Uz lat.bb.lv lasītāja jautājumu atbild Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa:
— Lasītāja jautājums jāsadala divās daļās. Pirmā daļa ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis (INN) no ienākuma, kas iegūts, pārdodot garāžu.
Ieņēmums no nekustamā īpašuma (tai skaitā garāžas) atsavināšanas, šajā gadījumā — pārdošanas, tiek aplikts ar nodokli. Izņēmums ir gadījums, kad garāža atrodas īpašumā (kopš tās reģistrācijas dienas zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējo 60 mēnešu laikā līdz pārdošanas dienai ir bijusi vienīgais privātpersonas nekustamais īpašums. Ja pārdotā garāža netika reģistrēta piecu gadu laikā un nav bijusi vienīgais īpašums, ienākums no tās atsavināšanas ar nodokli tiek aplikts.
Ienākuma apmēru nosaka, atņemot no pārdošanas cenas garāžas iegādes cenu un ieguldījumus garāžā, kas veikti, kamēr tā atradusies īpašumā, un kas jāpamato ar maksājuma dokumentiem.
Iegādes cenā tiek iekļautas ar garāžas iegādi saistītās izmaksas: valsts nodeva par darījuma noformēšanu, valsts nodeva par mantisko tiesību fiksāciju Zemes grāmatā, komisijas maksas un citi līdzīgi tēriņi.
Ienākumam no kapitāla pieauguma tiek piemērots nodoklis ar 20 % likmi.
Otrā jautājuma daļa attiecas uz ienākumu no automašīnas pārdošanas.
Ja automašīnas pārdošana nenotika saimnieciskās darbības ietvaros, iegūtais ienākums ar nodokli netiek aplikts. Ja iegūtais ienākums kopā ar citiem neapliekamiem ienākumiem pārsniedz 10 000 eiro gadā, tā saņēmējam jādeklarē ar nodokli neapliekamais ienākums gada ienākumu deklarācijā.
Vēlamies arī pievērst lasītāju uzmanību, ka likuma «Par nodokļiem un nodevām» 30. pants paredz skaidras naudas lietošanas ierobežojumus:
1. Kopš 2019. gada 1. maija nodokļu maksātājiem, tai skaitā fiziskajām personām, kas nav saimnieciskās darbības veicējas, vairs nav atļauts veikt darījumus ar nekustamo īpašumu skaidrā naudā neatkarīgi no darījuma summas. Tātad, ja jautājumā minētais garāžas pārdošanas darījums notika pēc 2019. gada 1. maija, tas bija jāveic, norēķinoties bezskaidrā naudā.
2. Kopš 2017. gada 1. janvāra nodokļu maksātājiem (ieskaitot fiziskās personas, kas nav saimnieciskās darbības veicējas) nav atļauts veikt darījumus skaidrā naudā par summu virs 7200 eiro. Līdz ar to, saņemot samaksu skaidrā naudā par pārdoto transportlīdzekli jāņem vērā šis ierobežojums.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri