24.04.2025

7°C
Rīga
  • Nameda,
  • Ritvaldis,
  • Visvaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebook


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā reģistrēts viens no visstraujākajiem reālās algas kritumiem Eiropā

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 19:00, 22.08.2023


Reālā darba alga lielākajā daļā Eiropas valstu ir sarukusi, rekordaugstajai inflācijai "noēdot" nominālo darba samaksas pieaugumu, un viens no visstraujākajiem kritumiem reģistrēts Latvijā.



2022. gadā inflācija Eiropas Savienībā (ES) sasniedza četras desmitgades nepieredzētu līmeni. Laikā no 1997. gada līdz 2021. gada beigām augstākā gada inflācija, kāda tikusi reģistrēta ES, bija tikai 4,4 %. Tas notika 2008. gada jūlijā.

Savukārt 2022. gada oktobrī inflācija sasniedza 11,5 %. Pēc šī maksimuma inflācija sāka samazināties, tomēr 2023. gada jūnijā tā joprojām bija 6,4% līmenī.

Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumu "Nodarbinātības izredzes 2023.gadā: Mākslīgais intelekts un darba tirgus", Covid-19 krīzei sekoja ievērojams cenu kāpums.

Cenas sāka pieaugt jau 2021. gadā, sākoties straujai atlabšanai pēc pandēmijas un pateicoties ar to saistītajiem traucējumiem piegādes ķēdēs. Jaunu inflācijas vilni izsauca enerģijas cenu kāpums, kuru 2022.gadā radīja Krievijas agresija pret Ukrainu.

Mājsaimniecībām nākas cīnīties ar pieaugošo dzīves dārdzību, un gandrīz visas ES dalībvalstis pēdējā gada laikā ir palielinājušas algu nominālo stundas likmi, taču šis pieaugums nesasniedz inflācijas tempu.

Gada laikā kopš 2023. gada pirmā ceturkšņa reālā alga samazinājusies 22 no 24 Eiropas valstīm.

Reālā stundas alga no 2022. gada pirmajam ceturksnim līdz 2023. gada pirmajam ceturksnim palielinājusies tikai Beļģijā un Nīderlandē, kur tā attiecīgi pieaugusi par 2,9 un 0,4%.

Pārējās Eiropas valstīs reālā alga sarukusi, sākot ar 0,8% Luksemburgā un beidzot ar 15,6% Ungārijā.

Vairākās ES valstīs kritums bija ievērojams, jo reālās alga stundas likmes samazinājums pārsniedzis 5%. Ungārijai šajā ziņā seko Latvija, kur reālā alga sarukusi par 13,4%. Straujš reālās algas kritums reģistrēts arī Čehijā (-10,4%) un Zviedrijā (-8,4%).

Tikmēr Lietuvā un Igaunijā reālā alga kritusies par attiecīgi 5,8 un 4,9%.

Ne tik straujš reālā algas kritums reģistrēts Francijā (-1,8%), Lielbritānijā (-2,9%) un Vācijā (-3,3%).

Nominālā stundas alga palielinājusies visās 24 sarakstā iekļautajās valstīs, un pieauguma temps svārstās no 0,6 % Somijā līdz 13,6 % Lietuvā.

Ungārijā nominālā stundas alga gada laikā pieaugusi par 9,8%, Lielbritānijā - par 6,1%, bet Francijā - par 4,2%.

Tikmēr Latvijā reģistrēts nominālās algas pieaugums par 6.2%, bet Igaunijā - par 11,4%.

Gada inflācijas līmenis no 2022. gada 1. ceturkšņa līdz 2023. gada 1. ceturksnim svārstījās no 3,2% Šveicē līdz 25,4% Ungārijā. Arī šajā jomā Latvija ierindojas uzreiz pēc Ungārijas, gada inflācijai sasniedzot 19,6%.

Tajā pašā laikā Igaunijā un Lietuvā gada inflācija bijusi attiecīgi 17,1 un 18,4% līmenī.

ES kopumā šajā periodā vidējais inflācijas līmenis bija 9,4%.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Zaļais kurss jau tagad ir trieciens pārtikas ražotājiem

Pārtikas ražotājiem šobrīd ir ļoti izaicinošs laiks saistībā ar izejvielu un energoresursu cenu kāpumu, kā arī lielais nezināmais ir zaļais kurss, kas jau tagad rada būtiskas papildu izmaksas ražotājiem, intervijā aģentūrai LETA atzina gaļas pārstrādes uzņēmuma AS "Maag Latvija", kuram tostarp pieder zīmols "Rīgas miesnieks", valdes loceklis Heino Lapiņš.

pirms 10 stundām
Ekonomika airBaltic padome sākusi aviokompānijas izpilddirektora atlases procesu

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" padome ir sākusi starptautisku atlases procesu, lai atrastu jaunu aviokompānijas izpilddirektoru, informēja "airBaltic" pārstāvji.

pirms 19 stundām
Ekonomika Alus ražošana Latvijā divos mēnešos pieaugusi par 7,3%

Šī gada divos mēnešos Latvijā kopumā saražoti 10,813 miljoni litru alus, kas ir par 7,3% vairāk nekā 2024.gada divos mēnešos, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

pirms dienas
Ekonomika Rīgas ūdens pērn strādāja ar zaudējumiem 18,275 miljonu eiro apmērā

Pašvaldības SIA "Rīgas ūdens" auditētais apgrozījums pagājušajā gadā bija 76,336 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā 2023.gadā, taču aktīvu pārvērtēšanas dēļ uzņēmums strādāja ar zaudējumiem 18,275 miljonu eiro apmērā pretstatā peļņai 2023.gadā, liecina kompānijas publiskotā informācija.

pirms dienas

Lasiet arī

Veselība Epidemiologi: gripas epidēmija ir beigusies

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka pēdējo trīs nedēļu laikā Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijā pozitīvo gripas paraugu īpatsvars ir zemāks par 10%, līdz ar to SPKC paziņo par gripas epidēmijas beigām no 2025.gada 25.aprīļa.

pirms 21 minūtes
Sabiedrība Katram jaunietim būtu jāapsver iespēja saistīt sevi ar NBS vai Zemessardzi

RTU Rēzeknes akadēmiju apmeklēja aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

pirms stundas
Sabiedrība Rīgā turpinās civilās aizsardzības semināri

Iedzīvotājiem bija iespēja uzzināt plašāku informāciju par jaunizveidoto patvertņu karti.

pirms stundas
Ekonomika Latvijā benzīna vidējā cena pagājušā nedēļā samazinājās par 3,5%

Latvijā 95.markas benzīna vidējā cena pagājušajā nedēļā samazinājās samazinājās par 3,5%, bet dīzeļdegvielas vidējā cena saruka par 3,4%, liecina Eiropas Komisijas (EK) apkopotie dati.

pirms stundas