• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mākslas muzejs aicina uz bezmaksas lekciju ciklu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 10:27, 03.03.2024


Konference pievērsīsies Jāzepa Grosvalda daiļradei.


Jāzeps Grosvalds bija viens no ievērojamākajiem Latvijas brīvvalsts mākslas pārstāvjiem.

Piektdien, 2024.gada 8.martā, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) rīko zinātniskos lasījumus "Meklējot Džo", kas notiek saistībā ar šobrīd muzeja Lielajā zālē skatāmo izstādi ""Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai" Jāzeps Grosvalds. 1891-1920".

Zinātniskie lasījumi tiek organizēti, lai dalītos jaunākajos pētījumos par Jāzepu Grosvaldu, viņa daiļradi, mantojumu un laikabiedriem, iekļaujot arī pētniecisko darbu izstādes ""Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai" Jāzeps Grosvalds. 1891-1920" sagatavošanā. Pasākums sniegs padziļinātu ieskatu Grosvalda mākslas un biogrāfijas aspektos, pievēršoties gan daiļrades savdabībai, gan mākslinieka publiskajam tēlam un darbībai, gan laikmeta kultūras un vēsturiskajam kontekstam, gan Grosvalda kolekciju veidošanai un nozīmīgumam, kā arī mantojuma interpretācijām.

Konferences pirmajā sesijā, kas veltīta Jāzepam Grosvaldam kā māksliniekam, Eduards Kļaviņš piedāvās Grosvalda mākslas individuālās specifikas interpretāciju, izmantojot harmonijas / disharmonijas jēdziena attiecinājumu uz autora darbu formveides un ikonogrāfiskā satura analīzi. Aija Brasliņa aplūkos Grosvalda dendijismu flanērisma fenomena izpētes kontekstā, savukārt Ginta Gerharde-Upeniece vērtēs brāļu Jāzepa un Oļģerda Grosvaldu pieredzi Parīzes mākslas dzīves norisēs un paustās teorētiskās atziņas par mākslu un aktuālajiem notikumiem.

Otrā sekcija pievērsīsies Grosvalda daiļradē nozīmīgajai Austrumu tēmai. Edgara Engīzera priekšlasījums veltīts mākslinieka Austrumu ceļojumā aiz skiču un piezīmju kadrējuma palikušajam, bet Ieva Kalnača plašāk iepazīstinās ar Grosvalda Austrumu ciklu un tā interpretācijām.

Trešajā sesijā "Mantojums" Aija Zandersone pastāstīs par Grosvalda kolekcijas veidošanās vēsturi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Kurators Dans Spēgels raksturos Vermlandes muzejā Zviedrijā esošo Grosvalda darbu kolekciju, savukārt kuratore Fifija Mirstrēma vēstīs par mākslas pieredzes un izpratnes perspektīvām, ko paver šī muzeja krājums.

Pēdējās lasījumu sekcijas uzmanības centrā būs Jāzepa Grosvalda ģimene, laikabiedri un laikmets. Iveta Šķiņķe sniegs ieskatu Grosvaldu ģimenes diplomātiskajā darbībā, akcentējot tās nozīmi ārlietu dienestā. Eva Eglāja-Kristsone izcels autobiogrāfisko liecību lomu sieviešu vēstures tīklojumu kartēšanā, analizējot Grosvaldu dzimtas sieviešu atstātos arhīva materiālus. Jāzepa Grosvalda dienasgrāmatas pāršķirstījusi Kristīne Želve, kura referātā izgaismos tajās iekļautos sieviešu stāstus.

Zinātniskos lasījumus aicināti apmeklēt ne tikai jomas speciālisti - mākslas zinātnieki, bet arī ikviens interesents, kurš vēlas padziļināti iepazīt Jāzepa Grosvalda personību un daiļradi. Dalība pasākumā ir bez maksas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Hoijeres namā Liepājā ceps maizi un spēlēs tautasdziesmas (+VIDEO)

Šeit atjaunots dzīvoklis ar vēsturisko tapešu apdari uz sienām un telpu plānojumu.

Kultūra Daugavpilī publikai tiks izrādīti divi Marka Rotko oriģināldarbi (+VIDEO)

Slavenais mākslinieks dzimis Latgalē un strādājis Amerikā.

Kultūra Nākamnedēļ tiks atklāts Kurzemes lielākais mūzikas festivāls (+VIDEO)

Tiks atskaņoti skaņdarbi, kas tiks telpiskoti ap klausītājiem izvietotā 8 skaļruņu akustiskā sistēmā.

Kultūra Latvija nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi ukraiņu mūziķi

Latvija nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi prokrievisko ukraiņu mūziķi Mihailo Mihailoviču Rešetņaku, kurš pazīstams ar skatuves vārdu "Misha Marvin", paziņojusi premjerministre un ārlietu ministra pienākumu izpildītāja Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Pasaule Lietuva izmaksās 100 000 eiro kompensāciju CIP cietumā turētajam

Lietuva nav pārsūdzējusi Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumu lietā par nelikumīgu Saūda Arābijas pilsoņa turēšanu iespējamā slepenā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumā netālu no Viļņas.

Interesanti fakti LNB pastāstīs, kāpēc latvieši mīl filozofu Kantu (+VIDEO)

Grāmatu izdošanā vieno apgaismības laikmetu un mūsdienas.

Pasaule Ukrainas izlūkdienesta vadītājs prognozē grūtus laikus, bet ne Armagedonu

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (HUR) priekšnieks Kirillo Budanovs intervijā BBC Ukrainas dienestam prognozēja sarežģītu situāciju valstī maija vidū un jūnija sākumā.

Sabiedrība Latvijas lielākajā daļā veidosies sniega sega

Pirmdienas vakarā un naktī uz otrdienu Latvijā snigs un putinās, vietām - galvenokārt Vidzemē - gaidāms arī lietus, prognozē sinoptiķi.