Latvijas preču eksports uz Šveici sasniedza 69,3 miljonus eiro, kas ir par 5% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Lai gan šis pieaugums ir pozitīvs, Latvijas uzņēmumiem vēl ir plašas iespējas attīstīt eksportu uz šo ekonomiski stabilo valsti.
“Latvijas eksporta potenciāls uz Šveici ir ievērojami lielāks, nekā mēs šobrīd izmantojam. Kaut arī eksporta apjomi pakāpeniski pieaug, tie joprojām ir pieticīgi salīdzinājumā ar iespējām, ko piedāvā Šveices tirgus. Latvijas galvenās eksporta preces uz Šveici ir automašīnas, mehānismi, elektriskās ierīces, transportlīdzekļi un koksnes izstrādājumi. Savukārt Šveice galvenokārt eksportē uz Latviju ķīmiskos produktus, īpaši medikamentus, kas veido 78% no visiem preču importa apjomiem. Šveices ekonomiskās priekšrocības padara to par īpaši pievilcīgu tirgu Latvijas eksportētājiem", - norāda Šveices Tirdzniecības kameras Latvijā valdes loceklis Bruno Kaspars.
“Šveice dzīvo no eksporta – 2024. gadā eksports veidoja 75% no IKP. Tas nozīmē, ka tirgus ir atvērts jauniem starptautiskiem sadarbības partneriem, un Latvijas uzņēmumi var izmantot Šveices stabilo ekonomisko vidi, augstas kvalitātes izglītības un pētniecības priekšrocības,” skaidro Bruno Kaspars. Viņš uzsver, ka lielākais biznesa potenciāls Latvijas uzņēmumiem Šveices tirgū šobrīd ir pakalpojumu jomā, it īpaši piedāvājot IT risinājumus finanšu sektoram.
Šveices uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā 2024. gada beigās bija 221 miljons eiro, savukārt Latvijas investīcijas Šveicē sasniedza 56 miljonus eiro. Šie dati norāda uz esošo, bet vēl ne līdz galam izmantoto ekonomiskās sadarbības potenciālu.
Māris Avotiņš, Zemgales tehnoloģiskais centra vadītājs un īpašnieks, atzīst, ka Šveice ir sarežģīts tirgus tālās loģistikas un atšķirīgās likumdošanas dēļ, tomēr uzņēmums jau vairāk nekā 10 gadus eksportē koka saliekamās būves uz Šveici, nodrošinot visu spektru – projektēšanu, konstrukciju ražošanu, loģistiku un uzstādīšanu uz vietas. “Šveicieši atpazīst Latvijas ražotājus kā ļoti potenciālus, “zaļus” un kvalitatīvus. Mūsu uzņēmuma eksports uz Šveici ik gadu veido aptuveni 10% no visa eksporta apjoma,” stāsta Avotiņš.
Savukārt uzņēmejs Renārs Jansons, daloties savā pieredzē, uzsver, ka Latvijas IT uzņēmumu pieredze un izpratne par tehnisko un vizuālo kvalitāti atbilst Šveices uzņēmumu augstajām prasībām. “Latvijā spējam nodrošināt augstas kvalitātes digitālos risinājumus, turklāt par šveiciešiem pieejamākām izmaksām.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri