• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas iedzīvotāji nereti ir neapmierināti ar jauno māju kvalitāti (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:25, 30.03.2024


Kā būtiskus aspektus respondenti izcēluši noliktavas telpas izmēru un nepietiekamu trokšņa un skaņas izolāciju.


Ārēji jauni mājokļu projekti izskatās pievilcīgi.

Pēdējo piecu gadu laikā dzīvokli pēc 2000.gada būvētos jaunajos projektos iegādājušies 8% Latvijas iedzīvotāju. Visaugstāk pircēji novērtē to atrašanās vietu un dzīvokļa plānojumu, vienlaikus atzīstot, ka jaunajos mājokļos viņiem visvairāk pietrūkst balkons vai terase, lielāka dzīvojamā platība un noliktavas telpas. Savukārt lielākā iemītnieku neapmierinātība jaunajos projektos kopumā saistīta ar trūkstošiem gudrās mājas risinājumiem un būvniecības kvalitāti, liecina pētījuma rezultāti.

Vairāk nekā puse jeb 58% respondentu norāda, ka dzīvokļus jaunajos projektos iegādājušies Rīgā, un visbiežāk tie izvēlēti Latgales un Vidzemes priekšpilsētās. Savukārt 43% aptaujāto mājokli jaunajā projektā nopirkuši ārpus Rīgas, lielākoties Ropažu, Tukuma un Mārupes novados. Lielākā daļa jeb 76% respondentu dzīvokli jaunajā projektā iegādājušies savas ģimenes vajadzībām, 11% aptaujāto to nopirkuši tuviniekiem vai bērniem, bet kā investīciju, piemēram, ar mērķi īpašumu izīrēt - vien neliela daļa jeb 6% pētījuma dalībnieku.

Nekustamo īpašumu eksperte Marika Toma norāda, ka arī Swedbank dati par izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem liecina par arvien pieaugošu interesi iegādāties jaunus un energoefektīvus mājokļus: "Redzam, ka no visiem 2023.gadā izsniegtajiem jauniem aizdevumiem 11% sastādīja tieši dzīvokļa iegāde jaunajā projektā, kas celts pēdējo 3 gadu laikā, sasniedzot vidējo aizdevuma summu 121 000 eiro apmērā. Šādus dzīvokļus visbiežāk iegādājas tā saucamie jaunie speciālisti jeb iedzīvotāji vecumā no 33 līdz 35 gadiem, kuru mājsaimniecības kopējie ienākumi ir virs 3000 eiro. Atbalstot iedzīvotāju ilgtspējīgās ieceres, Swedbank pērn kopumā 640 mājsaimniecībām izsniedza 90 miljonus eiro ar 0% bankas pievienoto likmi uz 2 gadiem. Ņemot vērā klientu interesi par dzīvokļiem A klases energoefektīvos jaunajos projektos un jaunu privātmāju būvniecību, šo hipotekārā kredīta piedāvājumu esam aktualizējuši arī šogad."

Lielāko neapmierinātību pētījumā aptaujātie jauno mājokļu īpašnieki pauž par trūkstošiem vai morāli novecojušiem gudrās mājas risinājumiem, kā arī projekta būvniecības kvalitāti, norādot, ka laika gaitā ēkā atklājušies dažādi trūkumi, tostarp nekvalitatīvi veikta ēkas sienu siltināšana, pamatu hidroizolācija, mitrums, pelējums u.c. Kā būtiskus neapmierinātības aspektus respondenti izcēluši arī noliktavas telpas izmēru un nepietiekamu trokšņa un skaņas izolāciju, kādēļ dzirdams notiekošais kaimiņu dzīvokļos, kāpņu telpā vai uz ielas.

Izsakot viedokli par apmierinātību ar dažādiem iegādātā dzīvokļa aspektiem, aptaujātie visatzinīgāk vērtē ēkas atrašanās vietu un dzīvokļa plānojumu, kā arī zaļo, sakārtoto vidi un autostāvvietas pieejamību, liecina pētījums.

"Tā kā viens no būtiskākajiem faktoriem jauna mājokļa izvēlē ir dzīvojamā nama atrašanās vieta, svarīgi, lai dzīvokļu pircēji to ļoti rūpīgi pārdomātu kā īstermiņā, tā arī ilgtermiņā. Jāizvērtē ne tikai attālums, ko ik dienas nāksies mērot uz darbu, skolu, bērnudārzu un citviet, bet arī apkārtnē pieejamā infrastruktūra un tās attīstības plāni, kas nākotnē var būtiski ietekmēt iecerētā īpašuma vērtību. Turklāt, ņemot vērā arī pakāpenisku pāreju Eiropā Zaļā kursa virzienā, jāpārdomā, kā dzīvošana jaunajā mājoklī palīdzēs samazināt ietekmi uz vidi un arī personīgo CO2 pēdas nospiedumu,ˮ norāda eksperts Guntars Cauna.

Saskaņā ar veikto pētījumu raksturīgākais dzīvokļa pircējs jaunajā projektā ir iedzīvotājs vecumā līdz 34 gadiem, kurš ieņem vadošu amatu vai ir augstākā līmeņa speciālists ar personīgajiem ikmēneša ienākumiem vismaz 1500 eiro apmērā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība LIZDA piketēs pret IZM piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai

Pie valdības ēkas šodien plkst.11 notiks Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) rīkotais izglītības nozares darbinieku pikets, kurā arodbiedrība paudīs iebildumus pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai, aģentūru LETA informēja arodbiedrība.

Sabiedrība Otrdien vietām valsts dienvidos gaidāms pērkona negaiss

Otrdien Latvijas lielākajā daļā būs sauss laiks, bet vietām valsts dienvidos izaugs lietus un negaisa mākoņi, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība VDD regulāri pilnveido rīcības plānus valsts augstāko amatpersonu aizsardzībai

Ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko situāciju un riskus, Valsts drošības dienests (VDD) regulāri pilnveido rīcības plānus valsts augstāko amatpersonu aizsardzībai, aģentūrai LETA atzina dienestā, komentējot, vai ir izdarījis kādus secinājumus pēc Slovākijas premjera Roberta Fico sašaušanas.

Sabiedrība Nedēļas otrajā pusē gaiss sakarsīs līdz +28 grādiem

Šonedēļ Latvijā gaidāms pārsvarā saulains laiks, nedēļas otrajā pusē gaisa temperatūra pakāpsies līdz +28 grādiem, liecina jaunākās prognozes.

Lasiet arī

Ekonomika Ekonomikas ministrija brīdina īpašniekus par kabeļiem uz dzīvojamo māju jumtiem

Patvaļīgi ierīkoti inženiertīkli rada problēmas arī ēkas apsaimniekošanai – jumta remonta un uzturēšanas darbiem, kā arī jumta un fasāžu siltināšanai.

Sabiedrība Atjaunota Vilhelma Hofmaņa 1902. gada savrupmāja

Ēkā dzīvoja Latvijas Jūras spēku dibinātājs un citas ievērojamas personas.

Sabiedrība Rēzeknes pašvaldība turpina līdzfinansēt iedzīvotāju projektus (+VIDEO)

Visvairāk iedzīvotāji vēlas redzēt pie savas mājas bērnu rotaļu laukumu.

Sabiedrība Vasara ir dzīvokļu remontdarbu laiks, svarīgi nekļūdīties ar darbu veicējiem

Daugavpils pašvaldības uzņēmums palīdz iedzīvotājiem pienācīgi atjaunot savas mājas.