• Magda,
  • Magdalēna,
  • Magone,
  • Mērija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Matu kopšanas mīti - kas patiesībā darbojas un kas – nē?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 05:15, 23.07.2025


Ikdienas matu kopšanā nereti vadāmies pēc "dzirdēju, ka tā vajag" vai "man draudzene teica" padomiem. Tomēr ne visi padomi, kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē vai atrodami sociālajos tīklos, ir patiesi. Daudzi no tiem ir mīti, kas ne tikai nesniedz gaidīto rezultātu, bet dažkārt pat bojā matus. Apskatīsim populārākos matu kopšanas mītus un to, kas patiesībā darbojas – balstoties uz zinātni un moderniem produktiem, piemēram, K18.


Foto: freepik.com

1. mīts - jo biežāk mazgā matus, jo tie ātrāk taukojas

Šis mīts ir plaši izplatīts, taču nav patiess. Matu taukošanos galvenokārt regulē galvas ādas stāvoklis un hormoni, nevis mazgāšanas biežums. Ja mati kļūst taukaini ātrāk pēc mazgāšanas, visticamāk, tiek lietots pārāk agresīvs šampūns, kas bojā ādas dabisko līdzsvaru. Reakcija uz to var būt palielināta sebuma izdale.

Svarīgi izvēlēties saudzīgus produktus, kas neizjauc ādas mikrofloru. Individuāla pieeja ir būtiska, daļai cilvēku nepieciešama mazgāšana katru dienu, citiem – divas reizes nedēļā.

2. mīts - biežāka matu griešana paātrina to augšanu

Faktiski mati aug no folikuliem galvas ādā, nevis no galiem, tāpēc to griešana neietekmē augšanas ātrumu. Tomēr griešana palīdz uzturēt veselīgu izskatu, novērš šķelšanos un matu lūšanu. Ja netiek apgriezti bojāti gali, mati var lūzt un izskatīties īsāki, nekā patiesībā aug.

Tāpēc friziera apmeklējums ik pēc 2–3 mēnešiem ir ieteicams, lai uzturētu veselīgu matu izskatu, taču nav jācer, ka tas paātrinās augšanas tempu.

3. mīts - dabīgi mati neprasa kopšanu

Dabīgi mati nav pasargāti no ārējās vides ietekmes – UV starojuma, piesārņojuma, mitruma, temperatūras svārstībām. Arī tiem nepieciešama aizsardzība un barošana.

Tieši šādām vajadzībām izstrādāti mūsdienīgi produkti kā K18. Šie produkti darbojas dziļāk par parastajām maskām, to patentētais peptīds iekļūst matu struktūrā un palīdz atjaunot bojāto keratīna saiti. Tas nozīmē, ka tiek risināta problēma no iekšpuses, nevis maskēti simptomi.

4. mīts - termoaizsardzība nepieciešama tikai matu taisnošanai

Patiesībā jebkurš siltuma avots, tostarp fēns vai karstā gaisa ķemme, var kaitēt matiem. Ja netiek izmantots termoaizsargs, mati kļūst trauslāki, zaudē elastību un spīdumu.

Lai saglabātu matu veselību, termoaizsardzība būtu jālieto katru reizi, kad izmanto siltuma ierīces. Ideāli, ja aizsarglīdzeklis vienlaikus arī mitrina vai stiprina matus.

5. mīts - jo ilgāk atstāj masku matos, jo labāk tā iedarbojas

Šis uzskats vairs nav aktuāls, jo mūsdienu tehnoloģijas ļauj izstrādāt produktus ar koncentrētu un ātru iedarbību. Piemēram, K18 leave-in maska darbojas jau četru minūšu laikā un nav jāizskalo. Tā sniedz ilgtermiņa rezultātu, atjaunojot matu struktūru uni piešķirot īslaicīgu mīkstuma efektu.

Produkta efektivitāti nosaka nevis laiks, cik ilgi tas atrodas matos, bet gan sastāvs un spēja iedarboties molekulārā līmenī.

6. mīts - vislabākie produkti ir tikai dabīgi

Lai gan dabīgas sastāvdaļas var būt vērtīgas, tās ne vienmēr nodrošina nepieciešamo efektivitāti. Ķīmiski izstrādātas formulas mūsdienās tiek rūpīgi testētas un pielāgotas tā, lai būtu drošas, iedarbīgas un piemērotas dažādiem matu tipiem.

Piemērs tam ir K18, kura peptīdu tehnoloģija ir izstrādāta, lai specifiski atjaunotu bojāto matu struktūru. Šāds risinājums nav atrodams ne kokosriekstu eļļā, ne zāļu novārījumos.

7. mīts - mati pierod pie viena šampūna, tāpēc tas jānomaina

Mati nevar “pierast” pie šampūna, jo tie nav dzīvi audi. Tomēr galvas āda gan var mainīties, piemēram, ziemā tā kļūst sausāka, vasarā – taukaināka. Tāpēc produkta maiņa ir pamatota, ja mainās tavas vajadzības, nevis tāpēc, ka šampūns "pārstājis strādāt".

Uzticies zinātnei, nevis mītiem

Lai rūpētos par matiem efektīvi:

• Nevadies pēc mītiem, bet balsties uz zinātniski pamatotiem faktiem.

• Izvēlies produktus, kas iedarbojas mērķtiecīgi un dziļi.

• Izproti savu matu un galvas ādas vajadzības, tās var mainīties.

• Termoaizsardzība un saudzīga mazgāšana ir pamatprincipi, kas der visiem.

Atbrīvojoties no novecojušiem pieņēmumiem, iespējams izveidot rutīnu, kas patiešām darbojas. Veseli, mirdzoši mati nav mītu rezultāts, bet gan gudru, pārdomātu lēmumu iznākums.


Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Zivju bojāeju Ventā izraisījusi vairāku faktoru kombinācija

Pēc veiktajām analīzēm secināts, ka zivju bojāeju Ventā, visticamāk, izraisījusi vairāku faktoru kombinācija, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta Sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Veselība Skaistumkopšanas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārstniecības personas

No nākamā gada augsta riska skaistumkopšanas pakalpojumus, tostarp invazīvas procedūras, drīkstēs sniegt tikai ārstniecības personas ar atbilstošu profesionālo kompetenci, piemēram, kosmētiķis vai skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā, paredz valdības otrdien apstiprinātie grozījumi Higiēnas prasībās skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanai.

Veselība Psihiatre atklāj, cik plaši Latvijā ir izplatīta noslēpumainā UHDS (+VIDEO)

Lielāka problēma ir ar garajām rindām pie speciālistiem.

Veselība Kā vasarā saglabāt kāju veselību: iesaka farmaceite (+VIDEO)

Karstums un tveice kombinācijā ar dažādiem papildu riska faktoriem jo īpaši veicina tūskas veidošanos.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijā izstrādāta lietotne, kas mājas darbus pārvērš spēlē (+VIDEO)

Vecāki ir spiesti meklēt papildu motivācijas rīkus, lai mudinātu bērnus.

Pasaule Japānas premjerministrs plāno demisionēt

Pēc vairākuma zaudēšanas parlamenta augšpalātā Japānas premjerministrs Sigeru Isiba plāno drīzumā atkāpties no amata, trešdien vēsta vietējie mediji.

Sabiedrība Līdz sestdienai būs daudz lietus un negaisa mākoņu

Ne tikai trešdien, bet arī nākamajās trīs dienās daudzviet Latvijā gaidāms lietus un pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Kultūra Rīt kļūs zināmi bērnu literatūras latviešu valodā balvas laureāti (+VIDEO)

Lasījumos piedalīsies Jāņa Baltvilka balvas šī gada nominanti un iepriekšējo gadu laureāti.