• Ārvalda,
  • Ārvalds,
  • Herta,
  • Valda
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tiesa var lūgt Saeimas atļauju turpināt Šlesera lietas iztiesāšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 13:49, 18.12.2022


Tā dēvētajā otrajā digitālās televīzijas krimināllietā, kurā apsūdzēts arī jaunievēlētais Saeimas deputāts Ainārs Šlesers (LPV), tiesa var lūgt parlamenta atļauju iztiesāšanas turpināšanai, atgādina Saeimas Juridiskā komisijas vadītājs Andrejs Judins (JV).



Rīgas apgabaltiesa šonedēļ lēma apturēt tiesvedību, lai uzdotu Augstākajai tiesai (AT) jautājumus par normu interpretēšanu. Tiesa lūgs pārbaudīt, vai pret Šleseru attiecināms Satversmes 29. un 30.pants.

Satversmes 29.pants noteic, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, izdarīt pie viņa kratīšanas, ne citādi aprobežot viņa personas brīvību, ja tam nepiekrīt Saeima. Saeimas locekli var apcietināt, ja to notver pie paša nozieguma pastrādāšanas. Par katru Saeimas locekļa apcietināšanu 24 stundu laikā jāpaziņo Saeimas prezidijam, kurš to ceļ priekšā nākošā Saeimas sēdē izlemšanai par Saeimas locekļa paturēšanu apcietinājumā vai par viņa atsvabināšanu. Laikā starp sesijām, līdz sesijas atklāšanai, par Saeimas locekļa paturēšanu apcietinājumā lemj Saeimas prezidijs.

Savukārt 30.pants nosaka, ka pret Saeimas locekli nevar sākt kriminālvajāšanu bez Saeimas piekrišanas.

Neskatoties uz to, ka kriminālvajāšana pret Šleseru uzsākta pirms viņa stāšanās Saeimas deputāta amatā, tiesa lūgs AT kopsapulcē interpretēt Satversmes pantus, lai nerastos neskaidrības.

Judins sociālajā tīklā "Facebook" norādījis, ka nav slikti, ja arī AT būs iespēja sniegt skaidrojumu par minēto tiesību normu piemērošanu, tomēr jautājums pēc būtības nav tik sarežģīts, kā tiesai šķiet, un Saeima uz to sniedza atbildi, 2015.gadā 5.februārī lemjot par piekrišanu deputāta Daiņa Liepiņa krimināllietas turpmākai iztiesāšanai.

Toreiz situācija bija līdzīga - apsūdzība personai bija uzrādīta, pirms tā kļuvusi par Saeimas deputātu, bet lietas iztiesāšana vēl netika pabeigta.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 2015.gadā norādījusi, ka deputāta neaizskaramība sākas ar dienu, kad deputāts stājas amatā, tā iedarbojas uz "ievadītājām tiesiskajām attiecībām" un ir nepārtraukta. Līdz ar to gadījumā, ja kriminālvajāšana sākta, pirms persona kļuvusi par Saeimas deputātu, bet kriminālprocess līdz tam nav pabeigts, jārīkojas atbilstoši Satversmei - jālūdz Saeimas piekrišana kriminālprocesa turpināšanai.

Atšķirība starp šiem gadījumiem ir vien tiesas rīcībā - Jelgavas tiesa neapturēja lietas izskatīšanu uz nenoteiktu laiku, lai noskaidrotu AT viedokli, bet nosūtīja vēstuli Saeimai, kas sākotnēji - 2015.gada februārī - tika izskatīta Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, bet pēc tam arī Saeimas sēdē.

Jau ziņots, ka lietā apsūdzēts Šlesers, bijušais premjers Andris Šķēle, bijušais telekomunikāciju uzņēmuma "Tet" (tolaik "Lattelecom") valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, bijušais Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretārs Nils Freivalds, bijušais Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Lauris Dripe, bijušais uzņēmuma SIA "Hannu Digital" valdes loceklis Gintars Kavacis, toreizējais "Tet" komercdirektors Jānis Ligers, Biznesa daļas vadītājs Toms Ābele un Biznesa atbalsta daļas vadītājs Toms Meisītis.

Lietā apsūdzības celtas par darbībām saistībā ar 2008.gadā SM rīkoto konkursu TV programmu zemes apraides nodrošināšanai ciparformātā un uz tā pamata starp "Tet", "Hannu Digital" un LVRTC noslēgtajiem līgumiem.

Apsūdzēto personu darbības, prokuratūras ieskatā, bija vērstas uz to, lai šajā projektā un līgumattiecībās prettiesiski un nepamatoti iesaistītu "Hannu Digital", kā rezultātā uzņēmums ieguva "Tet" finanšu līdzekļus vairāku miljonu eiro apmērā, tādējādi nepamatoti arī sadārdzinot šo valsts mēroga projektu.

Apsūdzības ieskatā iespējami noziedzīgi iegūto summu ir aptuveni trīs miljoni eiro.

Apsūdzētajām personām inkriminētie nodarījumi notikuši 2008. un 2009.gadā, kad SM organizēja konkurss par ciparu televīzijas ieviešanu un pēc tam tika slēgti attiecīgi līgumi, iesaistot projektā "Hannu Digital".

Lai arī kriminālprocesā uzņēmums "Tet" nav pieteicies par cietušo, prokurors iepriekš paudis uzskata, ka šī iemesla dēļ lietas virzība nebūs apdraudēta.

Ekonomisko lietu tiesa (ELT) 31.janvārī attaisnoja visus krimināllieta apsūdzētos. Tagad lieta tiek izskatīta apelācijas instancē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Visā Latvijā notiks «Ēnu diena»

Šodien visā Latvijā norisināsies Izglītības organizācijas "Junior Achievement Latvia" rīkotais karjeras izglītības pasākums skolēniem "Ēnu diena", aģentūru LETA informēja organizācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Sabiedrība Šodien notiks konference par neatkarību un latvisko garu (+VIDEO)

4.maija Deklarācija ir balstīta uz valsts nepārtrauktības doktrīnu, kā arī starptautisko tiesību normām.

Sabiedrība Zosu radītie postījumi lauksaimniekiem ar katru gadu palielinās

Zosu radītie postījumi lauksaimniekiem ar katru gadu palielinās, aģentūrai LETA pauda biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Sabiedrība Latvijā sāk ieplūst auksts gaiss no Arktikas

Piektdien Latvijā pūtīs brāzmains vējš un gaisa temperatūra būs ievērojami zemāka nekā ceturtdien, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Kriminālziņas Vācijā par ļaunprātīgu dedzināšanu tiesā bijušo Latvijas ugunsdzēsēju

Vācijā apsūdzībās par daudzkārtēju ļaunprātīgu dedzināšanu tiesas priekšā stājies kāds 33 gadus vecs vīrietis no Zestas Ziemeļreinā-Vestfālenē, kas savulaik Latvijā esot strādājis par ugunsdzēsēju, vēsta laikraksts "Soester Anzeiger".

Kriminālziņas Bijušajam policijas ģenerālim piespriež cietumsodu

Rīgas rajona tiesa Jūrmalā šodien bijušajam Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšniekam, ģenerālim Jurim Šultem par personas nonāvēšanu medību laikā piesprieda cietumsodu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Kriminālziņas Bondara un viņa sievas krimināllietu apgabaltiesa turpinās skatīt oktobra vidū

Krimināllietu, kurā par iespējamu dokumentu viltošanu apsūdzēts bijušais Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars un viņa sieva Ieva Bondare, Rīgas apgabaltiesa plāno turpināt skatīt 16.oktobrī plkst.13.30, kad iecerēts sākt tiesas debates, aģentūru LETA informēja tiesā.

Sabiedrība Tiesa pretēji PMLP uzdod piešķirt patvērumu jaunietim no Mali

Administratīvā rajona tiesa martā pretēji Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) lēmumam uzdevusi piešķirt patvēruma statusu Latvijā kādam jaunietim no Āfrikas valsts Mali, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.