• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Deputāti uzzināja, ka Latvijā ir daudz nepilngadīgo ar kaitīgiem ieradumiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:47, 09.09.2023


Nepieciešama atskurbšanas vietas un pakalpojuma izveide ar apmācītu personālu.


Jaunieši, kuri lieto apreibinošās vielas, atstāti pašplūsmā.


Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija sākusi pētīt nepilngadīgo narkomānijas un sārmu fenomenu Latvijā. Riska grupā ir tūkstošiem jauniešu vecumā no 16 līdz 18 gadiem.

Šobrīd netiek nodrošināts valsts finansēts sociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem institūcijā pakalpojuma sniedzēja neesamības dēļ.Nepilngadīgas personas ar antisociālu uzvedību, kas ir reibuma stāvoklī tiek nogādātas VP, kas kalpo kā atskurbināšanas telpa, bez ārstniecības personas uzraudzības, kā arī tiek izmitināti bērni, kurus nav iespējams nogādāt drošā vidē.

Pašvaldības finansētie sociālie pakalpojumi ir vērsti uz noteiktu mērķa grupu, ne jauniešiem un bērniem, kuriem dominē atkarību problēma un ik dienas lietošana, kur primāri nepieciešama ārstēšana (vai vismaz abi procesi paralēli). MK noteikumi nosaka, ka sociālos pakalpojumus nenodrošina, ja persona ir reibuma stāvoklī. Vecāka iesniegums, kā pamats pakalpojuma piešķiršanai, vecāka piekrišana, pusaudža brīva izvēle saņemt vai nē pakalpojumu. Nav iespēja saņemt atbalstu anonīmi (piem. sociālos pakalpojumus), ir izņēmums jauniešu AA (anonīmie alkoholiķi) grupas. Par maz attīstīts ielu darbs, ziņo Rīgas Dome.

Nav tiesiskā regulējuma kā nodrošināt narkoloģisko ārstēšanu/sociālo rehabilitāciju jaunietim bez viņa piekrišanas. Šobrīd noteiktais regulējums, kas ļauj bāriņtiesai pieņemt lēmumu par bērna nosūtīšanu obligātajai ārstēšanai vai sociālajai rehabilitācijai, praksē nedarbojas.

Lēmumi netiek realizēti - pat ja nepilngadīgais tiek nogādāts VSIA Ģintermuiza (pusaudžu narkoloģiskā motivācijas programma), ja jaunietis atsakās saņemt narkoloģisko palīdzību, tā netiek nodrošināta. Nav mehānisma kā nodrošināt šos procesus līdz galam nemotivētiem jauniešiem.

Nepieciešama atskurbšanas vietas un pakalpojuma izveide ar apmācītu personālu ar pamatzināšanām par sociālām, psiholoģiskām un narkoloģiskām problēmām un to savstarpējo mijiedarbību. Tā var būt māsa ar pieredzi narkoloģijā vai ārsta palīgs, kas tiek īpaši apmācīts, pauž Rīgas pašvaldība.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pīrsings. No seniem rituāliem līdz mūsdienu mākslai

Modes akcents vai kultūras mantojums? Pīrsings noteikti ir pasaulē populārākā un pieprasītākā ķermeņa modifikācija ar ļoti bagātu un noslēpumainu pagātni.

Sabiedrība Latvijas studenti var pieteikties trim Japānas valdības stipendijām 2025.gadam

Latvijas studenti un jaunieši līdz 10.jūnijam var pieteikties trim Japānas valdības stipendijām 2025.gadam.

Sabiedrība Rīgā ievieš «sniega biļetes» un bezmaksas sabiedrisko transportu autovadītājiem

Gaidot pirmdienas sniegputeni, Rīgā tiks ieviestas "sniega biļetes" un autovadītāji varēs izmantot sabiedrisko transportu bez maksas, informēja Rīgas dome.

Sabiedrība Oranžais brīdinājums! Rīt Latvijā gaidāma stipra snigšana

Jaunā darba nedēļa vietām Latvijā sāksies ar ļoti stipru snigšanu, brīdina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Lasiet arī

Ekonomika Saeima aizliedz pārdot alkoholu personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja priekšlikumu grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka alkoholiskos dzērienus būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem.

Sabiedrība Alkohola patēriņš pērn Latvijā sarucis par 3,2%

Absolūtā alkohola patēriņš 2023.gadā Latvijā samazinājies par 3,2%, pauda Latvijas Alkohola nozares asociācijā (LANA).

Ekonomika Latvijā pērn saražots par 18,8% mazāk alkoholisko dzērienu

Pērn Latvijā saražoti 52,19 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu, un, salīdzinot ar 2022.gadu, 2023.gadā saražots par 18,8% mazāk alkoholisko dzērienu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sabiedrība KM pauž atbalstu alkoholisko dzērienu reklāmas visaptverošiem ierobežojumiem

Kultūras ministrija (KM) pauž atbalstu alkoholisko dzērienu reklāmas visaptverošiem ierobežojumiem, kas līdz ar pārējām platformām ietvertu arī mazumtirdzniecības vietas.