• Ēriks,
  • Inese,
  • Inesis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


EM: Gada griezumā samazinājās eksports gan uz ES, gan uz NVS valstīm

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 15:47, 10.11.2023

Andris Ērglis


Ekonomikas ministrija secina, ka eksporta izaugsmi tuvākajos mēnešos turpinās ietekmēt vājš ārējais pieprasījums un ģeopolitiskā nenoteiktība. Šajā situācijā uzņēmējiem ir būtiski turpināt meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgus.



Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2023.gada septembrī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 29,2%. Preču importa vērtība gada griezumā bija par 18,3% mazāka kā pirms gada. Eksports samazinājās sesto, bet imports - septīto mēnesi pēc kārtas. Tirdzniecības deficīts septembrī sastādīja 14,6%. Eksporta vērtības samazinājums gada griezumā daļēji ir saistāms ar eksporta cenu samazinājumu. Pēdējo mēnešu attīstības tendences rāda, ka eksporta kritums vairāk nepadziļinās un kopš jūlija gan eksporta, gan importa apjomi lēnām pieaug.

Septembrī gada griezumā turpināja samazināties minerālo produktu eksporta vērtība. Būtiski saruka arī graudaugu kultūru un koksnes un tās izstrādājumu eksports. Mērenāk samazinājās mehānismu un ierīču, pārējo ķīmisko produktu, dzelzs un tērauda izstrādājumu un elektroierīču un iekārtu eksports. Savukārt pieauga dzelzs un tērauda, eļļas augu sēklu un labības, miltu un piena izstrādājumu eksporta vērtība.

Septembrī gada griezumā par 27,3% samazinājās eksports uz ES valstīm. Eksporta vērtība straujāk samazinājās uz Lietuvu (minerālie produkti), Nīderlandi (jaukti ķīmiskie produkti, eļļas augu sēklas), Somiju, Igauniju (uz abām - minerālie produkti) un Zviedriju (koksne). Savukārt eksports pieauga uz Austriju (elektroierīces un iekārtas).

Septembrī samazinājās arī eksports uz NVS valstīm - par 20,5%. Samazinājās eksports uz Krieviju (dzērieni, elektroierīces un iekārtas, mehānismi un ierīces). Uz Krieviju lielākoties tiek eksportēti dzērieni, farmācijas produkti, apģērbi un piederumi, parfimērijas un kosmētikas līdzekļi, kā arī citas sankciju sarakstā neiekļautas preces. Savukārt nedaudz pieauga eksports uz Kirgizstānu (mehānismi un ierīces, minerālie produkti).

Eksporta apjomi septembrī būtiski samazinājās uz pārējām valstīm - par 36,5%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība samazinājās uz Saūda Arābiju, Dienvidāfriku un Izraēlu (uz visām trim - graudaugi). Savukārt eksporta vērtība pieauga uz Keniju, Mozambiku (uz abām - graudaugi) un Apvienotajiem Arābu Emirātiem (mehānismi un ierīces, optiskās ierīces un aparatūra).

Septembrī gada griezumā turpināja ievērojami samazināties minerālo produktu importa vērtība. Mērenāk samazinājās mehānismu un ierīču, elektroierīču un iekārtu, plastmasas izstrādājumu un sauszemes transportlīdzekļu imports. Savukārt pieauga lidaparātu un to daļu, kā arī lopbarības importa vērtība.

Kopumā šā gada trīs ceturkšņos preču eksports faktiskajās cenās bija par 10,6% mazāks nekā 2022.gada janvārī-septembrī, bet preču imports šajā laikā samazinājās par 10,5 procentiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Gren investēs 200 miljonus eiro reģenerācijas stacijas izveidē Aconē

Enerģētikas uzņēmuma "Gren" grupa līdz 2029.gadam Latvijā plāno investēt 200 miljonus eiro, tostarp reģenerācijas stacijas izveidē Aconē, piektdien preses konferencē sacīja "Gren" grupas biznesa vadītājs Latvijā Andris Vanags.

Ekonomika Saražotās elektroenerģijas daudzums četros mēnešos Latvijā sarucis par 3,5%

Saražotās elektroenerģijas daudzums šogad četros mēnešos Latvijā sarucis par 3,5% salīdzinājumā ar 2023.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3337 gigavatstundu (GWh), liecina pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Ekonomika Piensaimnieks: «Līdz gada beigām Latvijā būs nedaudz ap 100 000 govju» (+VIDEO)

Ražošanas saimniecības izmanto mazāk dabas, resursu, mazāk dzīvnieku.

Lasiet arī