Tāpat programma stiprinās mūsu valsts zinātnisko potenciālu un ataudzi.
Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projektā “Lacise” tiks izstrādāti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicinās energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu.
Iecerēts, ka šī programma veicinās inovatīvu risinājumu attīstību, paredzot ieguldījumu aprites ekonomikā, vides atveseļošanā un sadarbību ar industrijas pārstāvjiem, tādējādi nodrošinot, ka ieguldītais darbs sekmē izaugsmi, inovācijas enerģētikas jomā un veido mūsu valsts nākotni.
Tāpat programma stiprinās Latvijas zinātnisko potenciālu un ataudzi. Projektā nozīmīga loma atvēlēta jauniešu, īpaši meiteņu, iesaistē eksaktajās zinātnēs ar mērķi palielināt jauniešu līdzdalību šajās jomās, lai nākotnē nodrošinātu daudzveidīgu skatījumu un idejas, kas var sekmēt inovācijas un efektīvāk risināt sarežģītas mūsdienu zinātnes problēmas. Tāpat paredzēts izveidot Šveices un Latvijas kompetenču centru.
Radīs baterijas ar ilgāku kalpošanas laiku
Projektā ar mākslīgā intelekta atbalstu tiks izstrādāti inovatīvi uzraudzības un plānošanas rīki, kas būtiski uzlabos elektroapgādes drošību un veicinās elektrotīklu attīstību, tostarp to integrāciju ar atjaunojamajiem enerģijas avotiem:
uzraudzības rīki ļaus ātri identificēt un novērst elektrotīkla traucējumus, izmantojot reāllaika datus un modernās IKT tehnoloģijas;plānošanas instrumenti veicinās efektīvu elektrotīklu paplašināšanu, nodrošinot stabilitāti arī mainīgu atjaunojamās enerģijas apstākļos. Tiks izveidots optimizācijas modelis, kas ļaus efektīvi pārvaldīt tīklu.
Jaunu tehnoloģiju izstrāde, kas uzlabos nākamās paaudzes bateriju darbības laiku un efektivitāti, ir būtiska ilgtspējīgai enerģijas uzglabāšanai. Tāpēc Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) Enerģijas materiālu laboratorijas zinātnieki šajā projektā radīs baterijas ar ilgāku kalpošanas laiku un lielāku jaudu, samazinot kritisko materiālu izmantošanu, kā arī pētīs alumīnija atkritumu izmantošanu ūdeņraža iegūšanā. Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūts izstrādās jaunus katalizatorus ūdeņraža iegūšanai no ūdens, izmantojot Saules enerģiju.
Veicinās zinātnisko sadarbību starptautiskā līmenī
Projekts ne tikai attīstīs inovatīvus risinājumus esošajām enerģētikas problēmām, bet arī veicinās zinātnisko sadarbību starptautiskā līmenī, nodrošinot ilgtspējīgu enerģijas ražošanu un uzglabāšanu nākotnē.
Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un viedās enerģētikas jomās “Lacise” fokusēsies uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu, kā arī veicinās ciešu sadarbību starp zinātniekiem no LU CFI, Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI), RTU, Paula Šērera institūta (PSI), Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes (ZHAW) un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra (CSEM).