• Aurora,
  • Austra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pensiju 2.līmeņa plāni atkal nes peļņu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 13:24, 03.07.2023

Andris Ērglis


Pēc kritumiem seko augšupeja.Pilnīgi visi Latvijas pensiju 2. līmeņa plāni pēdējo sešu mēnešu laikā strādājuši ar pozitīvu ienesīgumu un lielākā daļa pārvaldīto aktīvu vērtību palielinājuši arī viena gada ietvaros, liecina manapensija.lv pieejamie dati. Lielākie ieguvēji šobrīd ir tie iedzīvotāji, kas, neskatoties uz piedzīvoto tirgus korekciju 2022.gadā, turpinājuši veikt regulāras iemaksas pensijas 2. un 3. līmenī, norāda bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis.

Pensiju 2.līmeņa kontā uzkrātās naudas daudzumu ietekmē: algas lielums, iemaksu apjoms 2.līmenī, dalības laiks pensiju 2.līmenī, peļņa, kas atkarīga no Jūsu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja un ieguldījuma plāna.

Pensiju 2.līmenī papildu uzkrājums pensijai veidojas, daļu no cilvēka personīgajā kontā reģistrētā pensijas kapitāla ieguldot akcijās, obligācijās un citos vērtspapīros, kā arī banku depozītos. Ieguldīšanu veic starpnieks – līdzekļu pārvaldītājs.

"Pēdējā gada notikumi kārtējo reizi apliecina, ka finanšu tirgus ir ļoti dinamisks, un pēc kritumiem seko augšupeja, tāpēc ieguvēji ir tie, kas ieguldījumus veic regulāri. Šajā gadījumā tie iedzīvotāji, kuri ir turpinājuši veikt iemaksas pensijas 2. vai 3. līmenī, akciju tirgus kāpuma rezultātā ir izlīdzinājuši 2022.gada tirgus korekcijas rezultātā piedzīvotos īslaicīgos zaudējumus, un viņu pensiju uzkrājumi atkal pieaug. Veiktās iemaksas ir ļāvušas pensiju pārvaldniekiem iegādāties salīdzinoši lētus aktīvus, kuru vērtība šobrīd ir krietni pieaugusi," situāciju tirgū raksturo Kārlis Purgailis.

"Visizdevīgākajā pozīcijā atrodas tie iedzīvotāji, kuri izmanto aktīvos pensiju plānus, kur dažādu uzņēmumu akciju vai indeksu īpatsvars veido līdz pat 100% no to apjoma - šo plānu vidējais ienesīgums pēdējā pusgada laikā ir aptuveni 9,3%," norāda CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs.
"Salīdzinoši sliktāk veicas konservatīvajiem plāniem, kuros netiek praktizēti ieguldījumi akciju tirgos, bet gan obligācijās, kur vērā ņemams ienesīguma pieaugums parādījies tikai pēdējā laikā līdz ar Centrālo banku likmju celšanu, kas ir tiešā veidā piesaistīta obligāciju procenta likmēm," skaidro Purgailis.

Analizējot iemeslus akciju tirgus augšupejai, eksperts izceļ trīs galvenos faktorus. "Sākoties Krievijas agresijai Ukrainā, tirgū bija milzīga nenoteiktība par tālāko notikumu attīstību un drošības līmeni Eiropā, taču šobrīd tirgus dalībnieki karu novērtējuši kā samērā lokālu problēmu, kā rezultātā ietekme uz ASV un Eiropas ekonomiku ir maza. Protams, notikumu eskalācija var atstāt ietekmi uz ekonomiku pasaules līmenī, taču patlaban tirgus šādu iespēju neparedz," norāda bankas Citadele meitas uzņēmuma pārstāvis.

Kā iemeslu akciju cenu kāpumam viņš arī izceļ skaidrāku monetārās politikas virzību: "Lai arī Centrālās bankas turpina celt likmes, atšķirībā no pērnā gada ir aptuvena skaidrība par turpmāko notikumu attīstību, un gada beigās vai nākamgad varētu sekot pirmie likmju samazinājumi, un šis brīdis akciju tirgiem varētu būt ļoti labvēlīgs. Iepriekš investorus bažīgus darīja ne tikai likmju celšanas ilguma neziņa, bet arī recesijas gaidas. Šāda vide un investoru stress stimulēja akciju pārdošanu, taču šobrīd situācija ir labvēlīgāka ieguldījumu veikšanai - lai gan ekonomika ir sabremzējusies, recesijas gaidas nav piepildījušās. Izvairīšanās no recesijas liecina par ekonomikas noturību izaicinošos apstākļos un tādējādi stimulē akciju tirgus kāpumu."

Kā trešo faktoru Purgailis piemin centienus savaldīt inflāciju: "Augstā inflācija, kuru izraisīja energoresursu cenu kāpums un piegāžu ķēžu sabrukums preču un izejvielu apritē, pamazām tiek stabilizēta lielākajā daļā pasaules. Vienlaikus arī energoresursu cenas ir stabilizējušās un atsevišķos gadījumos ir pat lētākas nekā pirms energoresursu krīzes sākuma. Gan ASV, gan Eiropas Centrālās bankas kā mērķi izvirzījušas inflācijas atkāpšanos līdz 2% atzīmei, un katrs procentpunkta samazinājums tirgos tiek uztverts kā pozitīvs solis akciju tirgus turpmākam kāpumam."


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, lai nepieļautu mājputnu saslimšanu ar augsti patogēno putnu gripu.

Sabiedrība Latvijā būs aizliegts ieviest no Baltkrievijas arī kartupeļus un burkānus

Zemkopības ministrija (ZM) paplašinājusi iespējamam importa aizliegumam pakļauto Krievijas un Baltkrievijas preču sarakstu.

Sabiedrība Jūrmalas jaunieši iesaistījās koka arhitektūras aizsardzībā (+VIDEO)

Aizsākta pašvaldības līdzfinansējuma programma kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai.

Sabiedrība Izstrādātas vadlīnijas patvertņu minimālajām tehniskajām prasībām

Iekšlietu ministrija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir izstrādājis vadlīnijas par minimālajām tehniskajām prasībām ēkās esošo telpu vai telpu grupu piemērotībai patvertnes vai vietas, kur var patverties, izveidošanai vai atjaunošanai ēkas pazemes stāva daļā, informē VUGD.

Lasiet arī