Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valdemārpils bibliotēku trešdien, 30.jūlijā, plkst.16.00 aicina ikvienu interesentu uz izzinošu pasākumu "Svešinieki Latvijas dabā". Informatīvajā pasākumā uzzināsiet vairāk par nelūgto viesi Latvijas dabā - Spānijas kailgliemezi, kā arī populārākajām invazīvajām augu sugām - Sosnovska latvāni, krokaino rozi, Kanādas zeltslotiņu un puķu sprigani.
Pasākums notiks Valdemārpils bibliotēkas pieaugušo literatūras nodaļas telpās, Raiņa ielā 14a. Dalība pasākumā ir bez maksas, taču vēlama iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot anketu vietnes www.tiekamiesdaba.lv sadaļā "Notikumu kalendārs".
Pasākuma pirmajā daļā pārvaldes vecākais eksperts Kristaps Vilks stāstīs par Spānijas kailgliemezi, vēlāk Slīteres Nacionālā parka dabas centra vecākā dabas izglītības speciāliste Baiba Ralle iepazīstinās ar populārākajām invazīvo augu sugām Latvijā. Pasākumu bagātinās arī dažādas spēles par invazīvajām sugām.
"Invazīvās sugas bieži vien nonāk dabā un strauji izplatās aiz cilvēku nezināšanas, kas ir īpaši bīstami aizsargājamās dabas teritorijās, piemēram, nacionālajos parkos. Tāpēc pasākuma laikā skaidrosim, kā šīs sugas nokļūst Latvijas dabā, arī mūsu dārzos, un ko mēs varam darīt, lai novērstu dabas vērtību noplicināšanu," skaidro Baiba Ralle.
Pasākumā var tikt fotografēts un filmēts Dabas aizsardzības pārvaldes un Latvijas Entomoloģijas biedrības publicitātes un sabiedrības izglītošanas vajadzībām. Lietus gadījumā var tikt ieviestas izmaiņas pasākuma programmā, atceļot kādas no plānotajām aktivitātēm. Aicinām sekot līdzi informācijai vietnē www.daba.gov.lv, www.tiekamiesdaba.lv un pārvaldes sociālajos tīklos - Facebook un Instagram.
Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris) ir meža kailgliemežu dzimtas gliemezis.
Tiek uzskatīts par vienu no bīstamākajām invazīvajām gliemju sugām, kas jaunajās izplatības teritorijās nodara postījumus dažādiem kultūraugiem, var pārnēsāt parazītus un augu slimību ierosinātājus. Tomēr Latvijā, neraugoties uz daudzajiem postījumiem, tas vēl 2025. gadā nebija iekļauts invazīvo sugu sarakstā. Latvijas Malakologu biedrība Spānijas kailgliemezi pasludināja par Gada gliemi 2017, lai apzinātu sugas izplatību un maksimāli to ierobežotu.
Pēc pamatizcelsmes Spānijas kailgliemezis ir Ziemeļspānijas un Rietumfrancijas suga. Sastopams mežos, pļavās, dārzos, dzīvžogos un dažādos mitrājos. Pirmo reizi ārpus dabiskā areāla sastapts 1972. gadā Austrijā. Strauji izplatījies ārpus sava sākotnējā areāla un šobrīd ir sastopams gandrīz visā Eiropā, kur kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem lauksaimniecības kaitēkļiem.
Spānijas kailgliemežu izplatīšanos veicina galvenokārt stādu audzētavas, augu tirdzniecība un dārzeņu imports. Ar stādiem pārvadā gan gliemežu olas, gan mazuļus.
Latvijā pirmo reizi Spānijas kailgliemezis sastapts 2009. gadā, ievests, visdrīzāk, ar stādāmo materiālu. Tālākajos gados strauji izplatījies un 2018. gadā suga apstiprināta 57 atradnēs 46 vietās.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri