• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


CERT: «Daudzās kiberdrošības jomās esam pārējos apsteiguši» (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 14:09, 09.10.2023


Taču ir arī lietas, kas nemainās: cilvēki vēl arvien iekrīt uz elementārām viltībām.


Pieaugošais jaunu ierīču skaits rada sarežģītākas drošības problēmas.

"Nedomāju, ka līdz ar karu Ukrainā esam sasnieguši kiberdrošības izaicinājumu griestus", - pauž Dr. comp. sc. Bernhards Blumbergs, CERT.LV vadošais kiberdrošības eksperts.

"Jau tagad ir jāsāk gatavoties dienai, kad par realitāti kļūs kvantu skaitļošana, kas ļaus apstrādāt (un arī uzlauzt) datus nesamērāmi lielākā ātrumā, nekā tos spēj aizsargāt pašreizējie risinājumi.

Protams, nevar neminēt tādu "karsto" aktualitāti kā mašīnmācīšanās, kurš ir viens no mākslīgā intelekta apakšvirzieniem. No vienas puses, tā ļauj ne tikai uzbrucējiem pielāgot savus uzbrukumus mērķauditorijai, bet arī mums identificēt līdzīgus uzbrukumus un aizsargāties pret tiem nākotnē. Vienlaikus ir jāveic liels darbs regulējuma veidošanā. Gan ES, gan ASV šobrīd mēģina kontrolēt mākslīgā intelekta lietojumu no juridiskā aspekta, lai nepieļautu tā ļaunprātīgu izmantošanu vai nonākšanu dominējošā stāvoklī, samazinoties cilvēka vērtībai.

Vienlaikus pret tehnoloģijām nav jācīnās, tās palīdz mums augt. Daudzi uzskata, ka, piemēram, izglītības kvalitāte kritīsies, jo skolēni lietos ChatGPT mājasdarbu sagatavošanai, bet es tam nepiekrītu. Lai lietotu mākslīgā intelekta rīkus, ir jāspēj uzdot pareizos jautājumus un analizēt iegūto atbildi. Arī tad, kad parādījās pirmie kalkulatori, daudziem šķita, ka tas notrulinās cilvēkus, jo aprēķini vairs netiks veikti galvā. Tehnoloģija un cilvēks ietekmē viens otra attīstību, un mums ir jābūt sinerģijā - tā ir dabiska evolūcija. Galvenais ir apzināties, kurp savā attīstībā dodamies, un spēt sevi aizsargāt pret tiem, kas evolūciju izprot kā ļaunprātīgu darbību pilnveidošanu".

Eksperts norada: "Taču ir arī lietas, kas nemainās: cilvēki vēl arvien iekrīt uz elementārām viltībām, un komerciāli motivētiem ļaundariem nav jāizdomā jauns divritenis. Lai izvilinātu naudu vai privātu informāciju, nekādas īpašas tehnoloģijas nav vajadzīgas; tās pašas metodes lieliski darbojās pirms 100 un 200 gadiem, mainījies ir tikai formāts un mērogs. Tāpēc arī sabiedrībai ir jābūt visaugstākajā līmenī, lai neiekristu kiberļaundaru slazdos.

Kibertelpas aizsardzībā esam bijuši pirmajās līnijās jau 10-15 gadus, tikai atšķirībā no igauņiem par to skaļi nerunājam. Ja e-pārvaldē mūsu ziemeļu kaimiņi tiešām ir soli priekšā, tad aizsardzības ziņā esam ļoti līdzīgās pozīcijās un pat redzam Latvijas pārsvaru. Jau kopš Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014.gadā CERT.LV sadarbībā ar NATO ir meklējis jaunus ceļus, kā stiprināt savu izaugsmi un spēju cīnīties pret uzbrukumiem. Salīdzinājumā ar citām dalībvalstīm daudzās kiberdrošības jomās esam pārējos apsteiguši. Pieaugošais jaunu ierīču skaits rada sarežģītākas drošības problēmas, un mūsu partneri labprāt no mums mācās, it īpaši jautājumos, kas skar cīņu pret inovatīviem uzbrukumiem. Tas nenozīmē, ka citi ir sliktāki, tas nozīmē, ka mūsu eksperti ir ļoti spēcīgi un mūsu metodes - pietiekami efektīvas".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Daugavā lejpus Jēkabpils ūdens līmenis pazeminās

Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta, kas atrodas starp Jēkabpili un Pļaviņām, ūdens līmenis pagājušajā naktī lēni pazeminājās, piektdienas rītā tās sāka kristies strauji, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Sabiedrība Tuvākajā nedēļā bieži spīdēs saule

Šīs nedēļas nogalē un nākamnedēļ Latvijā bieži spīdēs saule, gaisa temperatūra pakāpeniski pazemināsies, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Daudzi māju saimnieki Baltijā slēpjas pazemē (VIDEO)


Iepriekš uzstādīti bunkuri ar pārtikas rezervēm ļaus pārdzīvot visas nepatikšanas.

Sabiedrība Policija aicina nesteigties ar ziemas riepu nomaiņu

Valsts policija aicina marta sākumā autovadītājus nesteigties ar ziemas riepu nomaiņu, aģentūru LETA informēja Valsts policijā.

Lasiet arī

Kriminālziņas Cert.lv: 2023.gads bijis intensīvs, bet stabils

Kopumā 2023.gads kiberdrošībā bija intensīvs, bet stabils, aģentūrai LETA pavēstīja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" pārstāvji.

Kriminālziņas IeM: kibernoziegumu skaits un intensitāte nākotnē pieaugs

Kibernoziegumu skaits un intensitāte nākotnē pieaugs, turklāt jau patlaban kibervidē noziedznieku pielietotās metodes kļūst aizvien modernākas, veidojot sarežģītas shēmas, kas noziegumu atklāšanu padara sarežģītāku, secināts Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajā Organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas plānā 2023.-2025.gadam.

Kriminālziņas Latvijā reģistrēto apdraudēto unikālo IP adrešu skaits augustā pieaudzis par 13%

Latvijā šogad augustā reģistrētas 237 628 kādam kibertelpas apdraudējumam pakļautas unikālas IP adreses, kas ir par 13% vairāk nekā 2022.gada augustā, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.

Sabiedrība Kiberuzbrukumu skaits Latvijā saglabāsies augts arī turpmāk

Kiberuzbrukumu skaits Latvijā saglabāsies augts arī turpmāk, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" pauda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina.