• Ginters,
  • Guntra,
  • Marianna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Plāno noteikt obligātu prasību nodrošināt defibrilatorus publiskās vietās

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 07:57, 15.05.2023


Veselības ministrija (VM) ir iesniegusi saskaņošanai ieceri noteikt obligātu prasību nodrošināt defibrilatorus publiskās vietās.


Foto: LETA

Defibrilators ir medicīniska ierīce, kas dod elektrisko impulsu, lai atjaunotu sirds ritmisku darbību un sniedz audio informāciju par secīgi veicamajām darbībām pirmās palīdzības sniegšanai. Tā ir droša un viegli lietojama medicīniska ierīce, kuras pieejamība sabiedriskās vietās ir priekšnosacījums nekavējošai cilvēka dzīvības glābšanai.

Iecerēts, ka defibrilatori būs obligāti jānodrošina publiskās vietās atbilstoši noteikumos noteiktām kategorijām. To ieviešanu valstī plānots īstenot pakāpeniski.

Noteikumu projekts paredz, ka no 2025.gada 1.janvāra defibrilatoriem ir jābūt izvietotiem vietās, kur ir vairāk par 1500 apmeklētājiem dienā, bet no 2027.gada 1.janvāra defibrilatoriem būs jābūt pieejamiem arī vietās, kur apmeklētāju skaits dienā sasniedz 701 līdz 1500. Savukārt no 2029.gada 1.janvāra defibrilatoriem būs jābūt publiskās vietās, kur apmeklētāju skaits dienā sasniedz 301 līdz 700.

Noteikumu projekts paredz arī defibrilatoru brīvprātīgu uzstādīšanu vietās, kur ir mazāk par 300 apmeklētājiem dienā.

Balstoties uz Latvijas Bērnu kardioloģijas asociācijas ieteikumiem, defibrilators ir piemērots bērniem no astoņu gadu vecuma vai bērniem, kuru ķermeņa masas sasniedz vismaz 25 kilogramus. Pēc Latvijas bērnu kardioloģijas asociācijas sniegtās informācijas nepieciešamība pielietot defibrilatorus bērniem ir ļoti reti, pēdējos 20 gadus nepieciešamība pēc defibrilatora pielietošanas bērniem nav bijusi.

Lai defibrilatoru pielietotu bērniem, kas ir jaunāki par astoņiem gadiem vai to ķermeņa masu, defibrilatoram ir jābūt aprīkotam ar speciālu bateriju, kas ir pielāgota bērniem. Tā kā defibrilatoram vajadzība bērniem zem astoņu gadu vecuma ir ļoti reta, noteikumu projekts to neparedz kā obligātu prasību, ka defibrilatoram ir jābūt aprīkotam ar bateriju, kas ir piemērota bērniem.

Pēc VM rīcībā esošās informācijas, šobrīd Latvijā ir pieejami defibrilatori lielākajos veikalu tīklos, piemēram, "Rimi", "IKEA", "Decathlon", lidostā, vēstniecībās, lielākajos uzņēmumos. NMPD ir izstrādātas papildu zināšanu apguves vadlīnijas pirmās palīdzības pamatzināšanu programmai par defibrilatoriem saistībā ar specifiskiem riskiem un vajadzībām, kā arī NMPD ir iekļāvis defibrilatoru izmantošanu pirmās palīdzības pasniedzēju apmācību programmā un pirmās palīdzības sniegšanas pamatzināšanu programmā.

Balstoties uz NMPD sniegto informāciju, gadā vidēji 1300 reizes NMP brigāde sniedz atdzīvināšanas pasākumus sabiedriskās vietās. 2020.gadā 230 gadījumos NMP brigāde veica atdzīvināšanas pasākumus sabiedriskā vietā un tika konstatēta nāve, savukārt 2021.gadā tie bija 270 gadījumi, bet 2022.gadā 225 gadījumi. Izvērtējot tos izsaukumus, kuriem NMP brigāde veica atdzīvināšanas pasākumus sabiedriskā vietā, un pacients tika nogādāts ārstniecības iestādē, ir vērojams, ka 2020.gadā tie bija 80 gadījumi, 2021.gadā 86 gadījumi, bet 2022.gadā 77 gadījumi.

Veidojot kopējo statistiku, tiek ņemti vērā arī tie izsaukumi, kad NMP brigāde nav veikusi atdzīvināšanas pasākumus un ir konstatējusi nāvi, bet, iespējams, ja apkārtējie līdzcilvēki sabiedriskā vietā būtu snieguši atdzīvināšanas pasākumus, pacients tiktu nogādāts ārstniecības iestādē. 2020.gadā šādu gadījumu bija 922, 2021.gadā - 1094 gadījumu, bet 2022.gadā - 1045.

VM norāda, ka daudzos no šiem gadījumiem pacientu dzīvību varētu glābt, ja publiskās vietās iedzīvotājiem būtu pieejami ārējie automātiskie defibrilatori.

Ieceri par defibrilatoriem publiskās vietās sāka virzīt 13.Saeimas deputāti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Atvieglo algoritmus iznīcinātāju pacelšanai

Pēc 7.septembrī notikušā drona incidenta atviegloti algoritmi iznīcinātāju pacelšanai pretgaisa aizsardzības funkciju veikšanai, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atklāja Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Sabiedrība Svētdienas saullēktā valsts ziemeļaustrumos iespējama pirmā salna

Agrā svētdienas rītā vietām Vidzemē un Latgales ziemeļu daļā iespējama pirmā salna šoruden, liecina jaunākās laika prognozes.

Sabiedrība Pašvaldībām varētu kompensēt nodokļu reformas radītos zaudējumus

Pašvaldībām varētu kompensēt nodokļu reformas radītos zaudējumus, intervijā aģentūrai LETA teica viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV).

Sabiedrība Valsts kontrole: Zemkopības ministrija neekonomiski izlietojusi 3,1 miljonu eiro

Zemkopības ministrija (ZM), veicot 3,1 miljona eiro ieguldījumu sava elektroautomobiļu uzlādes staciju tīkla izveidē, nav rīkojusies jēgpilni un atbilstoši saviem attīstības plāniem, secināts Valsts kontroles (VK) revīzijā.

Lasiet arī

Ekonomika Kāpēc zāļu ražotāji nav ieinteresēti medikamentus pieteikt un reģistrēt Latvijā

Zāļu ražotāji nav ieinteresēti medikamentus pieteikt un reģistrēt Latvijā nabadzīgā zāļu kompensācijas budžeta dēļ, intervijā aģentūrai LETA sacīja zāļu ražotāja "Olpha" (iepriekš "Olainfarm") valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Veselība NMPD: brīvdienās bērni bieži vien ir pakļauti savainojumu riskam (+VIDEO)

Vairāki pirmo klašu skolēni vidēji smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā.

Veselība Neiroķirurgi: «Smadzenes nav viss, bet bez smadzenēm viss nav nekas!» (+VIDEO)

Ārstiem palīgā nāks mākslīgais intelekts un paplašinātās realitātes tehnoloģijas.

Sabiedrība Veselības ministrs: Latvijā 30 līdz 35% ģimenes ārstu ir pensijas vecumā

Latvijā 30 līdz 35% ģimenes ārstu ir pensijas vecumā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).