• Aleksejs,
  • Aleksis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Banku augstskola jau tagad reaģē uz nozares transformāciju (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 16:22, 17.07.2025


Tas kļūs par daļu no Latvijas Universitātes.


Topošie baņķieri dzīvo jautru studentu dzīvi.

Līdz ar digitalizāciju un mākslīgā intelekta attīstību finanšu pasaule piedzīvo būtisku transformāciju, jo tradicionālās bankas maina darbības modeļus, ieviešot arvien vairāk finanšu tehnoloģiju risinājumu, vienlaikus pārmaiņas finanšu nozarē būtiski ietekmēs arī prasības nākotnes darba tirgū, saka Banku augstskolas rektore profesore Līga Peiseniece.

Finanšu nozare šobrīd piedzīvo strauju pāreju no tradicionālā banku modeļa uz tehnoloģijās balstītiem risinājumiem. Pakalpojumi, kas agrāk bija pieejami tikai klātienē vai ar sarežģītām procedūrām, tagad kļūst par daļu no lietotnes vai algoritma.

"Digitālās identitātes, pašapkalpošanās platformas, mākslīgais intelekts klientu apkalpošanā un personalizēti finanšu ieteikumi - tās vairs nav nākotnes idejas, bet realitāte daudzviet pasaulē, arī Latvijā. Tuvākajos gados sagaidāms, ka plaši izplatīta kļūs arī automātiska kredītspējas novērtēšana, kriptovalūtas integrācija ikdienas maksājumos un "invisible banking" - finanšu pakalpojumi, kas integrēti citās platformās, piemēram, e-veikalos vai sociālajos tīklos. Šīs inovācijas mainīs ne tikai to, kā mēs izmantojam finanšu pakalpojumus, bet noteiks arī to, kādas prasmes un kompetences būs nepieciešamas finanšu nozares profesionāļiem," prognozē Banku augstskolas rektore.

Agrāk karjeras ceļš banku sektorā šķita prognozējams un strukturēts, tagad - tehnoloģiju laikmetā - profesionāļiem jāspēj pielāgoties digitālajām inovācijām, nezaudējot būtiskās pamatvērtības - analītisko domāšanu, precizitāti un augstu ētikas līmeni.

"Personības īpašības - uzticamība, atbildība, kritiskā domāšana un spēja darboties komandā - joprojām ir izšķirīgas, taču mainās instrumenti un darba vide. Agrāk pietika ar spēcīgu finanšu analīzi, tagad nepieciešams izprast arī datu analītiku, kiberdrošību, mākslīgā intelekta darbību un digitālo platformu loģiku," saka Līga Peiseniece.

Pasaules Ekonomikas foruma ziņojumā norādīts, ka līdz 2027.gadam ap 23% finanšu sektora amatu būtiski mainīsies vai tiks aizstāti ar tehnoloģijām. Tajā pašā laikā pieprasītākie amati ir finanšu un investīciju analītiķi ar digitālām prasmēm, datu analītiķi un mākslīgā intelekta risinājumu integrētāji, digitālo maksājumu un kriptoaktīvu speciālisti, kibernoziedzības novēršanas un risku vadības eksperti.

Vienlaikus samazināsies pieprasījums pēc pozīcijām, kas saistītas ar manuālu datu apstrādi, rutīnas pārskatu sagatavošanu vai klientu apkalpošanu bez digitālajām prasmēm.

"Straujās pārmaiņas finanšu nozarē prasa ne tikai jaunas tehnoloģiskas prasmes, bet arī spēju pielāgoties, domāt kritiski un pieņemt atbildīgus lēmumus, tieši tāpēc ir svarīgi izvēlēties studiju vidi, kas attīsta ne vien zināšanas, bet arī izpratni par nozares attīstības virzieniem un sagatavo profesionāliem izaicinājumiem ilgtermiņā. Banku augstskola jau tagad reaģē uz nozares transformāciju, piedāvājot studiju programmas, kas apvieno klasiskās finanšu zināšanas ar mūsdienīgām digitālajām prasmēm. Studentiem ir iespēja apgūt datu analītiku, finanšu tehnoloģijas, mākslīgo intelektu un ilgtspējīgas finanses, kas veido pamatu karjerai modernajā finanšu vidē," stāsta Līga Peiseniece.

Banku augstskola sadarbojas ar finanšu sektoru un darba devējiem, lai studenti tiktu sagatavoti atbilstoši darba tirgus vajadzībām, piemēram, rīko hakatonus un biznesa spēli "Bizness24h", kas simulē reālas situācijas modernā "fintech" vidē.

"Nākotnes līderis finanšu sektorā būs tas, kurš spēs apvienot klasisko finanšu izglītību ar tehnoloģiskām un digitālām prasmēm. Jau tagad arvien biežāk vienā CV izglītības un prasmju sadaļā var redzēt gan "finanšu vadība", gan "Python", "Power BI", "blockchain" vai "MI modelēšana", tāpēc nākotnes profesionāļa formula izskatās šādi: finanšu eksperts + tehnoloģiju lietpratējs," it pārliecināta Banku augstskolas rektore profesore Līga Peiseniece.

Kā ziņots iepriekš, 2025.gadā septembrī Banku augstskola kļūs par daļu no Latvijas Universitātes. Tas paplašinās akadēmiskās iespējas, nezaudējot to, kas Banku augstskolu padarījis konkurētspējīgu - ciešu saikni ar darba tirgu, starptautisku skatījumu un mācību saturu, kas pielāgots nākotnes profesiju prasībām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vai mums tiešām vajag tik lielus auto: ekspertu padoms (+VIDEO)

Viens no galvenajiem kritērijiem, kas pircējiem liek apsvērt elektroauto iegādi, ir lēta un ērti pieejama uzlāde.

Sabiedrība Ko Latvijas jauniešiem iesaka seniori (+VIDEO)

"Es visvairāk nožēloju to, ka es neapprecējos".

Sabiedrība Slēgs satiksmi labās puses nobrauktuvē no Salu tilta uz Mūkusalas ielu

Nokļūt no Salu tilta uz Mūkusalas ielu varēs, izmantojot Mūkusalas rotācijas apli.

Sabiedrība Pasniegs balvas "Gada prece"

Iecienīto produktu ražotāju apbalvošanā teikt apsveikuma vārdus uzaicināti Zemkopības ministrs Armands Krauze, Ekonomikas ministrs Viktors Valainis un Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Kaspars Briškens.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas finanšu iestāžu peļņa divos mēnešos - 65 miljoni eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad pirmajos divos mēnešos strādāja peļņu 65 miljonu eiro apmērā, kas ir par 32,3% mazāk nekā 2024.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Ekonomika Latvijas finanšu iestāžu peļņa janvārī - 36,3 miljoni eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad janvārī strādāja peļņu 36,3 miljonu eiro apmērā, kas ir par 25,6% mazāk nekā 2024.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Ekonomika Ekonomisti nosauc aktuālākās problēmas Latvijas banku sektorā

Augsta kreditēšanas tirgus segmentācija un konkurences spiediena trūkums joprojām ir aktuālas problēmas Latvijas banku sektorā, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Andrejs Kurbatskis un Nadežda Siņenko.

Ekonomika Latvijas finanšu iestāžu peļņa 11 mēnešos - 486,2 miljoni eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, pagājušā gada 11 mēnešos strādāja peļņu 486,2 miljonu eiro apmērā, kas ir par 26% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.