• Rauls,
  • Rodrigo
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Restorāni prasa nekavējoties lemt par nozares darbības atsākšanu pēc lokdauna

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 11:48, 04.11.2021


Latvijas Restorānu biedrība (LRB) vērsusies pie valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa (JV) un atbildīgajiem ministriem, aicinot nekavējoties lemt par ēdināšanas nozares darbības atsākšanu pēc īpaši stingro ierobežojumu beigām no 15.novembra, aģentūrai LETA pavēstīja biedrībā.


Foto: LETA

Tāpat biedrība prasa lemt arī par valsts atbalsta sniegšanu līdz ārkārtējā stāvokļa beigām nākamā gada 11.janvārī un nozares atveseļošanās periodā pēc ārkārtējās situācijas.

"Ņemot vērā, ka atbalsta pasākumi ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, valdībai un nozarei ir jābūt skaidram darbības plānam vismaz trīs līdz sešus mēnešus uz priekšu," uzsver biedrība.

LRB atgādina, ka šā gada jūlijā aicināja Veselības ministriju ( VM) un Ekonomikas ministriju ( EM) savlaicīgi sagatavot viesmīlības nozares darbības un arī atbalsta plānu rudens un ziemas sezonai, paredzot skaidrus nozares darbības nosacījumus dažādas epidemioloģiskās situācijas un vakcinācijas aptveres apstākļos, vienlaikus ar ierobežojumiem lemjot arī par atbalsta pasākumu tūlītēju sniegšanu.

"Diemžēl tas netika izdarīts, un, neraugoties uz vairāk nekā 95% darbinieku vakcināciju, Latvijas ēdināšanas nozare atkal ir dīkstāvē un neziņā par nākotni, kad un kādā apmērā uzņēmēji un darbinieki saņems valsts solīto atbalstu," norāda LRB.

Biedrība uzsver, ka rēķini un algas uzņēmējiem ir jāmaksā regulāri, un arī darbiniekiem nauda ir vajadzīga katru dienu.

Biedrība aicina atbildīgās ministrijas iepazīties ar citu Eiropas valstu pieredzi un pārskatīt epidemioloģiskās drošības prasības ēdināšanas uzņēmumiem, lai pēc 15.novembra nozare varētu atsākt darbību "zaļajā režīmā" pilnā apmērā.

LRB uzskata, ka, ņemot vērā jaunākos zinātniskos pētījumus un epidemioloģisko situāciju Latvijā un Eiropas valstu praksi, ir nekavējoties jāizstrādā jauns ēdināšanas nozares darbības plāns vismaz tuvākajiem sešiem mēnešiem.

Ņemot vērā, ka rit otrais Covid-19 pandēmijas gads un nozari skar arvien drastiskāki ierobežojumi, LRB uzskata, ka ēdināšanas uzņēmumiem un to darbiniekiem valsts atbalsts ir jāsniedz vismaz līdz 2022.gada pavasarim.

Tajā skaitā LRB prasa valstij līdz 15.novembrim nodrošināt apgrozāmo līdzekļu grantus 60%, nevis 30% apmērā, algu subsīdijas daļēji strādājošajiem darbiniekiem, kā arī dīkstāves pabalstus darbiniekiem, kuriem šajā periodā nav iespējams nodrošināt darbu.

Tāpat biedrība prasa nodokļu maksājumu atlikšanu, darba nespējas lapu apmaksu no valsts, kā arī valsts un pašvaldību telpu nomas maksas atlaides piemērošanu.

Savukārt līdz 11.janvārim LRB ieskatā valstij ir jānodrošina iespēja ēdinātājiem strādāt "zaļajā režīmā" pilnā apmērā, apgrozāmo līdzekļu granti 30% apmērā, algu subsīdijas daļēji strādājošajiem darbiniekiem, nodokļu maksājumu atlikšana, darba nespējas lapu apmaksa no valsts, kā arī valsts un pašvaldību telpu nomas maksas atlaides piemērošana.

Vienlaikus LRB prasa vismaz līdz nākamā gada aprīlim valstij nodrošināt nodokļu maksājumu atlikšanu, darba nespējas lapu apmaksu no valsts, kā arī valsts un pašvaldību telpu nomas maksas atlaides piemērošanu.

"Konceptuāli ir jābūt skaidrībai, ka valsts atbalsts nozarei turpināsies tik ilgi, kamēr pastāvēs jebkādi uzņēmējdarbības ierobežojumi," uzsver LRB.

Savukārt nozares atveseļošanās stimulēšanai vidējā termiņā, pēc biedrības domām, Latvijai jāseko 21 Eiropas Savienības valsts piemēram, līdz Covid-19 pandēmijas beigām ēdinātājiem piemērojot pazemināto pievienotās vērtības nodokļa likmi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Līdz šī gada beigām Kauguros tiks uzbūvēta jauna šķeldas katlumāja

Vietējie energoresursi Jūrmalas energobilancē palielināsies par desmito daļu.

Ekonomika Latvija un ASV stiprinājušas ekonomisko saišu sadarbību (+FOTO)

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs piektdien Bostonā ar Masačūsetsas štata gubernatori Moru Heiliju pārrunājis Latvijas un ASV sadarbību ekonomisko saišu stiprināšanā.

Ekonomika Latvijas specdienesti: Turpmāk rūpīgi jāizvērtē Ķīnas investīcijas

Publiskajā un privātajā sektorā ir būtiski turpināt darbu pie stratēģisko atkarību un ievainojamību mazināšanas, tostarp rūpīgi izvērtējot Ķīnas investīcijas visās ekonomikas nozarēs, secināts aktualizētajā Latvijas Nacionālās drošības koncepcijas (NDK) projektā, kas balstīts uz valsts drošības iestāžu analīzes.

Ekonomika Vidējais ikmēneša hipotekārāis maksājums Rīgā ir pieaudzis par aptuveni 115 EUR

Tirgus aktivitāte otrajā ceturksnī mazliet atguvās, ziņo eksperti.

Lasiet arī

Ekonomika "Prognozes nav iepriecinošas": uzņēmējs vērtē nākamā gada sākumu

Ņemot vērā energoresursu cenu kāpumu, prognozes par nākamā gada sākumu nav iepriecinošas, aģentūrai LETA sacīja SIA "Tiamo grupa", kas pārvalda tādas franšīzes kā "Čili pizza", "Lotte caffe" un citus, valdes priekšsēdētājs Toms Zukulis.

Sabiedrība Restorānu terasēs drīkstēs tirgot alkoholu, bet strādās tikai līdz plkst. 21

Sākot ar piektdienu, 7.maiju, restorānu terasēs varēs apkalpot klientus no plkst.6 līdz 21, paredz ceturtdien valdībā pieņemtie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Sabiedrība Tā tas nedrīkstētu būt: Levits par restorānu terašu darba atsākšanu

Saeimas lēmums par atļauju strādāt kafejnīcu terasēm, ignorējot valdībā lemto, bija parlamentārs negadījums, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" otrdien sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Ekonomika Restorāni lūdz valdību ļaut klientu apkalpošanu uz terasēm

Latvijas lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs", Latvijas Restorānu biedrība (LRB) un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) sākusi akciju "Nē plastmasai! Jā terasēm!", pievēršot uzmanību lielajam ēdināšanas uzņēmumu izmantotajam plastmasas trauku daudzumam laikā, kad to darbība klātienē klātienē nav ļauta.