Video simulācijas saturā ir apkopotas izplatītākās situācijas, ar kurām vecāki var saskarties pusaudžu ņirgāšanās kontekstā. Tām jautājumu un izspēļu veidā tiek piedāvāti un skaidroti dažādi rīcības scenāriji un ieteikumi, tādējādi virzot vecākus uz vēlamo rīcību ņirgāšanās gadījumos.
Pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs skaidroja, ka jebkuras bērna uzvedībai netipiskas pazīmes, piemēram, ilgstoša nomāktība, fizisku sāpju parādīšanās bez medicīniska iemesla, apetītes izmaiņas, pēkšņa atzīmju pasliktināšanās skolā, izmaiņas draugu lokā un tamlīdzīgi, var liecināt par ņirgāšanās pieredzi.
"Vecāki savus bērnus pazīst vislabāk, tādēļ tieši vecākiem ir labākās iespējas savlaicīgi atpazīt ņirgāšanos un ātri rīkoties, lai to novērstu. Jāatceras, ka no ņirgāšanās cieš visi - gan upuris un novērotāji, gan pāridarītājs, tomēr, iesaistoties visām pusēm - pusaudžiem, viņu vecākiem, pedagogiem un skolu vadībai - ņirgāšanos ir iespējams apturēt," viņš uzsvēra.
Video simulācijā katram jautājumam vai situācijas izspēlei ir piedāvāti trīs līdz pieci atbilžu varianti, un parādīsies eksperta komentārs, kādēļ konkrētā atbilde vai rīcība ņirgāšanās situācijā ir vai nav vēlama. Piemēram, video simulācijā ir ietverti jautājumi par vēlamo vecāku rīcību, ja nokļuvis kādā no ņirgāšanās lomām - kļuvis par upuri, novērotāju vai pāridarītāju. Tāpat tajā ir attēlota sarunas veidošana ar bērnu, pedagogiem un citiem vecākiem.
Lai noskaidrotu, vai video simulācijas saturs atbilst vecāku vajadzībām, pēc izstrādes tas tika pilotēts 30 pusaudžu vecākiem. Viņi video simulāciju atzina par noderīgu un ieteiktu to izmantot arī citiem vecākiem.
VM un jomas eksperti aicina vecākus kopā ar bērniem noskatīties arī mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos, apspriest filmā redzēto un pārrunāt bērnu pieredzi skolā. Mācību filma ir pielāgota arī bērniem ar dažādām uztveres vajadzībām.
Filmai ir vairākas versijas, tostarp arī bērniem ar redzes traucējumiem, ar surdotulkojumu un vieglajā valodā.
Praktiski izmantojami materiāli ir pieejami arī pedagogiem un izglītības iestāžu vadībai - mācību platformā "LU Open Minded" bez maksas ir pieejami digitālie kursi "Kā novērst pusaudžu ņirgāšanos?" Tajos ir apkopoti praktiski izmantojami rīcības algoritmi un instrumenti ņirgāšanās situāciju atpazīšanai, novēršanai un saziņai ar bērnu vecākiem. Visas kursu epizodes ir pieejamas arī VM "Youtube" vietnē, bet citi kampaņas materiāli atrodami "ieskatiesacīs.lv".
Kampaņas "Ieskaties acīs! Ņirgāšanās - nav smieklīgi!" laikā sadarbībā ar jomas ekspertiem ir izstrādāti praktiski un informatīvi materiāli pusaudžiem, viņu vecākiem, skolotājiem un skolu vadībai, kā arī īstenotas reklāmas aktivitātes televīzijā, vidē, radio, drukātajos un digitālajos medijos.
Aptaujas dati par pirmo kampaņas posmu liecina, ka starp vecākiem, kuri audzina septiņus līdz 15 gadus vecus bērnus, 76% vecāku snieguši atbildi, ka kampaņa rosinājusi viņus uzzināt vairāk par savstarpējo attiecību klimatu skolā, 73% vecāku pievērsuši lielāku uzmanību savu bērnu labsajūtai skolā, bet 53% - kampaņas iespaidā apsprieduši pusaudžu ņirgāšanās tematu ar saviem bērniem.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri