aptieku saraksts, kurā varēs veikt mērījumus: www.parsirdi.lv
Ērika Pētersone, farmaceite: "Aptieka bieži vien ir pieejamākā vieta, kur saņemt padomu un izmērīt asinsspiedienu - īpaši tad, ja cilvēks nejūtas labi un pats nespēj novērtēt, vai vajadzīga nopietnāka palīdzība. Hipertensijas pacientiem saistībā ar citiem veselības stāvokļiem nereti vienlaicīgi jālieto vairāki medikamenti. Tas var radīt apjukumu un kļūt par iemeslu terapijas pārtraukumiem. Tādēļ vienmēr atgādinām - farmaceits var paskaidrot zāļu lietošanas režīmu, pastāstīt par zāļu mijiedarbību, iespējamām blakusparādībām un arī palīdzēt rast piemērotākos risinājumus pareizai zāļu lietošanai ikdienā."
Kas jāzina par asinsspiedienu:
-Optimālam asinsspiedienam jebkurā vecumā vajadzētu būt 120/80 mmHg.
-Arteriālā hipertensija ir slimība, kad asinsspiediens atkārtotos mērījumos ir paaugstināts - ārsta kabinetā virs 140/90 mmHg, mājās virs 135/85 mmHg.
-Augsta asinsspiediena biežākie simptomi: galvassāpes, reibonis, nervozitāte, sirdsklauves, sāpes sirds apvidū.
-Tomēr nereti paaugstināts asinsspiediens var neradīt nekādas sajūtas un cilvēks par to uzzina, kad jau radušās kādas komplikācijas.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri