• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


CERT eksperti: nelietot e-pastu īpaši svarīgas informācijas nosūtīšanai (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 14:55, 23.09.2023


Populārākie datoru drošības profesionāļu padomi par jūsu kibertelpas aizsardzību.


Latvijā 71% aptaujāto uzskata, ka nav pakļauti kiberuzbrukumu riskam.

Kiberdrošības konferencē "CyberChess 2023" notiks Rīgā 4. un 5.oktobrī. Konferenci organizē CERT.lv, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija un augstākā līmeņa domēna ".lv" reģistra uzturētājs (NIC) sadarbībā ar ISACA Latvijas nodaļu, Latvijas Interneta asociāciju un augstākā līmeņa domēnu ".ee" un ".lt" reģistru uzturētājiem.

Tuvojoties kiberdrošības konferencei "CyberChess 2023", CERT.LV atgādina par pieciem veidiem, kā pasargāt sevi un savu informāciju.

1. Saglabāt modrību un kritisko domāšanu internetā

Interneta krāpnieki turpina apdraudēt iedzīvotājus ne tikai ārzemēs, bet arī tepat, Latvijā. Pikšķerēšana jeb fišings (phishing) ir viens no populārākajiem kiberuzbrukumu veidiem, lai nozagtu lietotāju datus, paroles vai norēķinu karšu informāciju. Ignorējot pazīmes, kas liecina par aizdomīgiem e-pastiem vai SMS (īsziņām), var itin viegli nodot krāpniekiem personīgo informāciju vai zaudēt naudu. Lai izvairītos no šiem riskiem, ir svarīgi:

-izvērtēt situāciju kritiski un nevērt vaļā saites vai neievadīt datus, ja kāds steidzina to darīt,

-pievērst uzmanību valodas lietojumam un gramatikas kļūdām saziņā,

-izvērtēt e-pasta adresi un sūtījumā iekļauto saiti, vai šīs adreses atbilst tām, par ko uzdodas,

-paturēt prātā, ka piedāvājumi, kas ir neticami vilinoši, parasti nav patiesi,

-ņemt vērā, ka paziņojumi par negaidītiem pozitīviem (vinnests loterijā) vai negatīviem (bērns pazaudējis telefonu) notikumiem visbiežāk ir krāpnieciski,

-un, protams, ievērot šos noteikumus gan mājās, gan darbā!

2. Veidot drošas paroles

Droša un sarežģīta parole ir primārā aizsardzība pret kiberuzbrukumiem. Un attaisnojums, ka "to jau nav iespējams atcerēties", nebūs īsti vietā. Lūk, daži padomi, kā veidot un atcerēties drošas paroles:

-izvēlēties garas un sarežģītas paroles, kas sastāv no vismaz 14 burtiem un simboliem, ērtībai var lietot paroļu frāzes,

-lietot atšķirīgas paroles dažādām platformām un lietotnēm,

-izmantot paroļu pārvaldniekus, lai droši uzglabātu visas paroles vienuviet.

3. Uzstādīt daudzfaktoru autentifikāciju

Lai palielinātu drošības līmeni, ieteicams lietot daudzfaktoru autentifikāciju, pievienojot vēl vienu autentifikācijas soli pēc paroles ievadīšanas un tādējādi samazinot iespējamību, ka nevēlamas personas varētu iegūt piekļuvi lietotāja kontiem vai sistēmām. Piemēram, ja kāds uzzinātu paroli, viņam vēl joprojām būtu nepieciešams otrais faktors - piekļuve tālrunim vai biometriskajiem datiem, lai pabeigtu autentifikācijas procesu un iegūtu piekļuvi kontam.

Kas var kalpot kā daudzfaktoru autentifikācija?

-Kaut kas, ko lietotājs zina, piemēram, PIN kods, atbilde uz drošības jautājumu.

-Kaut kas, kas lietotājam piemīt, jeb biometriskās identifikācijas metodes, piemēram, pirkstu nospiedums, sejas atpazīšana vai acs tīklenes skenēšana.

-Kaut kas, kas lietotājam pieder, jeb fiziski objekti, piemēram, viedtālrunis, Smart-ID, kodu karte, autentifikācijas ierīce, kurā tiek saņemts unikāls kods, ko lietotājs ievada, lai apstiprinātu savu identitāti.

4. Laikus atpazīt krāpšanu e-pastā

Elektroniskais pasts ir viens no biežākajiem kiberuzbrukumu mērķiem, uz ko informācijas piesātinātajā un steidzīgajā ikdienā cilvēki uzķeras. Lai pasargātu sevi, ir svarīgi pievērst uzmanību un atpazīt vairākas krāpšanas pazīmes:

-pārbaudīt sūtītāja e-pasta adresi, lai pārliecinātos, ka e-pasts tiek sūtīts no uzticama avota un e-pasta adrese tiešām ir tā, par kuru uzdodas,

-pirms atvēršanas ar kursoru uzbraukt un nenoklikšķinot pārbaudīt e-pastā iekļautās saites, lai noskaidrotu, kādas ir adreses, uz kurām šīs saites aizvedīs,

-pievērst uzmanību e-pastā pievienoto dokumentu paplašinājumiem un neatvērt tādus, kuru paplašinājumi atšķiras no ikdienā lietotajiem dokumentiem,

-pievērst uzmanību rakstībai, gramatikas kļūdām un vizuālajam noformējumam,

-nelietot e-pastu īpaši svarīgas vai konfidenciālas informācijas nosūtīšanai, jo tas nav visdrošākais saziņas līdzeklis.

5. Aizsargāt savas viedierīces

Viedierīces ir kļuvušas par neatņemamu cilvēka dzīves daļu. Tās ir darba instruments, komunikācijas kanāls, datu nesējs un izklaides elements. Tāpēc ir jāzina, kā tās aizsargāt pret kiberuzbrukumiem un saglabāt datu drošību. Būtiskākie pamatprincipi, kā aizsargāt savu viedierīci:

-izmantot daudzfaktoru autentifikāciju,

-radīt unikālas un drošas paroles dažādiem kontiem un pakalpojumiem,

-regulāri atjaunināt lietotnes un operētājsistēmas,

-aizsargāt savu viedierīci ar bloķēšanas kodu, pirkstu nospiedumu vai sejas atpazīšanu,

-izvairīties no svarīgas informācijas glabāšanas viedierīcē,

-pielāgot viedierīces un lietotņu privātuma iestatījumus, lai aizsargātu personīgo informāciju,

-saglabāt svarīgas informācijas rezerves kopijas, lai to nezaudētu gadījumā, ja ierīce tiek uzlauzta vai bojāta,

-lejupielādēt tikai drošas lietotnes no uzticamiem avotiem, piemēram, oficiālajiem lietotņu veikaliem,

-ierobežot citu cilvēku, piemēram, svešinieku vai bērnu, brīvu piekļuvi viedierīcei,

-vienmēr zināt, kur atrodas viedierīce.

Ja zinām noteikumus, ne šahs, ne kiberdrošība nav nekas pārlieku neizprotams un sniedz mums labāku iespēju novērtēt spēles laukumu, apzināties riskus un izvēlēties veiksmīgāko stratēģiju, lai, veicot meistarīgus gājienus spēlē pret kiberuzbrucējiem, aizsargātu sevi un savas informācijas drošību.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Dārza mājas ugunsgrēkā Rīgā gājuši bojā divi cilvēki

Rīgā ceturtdienas vakarā dārza mājas ugunsgrēkā gājuši bojā divi cilvēki, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Kriminālziņas Trešdien uz Latvijas ceļiem noticis daudz avāriju, bet cietušie ir tikai divās

Aizvadītajā diennaktī Latvijā reģistrēti 155 ceļu satiksmes negadījumi, bet tikai divos no tiem cietuši cilvēki - katrā pa vienam, liecina Valsts policijas apkopotā informācija.

Kriminālziņas Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju nevēlas dzīvot kaimiņos ar bijušo ieslodzīto

Apmēram katram trešajam jeb 36% iedzīvotāju būtu iebildumi dzīvot kaimiņos ar bijušo ieslodzīto, liecina Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IeVP) veiktais pētījums par sabiedrības attieksmi un pastāvošajiem stereotipiem attiecībā uz esošajiem vai bijušajiem ieslodzītajiem.

Kriminālziņas Uzņēmēju apsūdz par 374 liellopu izkrāpšanu

Austrumlatgales prokuratūra nosūtījusi tiesai krimināllietu, kurā apsūdzēts uzņēmējs par 374 liellopu izkrāpšanu, aģentūru LETA informēja prokuratūra.

Lasiet arī

Sabiedrība Par krāpnieciskiem e-pastiem VID vārdā par it kā piešķirtu nodokļu atmaksu

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" turpina saņemt no iedzīvotājiem ziņojumus par krāpnieciskiem e-pastiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vārdā par it kā piešķirtu nodokļu atmaksu, aģentūrai LETA pavēstīja "Cert.lv" pārstāvji.

Sabiedrība Daļā tirdzniecības vietu kuponu atprečošana atkal ir pieejama

Daļā tirdzniecības vietu, piemēram, Rimi un Lidl veikalu tīklos, kā arī lielā daļā LaTs veikalos un citos veikalos depozītu kuponu atprečošana atkal ir pieejama, informē SIA Depozītu Iepakojuma Operātors (DIO) pārstāve Dārta Katrīna Salna.

Sabiedrība Papildini zināšanas! Ikvienam saprotamā valodā skaidros kiberdrošības pamatus

Laikos, kad teju katru mūsu dzīves aspektu ietekmē tehnoloģijas, arvien svarīgāk ir būt informētiem arī par riskiem, ko sev līdzi nes modernās tehnoloģijas. Krāpnieki nesnauž un izmanto dažādas pieejas un tehnoloģijas, lai izkrāptu mūsu datus vai naudu. Tieši tāpēc IT apmācību organizācija "TDL School" ir izveidojusi īsu un ikvienam saprotamu semināru, kurā tiek skaidroti kiberdrošības pamati, informēja TestDevLab sabiedrisko attiecību vadītājs Kristaps Skutelis.

Sabiedrība Noslēgusies Cert.lv kiberdraudu meklēšanas operācija

Noslēgusies Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītā trīs mēnešu ilgā kiberdraudu meklēšanas operācija, aģentūrai LETA pavēstīja "Cert.lv" pārstāvji.