• Velda,
  • Velta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Starp Igauniju un Latviju būs jauns jūras starpsavienojums

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 09:02, 19.10.2023


Pārvades sistēmu operatori - Latvijas "Augstsprieguma tīkls" (AST) un Igaunijas "Elering" - parakstījuši memorandu, kas paredz sākt darbu pie ceturtā Igaunijas-Latvijas elektropārvades tīkla starpsavienojuma izveides, ko plāno attīstīt starp Sāremā salu un Kurzemes piekrasti kā jūras kabeli, aģentūrai LETA pavēstīja AST pārstāvji.


Foto: LETA

Kompānijā norāda, ka jaunais starpsavienojums palielinās pārvades jaudu starp Igauniju un Latviju, vienlaikus veicinot arī atjaunojamo energoresursu (AER) attīstību Latvijā, Igaunijā un visā Baltijas jūras reģionā.

Pēc kompānijā skaidrotā, jaunais starpsavienojums ir plānots hibrīda izpildījumā - papildus abu valstu elektroenerģijas sistēmu savienošanai tam būs iespējams pieslēgt arī jaunas AER ražošanas jaudas gan jūrā, gan arī uz sauszemes.

"Projekts paaugstinās energosistēmas drošumu un stabilitāti un dos iespēju saņemt lielāku AER apjomu Igaunijas un Latvijas elektrotīklos, tādējādi veicinot abu valstu klimata mērķu izpildi," min AST pārstāvji.

Ņemot vērā novērtējumu un tehnisko analīzi, starpsavienojumu jauda plānota 1000 megavatu apmērā un, veicot nepieciešamās investīcijas pārvades infrastruktūrā, pieslēgumu plānots izbūvēt līdz 2035.gadam. Precīza starpsavienojuma atrašanās vieta un citas tehniskās detaļas tiks saskaņotas vēlākos projekta posmos.

"Jaunais starpsavienojums ļaus palielināt pārvades jaudas starp Igauniju un Latviju, kas ir būtisks AER attīstībai Latvijā un Igaunijā kā sauszemē, tā jūrā. Mēs šo sadarbību redzam kā pirmo soli ceļā uz starpsavienota hibrīdpārvades tīkla izveidi Baltijas jūrā, tādējādi veicinot dekarbonizācijas un AER attīstības mērķu sasniegšanu visā Baltijas jūras reģionā," norāda AST valdes loceklis Arnis Daugulis.

AST un "Elering" ir vienojušies par sadarbību, lai īstenotu kopīgus sagatavošanās pasākumus, tostarp veiks pētījumus par ietekmi uz vidi un tehniski-ekonomiskajiem aspektiem, kas ir nozīmīgi, lai pieņemtu lēmumu par nākotnes investīcijām starpsavienojuma attīstībā.

Operatori plāno projektu īstenot ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF), nodrošinot nepieciešamo finansējumu projekta izpētēm un starpsavienojuma būvniecībai. Pēc ES līdzfinansējuma apstiprināšanas operatori lems par tālāko projekta īstenošanu.

2020.gadā darbu sāka jaunuzbūvētais trešais Igaunijas-Latvijas starpsavienojums. Baltijas valstu sinhronizācijas ar kontinentālo Eiropu projekta ietvaros tiek pārbūvēti arī divi citi Igaunijas-Latvijas starpsavienojumi - šovasar tika pabeigta Valmiera-Tartu elektropārvades līnijas pārbūve, savukārt Valmiera-Tsirgulina līnijas pārbūvi plānots pabeigt līdz 2024.gada beigām.

Jau vēstīts, ka AST koncerna apgrozījums 2023.gada pirmajos sešos mēnešos samazinājās par 11,6% un bija 105,117 miljoni eiro, kā arī kompānija guva peļņu 8,409 miljonu eiro apmērā pretstatā zaudējumiem attiecīgajā periodā pērn.

AST ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. AST pieder valstij. Kompānijas obligācijas kotē "Nasdag Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

AST ir vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") lielākais akcionārs - kompānijai pieder 68,46% "Conexus" akciju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas uzņēmumi par pamatkapitālu maksās ar kriptovalūtu (+VIDEO)

Ir paredzēts noteikt prasību, ka kriptoaktīvi jāiegulda nevis t.s. "privātajos makos", bet sadalītās virsgrāmatas adresē.

Ekonomika Sākts «VEF Radiotehnika RRR» likvidācijas process

Sākts akustisko sistēmu ražotāja "VEF Radiotehnika RRR" likvidācijas process, liecina "Firmas.lv" informācija.

Ekonomika Pētījums: 30% Rīgas iedzīvotāju plāno iegādāties mājokli 3 gadu laikā (+VIDEO)

Tas izskaidrojams ne tikai ar dažādiem ekonomiskajiem faktoriem, bet arī mājokļu pieejamību.

Ekonomika Nākamgad varētu atjaunot pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili

Pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili varētu atjaunot nākamā gada pavasarī pēc dzelzceļa remontdarbu pabeigšanas Latvijā, ceturtdien paziņoja Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) pasažieru pārvadājumu kompānijas "LTG Link" pārstāvji.

Lasiet arī

Ekonomika AST: augustā Latvijā 29 stundas bija negatīvās elektroenerģijas cenās (+VIDEO)

Apjoma ziņā lielākais tīklā nodotās elektroenerģijas apjoma pieaugums vērojams dabas gāzes elektrostacijās.

Ekonomika Elektrības cena Latvijā nedēļas laikā sarukusi 32,3 reizes

"Nord Pool" elektrības cena Latvijā pirmdien ir 4,83 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir 32,3 reizes mazāk nekā pagājušajā pirmdienā, 2.septembrī, kad elektrības cena bija 156,25 eiro par MWh, informē Klimata un enerģētikas ministrija (KEM).

Ekonomika Darbu atsāk Somijas-Igaunijas elektrības kabelis

omijas-Igaunijas elektrības kabeļa "EstLink 2" remontdarbi ir sekmīgi pabeigti pirms plānotā termiņa 3.septembrī, un elektroenerģijas kabelis, kas savieno Igauniju un Somiju, sāk darboties no trešdienas, 4.septembra, informē Klimata un enerģētikas ministrija.

Ekonomika Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cena Baltijā pieauga par 12%

Aizvadītajā nedēļā vidējā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena "Nord Pool" Baltijas tirdzniecības apgabalos pieauga par 12% un vienoti bija 115,75 eiro par megavatstundu (eiro/MWh), informē AS "Latvenergo".