Latvijā jau vairāk nekā 200 pacientiem ar medicīniski apstiprinātu smagu, veselībai bīstamu aptaukošanos sniegta ārstēšana unikālā bariatrijas pilotprojektā, kuru īsteno "Veselības centru apvienības" (VCA) daudzprofilu ķirurģijas klīnika "AIWA Clinic". Programmā pacientiem, kuriem veselību un dzīves labbūtību ietekmē aptaukošanās, ko pavada arī vairākas smagas slimības, tiek nodrošināta gan bariatrijas operācija, gan visaptverošs atbalsts dzīvesveida maiņai, lai ārstētu aptaukošanos un samazinātu ar to saistīto slimību risku.
Pilotprojektā VCA daudzprofilu ķirurģijas klīnikā "AIWA Clinic" bariatrijas operācijas veiktas jau 215 pacientiem, no kuriem sešiem noslēdzies 6 mēnešu pēcoperācijas novērošanas periods un viņi turpina ārstēšanos klīnikas speciālistu uzraudzībā. Pilotprojektā iesaistītie ir vecumā no 21 līdz 70 gadiem. Pārsvarā tās ir sievietes, un pacientu vidējais vecums ir 44 gadi. Pieprasījums pēc šī Nacionālā veselības dienesta (NVD) virzītā ar Eiropas Savienības (ES) finansējumu atbalstītā pakalpojuma bijis ievērojams - vietas programmā piepildījās divu nedēļu laikā. Pilotprojekts ir pusceļā, bet jau tagad speciālisti vērtē, ka pacientiem tas sniedzis nozīmīgu iespēju uzlabot dzīves kvalitāti, bet valstij - samazināt veselības aprūpes slogu un izmaksas.
"Interese iesaistīties pilotprojektā ir bijusi ļoti liela! Cilvēki lielākoties pieteicās mērķtiecīgi, motivēti, gatavi līdzdarboties, iesaistīties individuāli izstrādātajās programmās. Lielākā daļa no viņiem norādīja, ka tieši finansiālais faktors ir bijis galvenais, kas liedzis jau agrāk uzsākt šādu ārstēšanu. Jāuzsver, ka šis atbalsts nav īstermiņa risinājums, bet gan pacienta jaunais dzīvesveids," stāsta VCA daudzprofilu ķirurģijas klīnikas "AIWA Clinic" virsārsts, "AIWA Clinic" Starptautiskā Bariatrijas ekselences centra vadītājs ķirurgs Igors Troickis, norādot, ka noturīgiem rezultātiem pacienti sadarbojas ar citiem klīnikas speciālistiem, piemēram, uztura speciālistu, psihologu, fizioterapeitu, kardiologu.
Pilotprojektā iekļauto pacientu vidējais ķermeņa masas indeksa rādītājs atbilda smagai jeb trešās pakāpes aptaukošanās stadijai, kad cilvēkam ir lielāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, vielmaiņas, sirds-asinsvadu slimībām, neauglību, osteoartrītu, arī dažādiem vēža veidiem un ir palielināts priekšlaicīgas mirstības risks. I. Troickis norāda, ka vairāk nekā 60% pacientu pirms operācijas bijis paaugstināts asinsspiediens, 40% - 2. tipa cukura diabēts. Arī pacientu izmeklējumos, kas veikti pirms operācijas, atklājās vēl citi veselības riska faktori, piemēram, 85% - aknu aptaukošanās un vairāk nekā pusei paaugstināts holesterīna līmenis asinīs. Vairums arī ikdienā lietoja medikamentus.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri