• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas vecāki vēlas saņemt bērnu pabalstus un vienlaikus strādāt (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:44, 10.03.2024


"Tas ir valstiski komplekss jautājums", - pauž Labklājības ministrija.


Latvijā tika īstenota ģimenes valsts pabalsta reforma.

Pašreiz par bērnu vecumā līdz pusotram gadam vienam no vecākiem tiek maksāts bērna kopšanas pabalsts (BKP) – 171 eiro mēnesī; par bērnu vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem – 42,69 eiro mēnesī. Pabalsts 171 eiro apmērā nav pārskatīts kopš 2014. gada, savukārt otrs ir vēl senāks.

BKP ir noteikts kā prioritārais, tādēļ ka to saņem visi vecāki, neatkarīgi no tā, vai ir veiktas sociālās iemaksas, vai vecāks ir nodarbināts vai pirms bērna piedzimšanas nav strādājis, kā, piemēram, students. Minētā pabalsta palielināšana paredzēta jau no 2025. gada.

Labklājības ministrija (LM) piedāvā divus variantus:

-pārskatīt pabalstu par bērnu līdz pusotra gada vecumam, ņemot vērā patēriņa cenu izmaiņas, kopš pabalsts pēdējo reizi tika pārskatīts (apmēram 250 eiro mēnesī);

-sasaistīt pabalstu ar ienākumu mediānu, piemēram, pabalsts par bērnu līdz pusotram gadam varētu būt 50% apmērā no ienākumu mediānas (2025. gadā – 377 eiro).

Vienlaikus tiek apsvērta iespēja atteikties no pabalsta izmaksas par bērnu no pusotra līdz divu gadu vecumam (ar atrunu ievērot tiesiskās paļāvības principu un norādi par bērnudārzu pieejamību).

Vairums vecāku uzskata, ka bērna kopšanas atvaļinājuma laikā vecākam ir jādod iespēja piepelnīties, nezaudējot pabalstu, šādu nostāju pauž organizācija “Mammamuntetiem.lv”.

Organizācija uzsver, ka patlaban vecāks, kurš atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā un saņem bērna kopšanas pabalstu, drīkst piepelnīties, taču, ja gūtie ienākumi no paveiktā darba pārsniedz valstī noteiktās minimālās algas apmēru, viņš zaudē pusi no pabalsta.

“Jaunie vecāki bieži mums ir stāstījuši, ka bērna kopšanas atvaļinājuma laikā tāpat turpina piepelnīties, taču, lai nezaudētu pabalstu, gūtos ienākumus vai nu saņem “aploksnē”, vai atlīdzība tiek izmaksāta partnerim vai citam tuvam cilvēkam,” apgalvoja organizācijas vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Organizācijas pašas veiktajā aptaujā 95% vecāku atbildējuši, ka bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā vecākam jādod iespēja strādāt, nezaudējot pabalstu. 14% atbildējuši, ka turpina vai plāno turpināt strādāt bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā.

Aptauja veikta interneta portālā 2024.gada janvārī un februārī, tajā piedalījušies kopumā 645 respondenti, neveicot respondentu socioloģisko atlasi. Organizācija šo pozīciju plāno darīt zināmu un lūgt vērtēt LM un Saeimas atbildīgajām komisijām. LM parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks atbildēja, ka tas ir valstiski komplekss jautājums un LM visu nevarot atrisināt, piebilstot, ka ministrija ir vērtējusi iespēju, ka cilvēks var piestrādāt bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā. Ja izdosies pārlikt bērnu kopšanas atvaļinājuma pabalstu uz pamata budžetu, tad LM redz iespēju, ka cilvēks var piestrādāt, noslēdzot līgumu ar darba devēju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Rīgā norisināsies Latvijas un Āfrikas valstu partnerībai veltīts forums

Rīgā 3.jūnijā un 4.jūnijā norisināsies Ārlietu ministrijas (ĀM) organizēts starptautisks forums "Latvija un Āfrikas valstis: partneri mieram un noturībai".

Sabiedrība Pēc Maskavas nama pārdošanas nauda nonāks Ukrainas atbalstam

Aizsardzības komisija lūgs Saeimu šiem likumprojektiem noteikt steidzamību un izskatīt rītdienas parlamenta sēdē.

Lasiet arī

Interesanti fakti Mazie vecāku noslēpumi: kā bērnam uzdāvināt viedtālruni (+VIDEO)

Lielākā daļa ierīču piedāvā ērtus digitālos kontroles rīkus.

Kriminālziņas Pagājušajā gadā Latvijā noziegumos cietuši 585 bērni

Pagājušajā gadā Latvijā noziegumos cietuši 585 bērni, kas ir par 50 bērniem vairāk, salīdzinot ar gadu iepriekš, aģentūra LETA uzzināja Valsts policija.

Veselība Kādas slimības tavas atvases var atnest no bērnudārza (+VIDEO)

Bērnu diagnozes var izrādīties bīstama “dāvaniņa” citiem mājiniekiem.

Sabiedrība LM sākusi pārskatīt visus pabalstus ģimenēm

Labklājības ministrija (LM) ir sākusi pārskatīt visus valsts pabalstus ģimenēm, šodien Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas sēdē deputātus informēja LM parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks.