Būtiskākie apdraudējumi Latvijā ir kriptokrāpšana, pikšķerēšana un ļaunatūras, liecina elektronisko sakaru un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēji. Uzņēmuma drošības pakalpojums “Antivīruss plus” decembrī klientiem novērsis vairāk nekā 16 miljonus drošības risku, kas ir teju par 1,3 miljoniem vairāk nekā mēnesi iepriekš.
Iekšējās drošības procesu eksperts Reinis Pudāns stāsta, ka decembrī izplatītākie draudi bija ļaunatūras, piemēram, Trojas zirgi, ko kibernoziedznieki izmanto iedzīvotāju ierīču uzlaušanai un bojāšanai. Tāpat decembrī Latvija piedzīvoja arī pieaugošus draudus no t.s. C&C (Command and Control) centriem, kuru mērķis ir pārņemt kontroli pār lietotāju ierīcēm robottīklos, tādējādi pasliktinot interneta ātrumu un kopējo lietotāja pieredzi. Šādi uzbrukumi globāli kļūst sarežģītāki un aktīvāki savā darbībā.
Arī pikšķerēšanas shēmas joprojām ir plaši izplatīts apdraudējuma veids. Šāda veida krāpšana bieži tiek īstenota ar e-pastu, īsziņu vai lietotņu starpniecību, izsūtot viltotas saites, kas maldina cilvēkus ar piedāvājumiem par it kā iegūtām balvām vai izpārdošanas akcijām. Noklikšķinot uz šīm saitēm, lietotāji tiek novirzīti uz ļaunprātīgām vietnēm, kur tiek mēģināts izkrāpt viņu sensitīvos datus.
Tāpat decembrī viens no aktuāliem draudiem bija kriptokrāpšana – kibernoziedznieki izmanto lietotāju ierīces, lai nemanāmi radītu kriptovalūtu savām vajadzībām. Šādus uzbrukumus bieži ir grūti pamanīt, jo vienīgā pazīme ir ierīces darbības palēnināšanās.
“Pērn decembrī Latvijā tika novērots ievērojams kiberdraudu pieaugums gandrīz visās kategorijās, salīdzinot ar novembri. Papildus jau pazīstamajām ļaunatūrām tika atklāti arī jauni, līdz šim neidentificēti draudu veidi, kas liecina par kiberapdraudējumu dinamisko raksturu un evolūciju. Proti, ir skaidrs, ka uzbrucēji pastāvīgi pilnveido savas metodes, padarot tās arvien sarežģītākas un grūtāk atpazīstamas.
Šajā kontekstā drošības pakalpojums “Antivīruss plus” ir būtisks, lai pasargātu sevi no potenciālajiem riskiem. To, ka krāpnieku metodes kļūst arvien rafinētākas, pierāda tas, ka decembrī būtiski pieauga krāpniecisku “WhatsApp” robotu aktivitāte. Tie izmantoja viltotas saites, lai apmānītu lietotājus, proti, šie roboti bieži izliekas par sievietēm, kuras meklē draudzību vai mīlestību, un ar saistošām ziņām cenšas iegūt uzticību. Pēc tam tiek nosūtītas saites, kas it kā ved uz personīgām fotogrāfijām vai video zvaniem, taču slēpj nopietnus drošības riskus. Klikšķinot uz tām, lietotāji var nejauši instalēt ļaunatūru, kas apdraud ierīču drošību un datus.
R. Pudāns piebilst, ka kiberdraudu pieaugums ir neizbēgams mūsdienu tiešsaistes vidē, tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi regulāri atjaunināt ierīces operētājsistēmu un drošības risinājumus, kā arī pašiem būt īpaši uzmanīgiem, saņemot aizdomīgus ziņojumus, saites vai piešķirot lietotnēm pieeju ierīcē uzglabātajai informācijai.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri