Puškina, Turgeņeva un Ļermontova vietvārdi Rīgā ieviesti īpašā rusifikācijas periodā - pārkrievošanas uzspiešanas posms no 1863.gada Janvāra sacelšanās līdz 1905.gada revolūcijai. Ļermontova un Puškina tēli šobrīd neapšaubāmi ir Krievijas Federācijas dienestu agresīvās un ekspansionistiskās politikas 'krievu pasaule' simboli. Derusifikācija pilsētvidē nedrīkst būt voluntāri selektīva, fizisku objektu demontējot, bet rusifikācijas ielu nosaukumu negrozot, jo šādi process zaudētu tiesisku konsekvenci.
2022.gada 22.jūnijā Valsts valodas centrs atzina, ka normatīvajiem aktiem atbilst mainīt Puškina ielas nosaukumu uz "Kārļa Mīlenbaha iela", Turgeņeva ielas - uz "Vilhelma Purvīša iela", Ļermontova ielas - uz "Viļa Plūdoņa iela". Kopš šī atļaujošā centra atzinuma deviņus mēnešus dome nav spējusi pieņemt lēmumu lietas atrisināšanai.
Rusifikācija ir Krievijas impērijas un PSRS ilgstoši īstenotā politika, kas vērsta uz krievu nācijas pārākuma demonstrēšanu, citu tautību pārtautošanu, ierobežojot to valodu lietojuma sfēras un neatkarīgu kulturālo attīstību, mēģinot panākt nacionālo valodu un kultūru aizstāšanu ar krievu valodu un kultūru.
Turgeņeva iela Rīgā izveidota 1885.gadā, Puškina bulvāris 1899.gadā, Ļermontova iela 1901.gadā. Puškina iela nav vēsturiska, jo rusifikācijas politikas ietvaros radītais nosaukums pat neatbilst pašreizējai atrašanās vietai. 1918.gada 18.novembrī Puškina bulvārī Latvju operas namā proklamēta Latvijas Republika. Esošā iela no 1812.gada bija Lielā Jēzusbaznīcas iela, vēlāk Smoļenskas iela, bet 1923.gadā ar Latviju nesaistītā Aleksandra Puškina vārds tai piešķirts kā 'kompensācija' par Ata Kronvalda iemūžināšanu.
Lai arī Rīgā vēsturiski sastopams šis kompensācijas princips, piemēram, Peitavas vai Lazaretes ielu gadījumos, Satversmē nostiprināto principu sociālo vērtību realitāte un ar Augstākās tiesas judikatūru nostiprinātā noskaidrošanas no morāles principiem metode nedod tiesības kaut ko kompensēt Krievijas un PSRS šovinistiskās un noziedzīgās ekspansijas propagandas tēlam, kas reiz ir radīts no ārvalsts literāta biogrāfijas.
Purvīša vārds izvēlēts, jo netālu esošajā tagadējā Satiksmes ministrijas ēkā atradās Latvijas Mākslas akadēmija, kurā Purvītis bija rektors. Mīlenbaha vārds - par godu Latviešu valodas institūta darbam augstceltnē, kam blakus atrodas šī iela. Šogad piemin izcilā latviešu valodas zinātnieka Kārļa Mīlenbaha 170 gadu jubileju.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri