Mūsdienu dzīvesveids bieži vien ir orientēts uz ērtībām un mazkustību. Maijā veikta aptauja atklāj satraucošu situāciju - divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju (62%) savā ikdienā neiekļauj fiziskās aktivitātes. Tas liecina, ka sabiedrībā joprojām trūkst pietiekamas izpratnes par regulāras fiziskās slodzes nozīmi veselībai un labsajūtai. Kustību aktivisti uzņēma iedvesmot cilvēkus izjust kustību kā prieka un enerģijas avotu ar aicinājumu "Atrodi savu kustību".
Mazkustīga dzīvesveida priekšgalā - slinkums, laika trūkums un ekrāni
Aptaujā par dzīvesveida paradumiem 43% Latvijas iedzīvotāju atzina, ka ir par slinku vai arī viņiem nav laika, lai ikdienā iekļautu fiziskās aktivitātes. Puse no viņiem norādīja, ka darbs, ģimene un dažādi ikdienas pienākumi atstāj maz brīva laika kustībai, savukārt otra puse atzina, ka izjūt motivācijas trūkumu vai nogurumu pēc garas dienas, kas samazina vēlmi sportot.
Visbiežāk tieši gados jaunākie respondenti (no 18 līdz 29 gadiem) atzina, ka mazkustības pamatā ir zināšanu trūkums - 10% atzīst, ka nemaz nezina, ar ko sākt. Krietni retāk kā attaisnojumu mazkustīgam dzīvesveidam iedzīvotāji minēja sporta klubu un ekipējumu dārdzību (3%) un skaista treniņtērpa neesamību (1%), kā arī atsevišķos gadījumos tika minētas veselības problēmas, invaliditāte vai fiziski smags darbs ikdienā.
Lai arī 38% apgalvo, ka fiziskās aktivitātes jau ir viņu ikdienas sastāvdaļa, kopumā šis rādītājs vērtējams kā zems. Turklāt satraucoši, ka 6% aptaujāto iedzīvotāju norādīja, ka jūtās labi, ikdienā neiekļaujot pilnīgi nekādas fiziskās aktivitātes.
Arī digitālo tehnoloģiju pievilcība veicina mazkustīgu dzīvesveidu. Strādājot birojos vai attālināti, lielākā dienas daļa tiek pavadīta sēžot, un pēc darba cilvēki bieži izvēlas atpūtu pie ekrāniem. Piemēram, Slimību profilakses un kontroles centra veiktā pētījumā par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošiem paradumiem atklājies, ka 48% aptaujāto iedzīvotāju brīvo laiku galvenokārt pavada lasot, skatoties televizoru vai veicot citu sēdošu aktivitāti. Īpaši augsts šis īpatsvars ir cilvēkiem vecumā virs 45 gadiem, pārsniedzot 55%.
Aktivisti koncentrējas uz jautrību, vieglumu un apzinātu dzīvesveidu, nevis uz spiedienu sasniegt vai uzlabot rezultātus. Neatkarīgi no tā, vai tas ir fitnesa, riteņbraukšanas, kempinga un brīvdabas, skriešanas, izklaides un komandu sporta veidi, ziemas sporta veidi vai ūdens sporta veidi.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri