• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Jūrmalas jaunieši iesaistījās koka arhitektūras aizsardzībā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 17:07, 04.03.2024


Aizsākta pašvaldības līdzfinansējuma programma kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai.


No šī gada paplašinās to ēku – arhitektūras pieminekļu loks, kas var pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu atjaunošanai.

Majoru vidusskolas jaunieši Latvijas kultūras kanona konkursā „Kultūras vērtību sardzē” kā īpašo vērtību izvēlējušies Jūrmalas vēsturisko koka apbūvi, ziņoja vietne jurmala.lv.

Vizuālās mākslas skolotājas Ingas Freibergas vadībā Majoru vidusskolas 12. klases jauniešu Diānas Amandas Bušas, Montas Markus un Mika Lisovska konkursa pieteikums iekļuva 15 labāko starpā 42 Latvijas skolu komandu konkurencē.

Nākamo sacensību posmu komanda turpināja ar vairākām aktivitātēm. Sadarbībā ar Jūrmalas pašvaldības iestādi - Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centru - organizēti semināri, kuros jaunieši iepazinās ar kultūras pieminekļu aizsardzības mehānismu un ēku īpašnieku izšķirošo lomu šajā procesā. Tāpat šajā projektā Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centrs Majoru vidusskolā atklāja ceļojošo izstādi “Trausli. Koka dekors Jūrmalas arhitektūrā”. Ekspozīcija, kas šogad turpinās ceļu arī uz citām Jūrmalas skolām, stāsta par daudzveidīgajām koka būvdetaļām, to vēsturi un funkcijām.

Jaunieši vēlas pievērst plašāku uzmanību Jūrmalas vēsturisko ēku, daļa no kurām kļuvušas par graustiem, problemātikai, uzsverot visas sabiedrības, jo īpaši ēku īpašnieku atbildību. Noslēguma pasākums rīkots līdzās vienam no privātam īpašniekam piederošiem namiem Zigfrīda Meierovica prospektā 34, kas ilgstoši netiek sakārtots un kļuvis par graustu. Konkrētā īpašuma īpašnieks turpina maksāt sodus, bet reālas darbības ēkas sakārtošanai neveic. Zibakcijā ar devīzi: “Jaunieti, stāvi par sava rajona sirdi!” klātesošie varēja ar parakstiem atbalstīt iniciatīvu Latvijas kultūras kanonā kā jaunu sargājamu vērtību iekļaut “Koka Jūrmalu”.

“Prieks, ka jauniešu sirdis deg par Jūrmalas vēsturisko koka apbūvi. Ka viņi apzinās koka ēku vērtību, ka viņiem rūp to nodošana nākamajām paaudzēm. Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centra darbs ir vērsts uz to, lai arvien lielāka sabiedrības daļa izprastu apbūves unikālo raksturu ne vien mūsu pilsētas, bet visas Latvijas arhitektūras mantojuma kontekstā. Lai ēku īpašnieki lepotos, ka dzīvo vēsturiskā koka namā, lai turpinātos iepriekšējo paaudžu, iespējams, pat vectēvu un vecvectēvu radītais un paveiktais,” pasākumā pauda Gundars Ūķis, Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centra vadītājs.

Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centrs ir izveidots 2021. gadā, un viens no tā galvenajiem uzdevumiem ir rūpēties par pilsētas vēsturiskā mantojuma saglabāšanu. Centrs katru gadu rīko konkursu “Jūrmalas vēsturiskās arhitektūras balva”, kurā pilsēta izsaka atzinību viskvalitatīvāk atjaunoto ēku īpašniekiem. No 2014. gada aizsākta Jūrmalas pašvaldības līdzfinansējuma programma kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai, un šī perioda laikā piešķirti vairāk nekā pusmiljons eiro ēku atjaunošanai. Šogad paplašināts to Jūrmalas kultūrvēsturisko ēku loks, kas var piedalīties konkursā par pašvaldības līdzfinansējuma iegūšanu to saglabāšanai. Projektus var pieteikt līdz 22. martam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Sabiedrība Tiesa: Rīgas domei būs jāatjauno gāzes sprādzienā Āgenskalnā cietušais nams

Rīgas pilsētas tiesā šodien apmierināja gāzes sprādzienā 2020.gada nogalē Āgenskalnā sabojātās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku prasību pret Rīgas domi par ēkas atjaunošanu.

Sabiedrība Praida gājiena laikā slēgs satiksmi vairākās Rīgas centra ielās

Sestdien, 15.jūnijā, Rīgā norisināsies "Riga Pride" gājiens, kura laikā no plkst.11 līdz 14 vairākās centra ielās slēgs transportlīdzekļu satiksmi, bet lielāko dienas daļu būs slēgts arī Vērmanes dārzs.

Lasiet arī

Ekonomika Nosaukti Rīgas Filharmonijas arhitektūras metu konkursa uzvarētāji

Rīgas Filharmonijas arhitektūras metu konkursā uzvarējusi personu apvienība SIA "Mark arhitekti", SIA "Mailītis A.I.I.M." un SIA "Labie koki", otrdien paziņoja konkursa žūrija.

Ekonomika Jūrmalas centrā uzbūvēs milzīgu viesnīcu

Nekustamā īpašuma pārvaldītājs SIA "M.J. Finance" Turaidas ielā Majoros varēs būvēt līdz 20 metrus augstu viesnīcu, paredz Jūrmalas domes apstiprinātie dokumenti.

Sabiedrība Atbalsta ieceri atļaut pastaigāties ar suņiem Jūrmalas pludmalēs nesezonā

ūrmalas dome konceptuāli atbalstījusi ieceri atļaut pastaigāties ar suņiem Jūrmalas pludmalēs nesezonā.

Sabiedrība Jūrmalā līdz 1000 eiro palielina bērna piedzimšanas pabalstu

Jūrmalas pašvaldība palielinās bērna piedzimšanas pabalstu līdz 1000 eiro un pabalstu senioriem veselības aprūpei līdz 200 eiro, ceturtdien nolēmusi pilsētas dome.