• Ance,
  • Anna,
  • Annija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Farmaceite par 10 kļūdam, ko nepieļaut vasaras atpūtā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 12:39, 25.07.2025


"Vasaras sezonā bieži iespējams novērot saules apdegumus, pārkaršanu un dehidratāciju".


Mūsu gaišmatainajām dāmām dienvidos jābūt uzmanīgām.

Saule, ūdens un bezrūpība - vasara nudien šķiet gluži kā radīta atpūtai! Taču bieži vien tieši mazās lietas, ko steigā aizmirstam vai uzskatām par nenozīmīgām, var pārvērst patīkamu dienu virknē neērtību, nodarot kaitējumu veselībai un sabojājot noskaņojumu. Sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane atgādina par biežākajām kļūdām, no kurām viegli iespējams izvairīties, lai pilnvērtīgi izbaudītu vasaras idilli.

"Vasaras sezonā bieži iespējams novērot saules apdegumus, pārkaršanu un dehidratāciju. Tāpat arī karstums kombinācijā ar mitrumu rada ideālus apstākļus dažādu infekciju attīstībai. Piemēram, pēc peldes nepārvilkts slapjš peldkostīms var veicināt strauju baktēriju un sēnīšu vairošanos, sekmējot urīnceļu infekcijas, maksts kandidozi vai ādas iekaisumu attīstību. Rezultātā pat viena šķietami niecīga aizmāršība - kā neuzklāts saules aizsargkrēms, mājās aizmirsta galvassega vai nevērīgi uzglabāta uzkoda, ko gadījies apēst, - var pārvērsties nopietnā problēmā - sāpīgos apdegumos, saules dūrienā vai kuņģa-zarnu trakta infekcijā. Tas ne tikai sabojā atvaļinājumu, bet arī prasa medicīnisku iejaukšanos un ilgāku atveseļošanos," stāsta farmaceite Alīna Fleišmane.

Lai vasaras atpūta patiešām būtu tik bezrūpīga kā cerēts, ir vērts paturēt prātā dažus būtiskus sīkumus, ko ikdienas steigā nereti mēdzam nevilšus piemirst.

1. Uzklāj pietiekami spēcīgu saules aizsargkrēmu. Āda ir īpaši jutīga pret ultravioleto starojumu, un pat 15-30 minūtes tiešā saulē var izraisīt apdegumus. Lieto saules aizsargkrēmu ar vismaz SPF 30, uzklāj to 15-20 minūtes pirms došanās ārā un atjauno ik pēc divām trim stundām, kā arī pēc peldes vai svīšanas. Atceries, ka aizsargkrēms jālieto arī mākoņainās dienās! Pēc uzturēšanās saulē ādu ieteicams nomazgāt un ieziest ar mitrinošu vai nomierinošu līdzekli, piemēram, alvejas gelu vai krēmu pēc sauļošanās, lai mazinātu kairinājumu un atjaunotu ādas dabisko aizsargbarjeru.

2. Rūpējies par acu veselību. Tāpat ultravioletais starojums var radīt nopietnus acu bojājumus, tostarp radzenes iekaisumu jeb fotokeratītu, kas izpaužas kā dedzinoša sajūta, jutība pret gaismu un redzes miglošanās. Lai pasargātu redzi, valkā saulesbrilles ar UV 400 aizsardzību, kas bloķē gan UVA, gan UVB starus. Īpaši svarīgi tas ir pie ūdens, kur stari atstaro un pastiprina saules iedarbību.

3. Izmanto galvassegu. Ilgstoša uzturēšanās tiešos saules staros var izraisīt pārkaršanu un saules dūrienu, kas izpaužas ar galvassāpēm, nelabumu, reiboni vai pat samaņas zudumu. Lai no tā izvairītos, karstā laikā valkā vieglu, gaisu caurlaidīgu galvassegu - cepuri vai lakatu -, īpaši uzturoties ārā dienas vidū vai fiziskas slodzes laikā. Starp plkst.12.00-15.00 centies vairāk uzturēties ēnā vai iekštelpās.

4. Velc atbilstošus apavus. Staigāšana basām kājām ir veselīga un patīkama, taču atpūtā brīvā dabā tas ne vienmēr ir drošākais risinājums. Neaizsargātas pēdas var viegli gūt traumas no asiem priekšmetiem, piemēram, gliemežvākiem, akmeņiem vai stikla lauskām. Savukārt nepiemēroti, sasvīduši vai ar smiltīm piebiruši apavi var radīt berzi, tulznas un pat veicināt pēdu sēnīšu attīstību. Karstā laikā bieži novērojama arī kāju tūska, tāpēc apaviem jābūt ērtiem, elpojošiem un pielāgotiem konkrētajām aktivitātēm.

5. Nepakļauj sevi infekciju riskiem. Karstums, mitrums un intensīva fiziskā slodze veicina ādas kairinājumu un mikrobojājumu veidošanos, kas kombinācijā ar nepietiekamu higiēnu palielina infekciju risku. Peldēšanās piesārņotās vai stagnējošās ūdenstilpēs var veicināt ādas, nagu, intīmās zonas vai urīnceļu infekcijas. Lai pasargātu sevi, izvēlies oficiāli pārbaudītas peldvietas.

6. Pārģērbies pēc peldes. Ilgstoša uzturēšanās slapjā peldkostīmā rada siltu un mitru vidi, kas veicina sēnīšu un baktēriju vairošanos. Lai no tā izvairītos, pēc peldes ieteicams iespējami drīz nomainīt mitro apģērbu pret sausu, kā arī, ja iespējams, nomazgāties, lai noskalotu sālsūdeni, smiltis un mikroorganismus. Neaizmirsti arī izžāvēt un regulāri mainīt dvieļus.

7. Novērs dehidratāciju. Karstā laikā organisms svīstot pastiprināti zaudē šķidrumu, un pat neliela dehidratācija var izraisīt galvassāpes, vājumu, reiboni un koncentrēšanās grūtības. Smagākos gadījumos var attīstīties karstuma dūriens ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru un apziņas traucējumiem. Lai to novērstu, dienas laikā regulāri dzer ūdeni - arī tad, ja nejūti slāpes, - un izvairies no saldinātiem dzērieniem un alkohola, kas pastiprina šķidruma zudumu.

8. Ievēro pārtikas drošību. Vasarā pārtika bojājas īpaši ātri, un pat neliela kļūme uzglabāšanā var izraisīt akūtu kuņģa-zarnu trakta infekciju ar vemšanu, caureju un drudzi. Izbraucienos izvēlies produktus ar vieglu uzglabāšanu un ilgu uzglabāšanas termiņu, lieto aukstuma somas un rūpējies par roku higiēnu pirms ēšanas. Nekad nelieto pārtiku, kuras kvalitāte šķiet apšaubāma - īpaši gaļu, piena produktus vai salātus ar majonēzi.

9. Apkop brūces un mikrotraumas. Pat neliels nobrāzums, skramba vai iegriezums var kļūt par riska faktoru infekcijai, īpaši, ja brūce nonāk saskarē ar smiltīm, netīru ūdeni vai citiem vides elementiem. Lai novērstu iekaisumu, brūce jānoskalo ar tīru ūdeni, jādezinficē un jānosedz ar plāksteri (ja apstākļi ļauj, mikrotrauma var dzīt arī neaizsegta). Kukaiņu koduma vietas nedrīkst kasīt, bet niezes un pietūkuma mazināšanai uz tām var uzsmērēt antihistamīna gelu.

10. Pievērs uzmanību alerģisku reakciju riskiem. Vasarā palielinās iespēja saskarties ar kukaiņu kodumiem un citiem bieži sastopamiem alergēniem, kas jutīgiem cilvēkiem var izraisīt smagas alerģiskas reakcijas. Tāpēc ir svarīgi pārzināt gan savu, gan tuvāko veselības stāvokli un zināt, kā rīkoties krīzes situācijā. Piemēram, ja pēc bites, lapsenes vai irša dzēliena parādās reibonis, apgrūtināta elpošana, tumšs gar acīm vai strauji pasliktinās pašsajūta, pastāv aizdomas par anafilaktisku reakciju - dzīvībai bīstamu stāvokli, kad nekavējoties jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība.

"Dodoties atpūtā brīvā dabā, ieteicams padomāt ne tikai par saules aizsardzību un pretinsektu līdzekļiem, bet arī par nelielu, praktisku pirmās palīdzības komplektu. Aptieciņā var iekļaut plāksterus, dezinfekcijas līdzekli, mitrinošu vai ādu atjaunojošu krēmu ar dekspantenolu, aktivēto ogli, kā arī pretsāpju un pretalerģijas līdzekļus. Šie šķietami sīkumi bieži izrādās izšķiroši, lai neliela neērtība nepāraugtu veselības problēmā," noslēgumā iesaka Alīna Fleišmane.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kā latviešiem rūpēties par veselību karstumā, iesaka farmaceite (+VIDEO)

Izvairieties atrasties ārpus mājas dienas saulainākajā daļā.

Veselība Kardiologs: stress nav «maigāks»‎ par holesterīnu vai smēķēšanu (+VIDEO)

Psiholoģiska pārslodze var izpausties tikpat dramatiski kā akūta sirds slimība.

Veselība Zivju bojāeju Ventā izraisījusi vairāku faktoru kombinācija

Pēc veiktajām analīzēm secināts, ka zivju bojāeju Ventā, visticamāk, izraisījusi vairāku faktoru kombinācija, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta Sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Veselība Skaistumkopšanas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārstniecības personas

No nākamā gada augsta riska skaistumkopšanas pakalpojumus, tostarp invazīvas procedūras, drīkstēs sniegt tikai ārstniecības personas ar atbilstošu profesionālo kompetenci, piemēram, kosmētiķis vai skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā, paredz valdības otrdien apstiprinātie grozījumi Higiēnas prasībās skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanai.

Lasiet arī

Sabiedrība Saules ultravioletais starojums tuvu gada augstākajam līmenim

Jūnijs un jūlija pirmā puse Latvijā ik gadu ir periods ar augstāko saules ultravioleto radiāciju, atgādina speciālisti.

Veselība Kaut Latvija atrodas mērenajā klimatā, vasaras UV kaitē ādai (+VIDEO)

Aizsargkrēmu lietošana ir aktuāla visa gada garumā, arī apmākušās dienās.

Veselība Āsts: ādas audzēju galvenais riska faktors ir ultravioletais starojums (+VIDEO)

Ja agrāk cilvēks bieži sauļojies vai guvis saules apdegumus, ilgtermiņā tas var novest pie audzēju veidošanās.

Veselība Ārsti iesaka mainīt diētu, lai novērstu blaugznas (+VIDEO)

Bieži mūsu uzturs ir pārāk vienveidīgs un diezgan lielu daļu ieņem ātri pagatavojamie produkti.