Latvija nevar iziet no "lokdauna" pēc 15.novembra, jo cilvēki joprojām turpina pulcēties un vakcinācijas aptvere ir zema, īpaši Latgalē, piektdien diskusijā "Vai Latgale ir gatava iziet no "lockdown" kopā ar visu Latviju?" atzina Rēzeknes slimnīcas pneimonologs Konstantīns Ščerbakovs.
Viņš stāstīja, ka Rēzeknes stacionārā lielākoties nonāk Covid-19 pacienti, kas nav vakcinējušies. Savukārt tie, kas saņēmuši vakcīnu, ir ar blakusslimībām. Turklāt nevar zināt, kas notiktu ar pacientiem, kam līdz ar citām slimībām ir arī Covid-19, bet viņi nebūtu vakcinējušies, uzskata ārsts.
Viņš stāstīja, ka Covid-19 nodaļā situācija var mainīties ļoti strauji. "Katra diena ir pilna ar izaicinājumiem," pauda Ščerbakovs, skaidrojot, ka pacienta veselības stāvoklis var mainīties ļoti strauji un zemas plūsmas skābekļa inhalācijas jāmaina uz augstas plūsmas skābekļa inhalācijām.
"Varbūt esmu panikas cēlējs un pesimists, bet mēs nevaram iziet no "lokdauna" 15.novembrī, jo es nejūtu, ka pašlaik būtu "lokdauns". Es eju no darba, cilvēki ir veikalos, stāv rindā pie "Lidl"," sacīja Ščerbakovs.
Tāpat arī vakcinēšanās aptvere ir zema, jo īpaši Latgalē, atzina speciālists.
"Jāiet vakcinēties. Slimība šodien ir tik lielā apmērā, ka jebkurš saņems antivielas, bet vieglākais un drošākais veids, kā iegūt antivielas, ir vakcinēšanās. Nevajag spēlēt krievu ruleti un cerēt uz dabiski imunitāti. Vakcinācija ir veids, kā neinficēties un nenonākt mūsu nodaļā," aicināja ārsts.
Pēc viņa paustā, neiztur kritiku arī argumenti par "nepārbaudītu vakcīnu", jo to ir saņēmuši daudzi iedzīvotāji visā pasaulē, ko var uzskatīt par lielāko pētījumu, kas jebkad veikts attiecībā uz medikamentiem.
Tāpat, pēc Ščerbakova teiktā, par argumentu nevar būt arī "mans ķermenis, ko gribu, to daru", jo, nevakcinējoties un inficējoties, cilvēks var inficēt arī, piemēram, savu māti, kas nonāk stacionārā un mirst. "Tie ir reāli stāsti. Vai šādā brīdī tā ir tikai tava izvēle?" jautāja ārsts.
Kā ziņots, šonedēļ intervijā Latvijas Radio Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis sacīja, ka Covid-19 izplatības mazināšanai ieviesto ierobežojumu atcelšana īpaši ietekmēs Latgali, kur ir zemākais vakcinācijas pret Covid-19 rādītājs.
Saskaņā ar sākotnējo lēmumu ierobežojumi būs spēkā līdz novembra vidum, un Dumpis mudināja uzmanīties ar Covid-19 ierobežojumu strauju atcelšanu. "Es neapgalvoju, ka ierobežojumus nedrīkst atcelt, bet jāskatās, kurus ierobežojumus varētu atcelt un kurus ne," norādīja infektologs.
Tomēr viņš akcentēja, ka visdrūmākā situācija varētu būt Latgalē, kur vakcinācijas aptvere arvien ir kritiski zema. "Man ir bail iedomāties, kas notiks Latgalē, ja tiktu atcelti ierobežojumi," piebilda eksperts un aicināja pievērst īpašu uzmanību Latgalei, tostarp domāt par lielāka atbalsta sniegšanu vietējām slimnīcām, jo tas ir potenciāli vissmagākais epidēmijas reģions.
"Manuprāt, Latgalē saslimstība ir augstāka nekā Rīgā, ja rēķināt uz iedzīvotāju skaitu. Un atgādināšu - Latgalē seniori ir vakcinējušies trīs reizes mazāk nekā citos apgabalos," piebilda infektologs.