Aiz katras tīras virsmas var slēpties negaidītas izmaksas.
"Salīdzinot ar dzīvojamām telpām, biroja telpu uzturēšana šķiet vienkārša. Taču aiz vienkāršības slēpjas neskaitāmi sīki un it kā nemanāmi izdevumi, kas sasummēti var atsaukties uz budžetu", atklāj komerctelpu uzkopšanas eksperts Andrejs Šilinskis. Kur rodas šie tēriņi, kā tos samazināt un kas jāņem vērā, lai nezaudētu darba vides kvalitāti?
Aiz katras tīras virsmas var slēpties negaidītas izmaksas, kas mēneša beigās būtiski ietekmē budžetu. Tas nozīmē, ka efektīva biroja apsaimniekošana sākas ar gudriem lēmumiem. Uzticot telpu uzkopšanu profesionāļiem, uzņēmums ne tikai samazina tēriņus, bet arī iegulda darbinieku labbūtībā, kas ilgtermiņā atmaksājas ar uzviju. "Tīrs un pārdomāti uzturēts birojs nav greznība, bet gan gudra investīcija," norāda Andrejs Šilinskis.
Ieguvumus, ko sniedz tīra un kārtīga darba vide, pierādījuši arī zinātnieki. Piemēram, publicēts Nīderlandē veikts pētījums, kura rezultāti norāda uz būtisku korelāciju starp biroja tīrību un darbinieku produktivitāti. Tāpat pierādīts, ka sakopta biroja vide palielina arī darbinieku apmierinātību.
1. Cilvēkresursi - vai "tantiņa ar slotu" tiešām ir izdevīgākais risinājums?
Nolīgt uzkopšanai vienu cilvēku ir šķietami vienkāršs risinājums, taču praksē tas nozīmē ne tikai algu, bet arī nodokļus, sociālo garantiju nodrošināšanu, atvaļinājumus un aizvietošanu slimības gadījumā. Izvēloties profesionālu uzkopšanas pakalpojumu sniedzēju, šie riski un rūpes tiek nodoti ārpakalpojuma sniedzējam. Tas ļauj uzņēmuma vadībai fokusēties uz galvenajiem darbības mērķiem, nevis personāla administrēšanu.
Aizvien vairāk cilvēku izvēlas mājas tīrīšanu uzticēt robotizētiem risinājumiem. Šāds variants var tikt pielietots arī, uzturot tīrību un kārtību birojā. Pētījumi rāda, ka uzkopšanu arī publiskās vietās, tostarp birojos, aizvien biežāk veic roboti. Lai gan tie arvien nespēj pilnībā aizstāt cilvēku, aizsniedzot katru telpas stūrīti vai virsmu, šāds risinājums var vismaz daļēji atvieglot uzkopšanas slogu.
2. Mazāk papīrgrozu - mazāk izdevumu
Papīrgrozu maisi zem katra rakstāmgalda šķiet niecīgs izdevums, bet, saskaitot visus maisus birojā un papildu atkritumu kastes virtuvē un tualetēs, summa kļūst ievērojama, skaidro eksperts. Risinājums - pāreja uz koplietojamiem šķirošanas konteineriem. Tas ne tikai samazina atkritumu maisu patēriņu, bet arī motivē darbiniekus izkustēties, ceļoties no darba vietas. Turklāt, koplietojamo tvertņu ieviešana ietaupa laiku, ko telpu uzkopšanai velta apkopēja.
3. Pareiza tīrīšanas līdzekļu izvēle
Profesionālie tīrīšanas līdzekļi sākotnēji var šķist dārgāki, taču to pareiza pielietošana nodrošina būtisku ietaupījumu ilgtermiņā. Turklāt profesionālie līdzekļi ir paredzēti konkrētiem mērķiem - tā tiek novērsti kuriozi, piemēram, kafijas krūzīšu mazgāšana ar tualetes tīrīšanas līdzekli. Šādas kļūdas ne tikai apdraud darbinieku veselību, bet arī kaitē uzņēmuma reputācijai.
4. Higiēnas preču izvēle ar pievienoto vērtību
Ziepju izvēle: putu ziepes patērējas mazāk, bet rada lielāku komfortu. Eksperimenti rāda, ka cilvēki tās izmanto labprātāk un biežāk, vienlaikus netērējot vairāk.
Tualetes papīrs: vietā, kur ir liels cilvēku skaits, rullīši rada lielu patēriņu. Pāreja uz salvešu tipa iepakojumiem samazina izlietojumu un atkritumu daudzumu - tas ir vienkāršs solis ar jūtamu finansiālu ieguvumu.
5. Plānošana - tīrīt tikai to, ko nepieciešams
Apsaimniekotāja skatījumā laika plānošana ir tikpat svarīga kā materiālu izvēle. Tīrīt vajag tikai to, kas tiešām ir netīrs. Ja telpa nav lietota, tās uzkopšana ir lieka resursu tērēšana. Ikdienas rutīnas izvērtēšana un pielāgošana aktuālajai situācijai palīdz ietaupīt gan darbaspēka laiku, gan elektroenerģiju un tīrīšanas līdzekļus.