• Daira,
  • Dairis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvija ražo īpaši precīzus pulksteņus ES kosmosa izpētei (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 08:49, 07.11.2024


Ar šīs tehnoloģijas palīdzību ir iespējams ārkārtīgi precīzi izmērīt gaismas ātrumu.


Jaunuzņēmums ir izstrādājis ļoti precīzu laika mērīšanas instrumentu.

Zinātņietilpīgais Latvijas jaunuzņēmums ir veiksmīgi piedalījies Eiropas Kosmosa aģentūras un NASA misijā, kuras mērķis bija noskaidrot, vai ir iespējams mainīt asteroīda kustības virzienu, ja tas ir bīstami pietuvojies Zemei. Rezultāti vēl jāgaida. Taču eksperti jau plāno piedalīties nākamajā misijā, jo jaunuzņēmums guvis apstiprinājumu iespējai izmantot savu risinājumu gan uz Zemes, gan kosmosā. Šis nozīmīgais panākums pavērs arī citiem Latvijas kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumiem iespējas sadarboties ar nozares vadošajām institūcijām.

"Šī bija misija, kas patiesībā bija nevis viena, bet gan divas. Tas nozīmē, ka mērķis bija viens, bet to sasniegt bija plānots divos piegājienos. Pirmajai daļai tika dots nosaukums "Dart". Tā norisinājās 2022.gadā. Šīs misijas dalībnieku uzdevums bija ietriekties asteroīdā "Dimorphos", lai mēģinātu izmainīt tā orbītu. "Eventech" piedalījās otrajā misijas daļā ar nosaukumu "Hēra". Tās ietvaros oktobra sākumā "SpaceX Falcon 9" raķete kosmosā nogādāja kosmisko lidaparātu "Hēra", kas "Dimorphos" asteroīdu sasniegs 2026.gada beigās. Tad arī būs iespējams analizēt rezultātus," stāsta jaunuzņēmuma biznesa attīstības vadītājs Adams Adamovičs.

Jaunuzņēmums plāno piedalīties vēl vienā nozīmīgā ESA misijā, kas notiks 2029.gadā. Proti, asteroīds "99942 Apophis", kura rādiuss ir 375 metri un to var pielīdzināt kruīza kuģa izmēram, 2029.gada 13.aprīlī palidos garām Zemei 32 000 km attālumā. Īsu laika sprīdi tas būs redzams ar neapbruņotu aci aptuveni 2 miljardiem Zemes iedzīvotāju Eiropā, Āfrikā un daļā Āzijas. Misijas "Ramses" uzdevums būs maksimāli pietuvoties šim asteroīdam un pavadīt to, lai novērotu, kā nokļūšana Zemes gravitācijā maina asteroīda fiziskās īpašības. "Šajā misijā iespējams izmantot mūsu laika mērīšanas moduli. Protams, varētu būt nepieciešamas dažas nelielas izmaiņas un adaptācijas. Bet kopumā sagatavošanas darbs jau tika paveikts iepriekšējās misijas ietvaros. Tāpēc esam pārrunās par iespēju piedalīties," piebilst A.Adamovičs.

Jaunuzņēmums ir izstrādājis ļoti precīzu laika mērīšanas instrumentu ar precizitāti līdz 2 pikosekundēm (0.000,000,000,002 sekundes). Tas nozīmē, ka ar šīs tehnoloģijas palīdzību ir iespējams ārkārtīgi precīzi izmērīt gaismas ātrumu. Līdz šim risinājums tika izmantots uz Zemes - tam ir klienti, līdz ar to risinājums ir arī komerciāli veiksmīgs. Risinājumu lieto, ja nepieciešama maksimāla precizitāte un izturība mērījumu veikšanai ekstremālos apstākļos, piemēram, starojuma, ļoti augstas vai zemas temperatūras ietekmē, kā arī attālās vietās, kur nav iespējams veikt remontdarbus.

Latvijas risinājumu izmanto zinātniskās institūcijās visā pasaulē pētnieciskos nolūkos, kur ir nepieciešama ļoti liela precizitāte, kā arī 70% pasaules staciju, kas izmanto lāzerus, lai noteiktu objektu precīzu atrašanos vietu kosmosā. Līdz ar veiksmīgu piedalīšanos kosmosa misijās, jaunuzņēmuma radītais precīza laika mērīšanas instruments ir pirmais komerciāli pieejams rīks ar tāda līmeņa precizitāti, kas var tikt izmantots arī kosmosā.

Jau tagad ir zināms, ka firmas panākumi pavērs ceļu nākotnes Latvijas kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumiem uz plašākiem darbības plaukiem. Piemēram, Latvijā top Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Biznesa inkubācijas centrs. To pārvaldīs jaunuzņēmumu akselerators "Komercializācijas reaktors" sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti. Šāda attīstība nodrošinās vēl vairāk resursu Latvijas uzņēmumiem, lai izmantotu globālās kosmosa industrijas pieaugošās iespējas. Izglītības un zinātnes ministrija iepriekš izplatītajā paziņojumā presei ir uzsvērusi, ka dalība EKA ir ieguldījums Latvijas ekonomikas transformācijā, nodrošinot produktu ražošanu un izstrādāšanu ar augstāku pievienoto vērtību. Tas nozīmē, ka ieguldītie līdzekļi nokļūst atpakaļ Latvijas ekonomikā. Viens no svarīgākajiem papildus ieguvumiem - iespēja izmantot šīs tehnoloģijas ne tikai kosmosa ekonomikas apritē, bet arī attīstot citas, ar kosmosu nesaistītas industrijas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas Banka izsniegusi licenci risku apdrošinātājam Sincera Insurance

Latvijas Bankas Uzraudzības komiteja trešdien izsniegusi licenci jaunai risku apdrošināšanas kompānijai - "Sincera Insurance", pavēstīja Latvijas Bankas preses dienestā.

Ekonomika Konkurējošajā izsolē valsts obligācijas pārdotas 40 miljonu eiro apmērā

Konkurējošajā izsolē trešdien pārdotas iepriekš starptautiskajos tirgos emitētās valsts obligācijas 40 miljonu eiro apmērā, liecina biržas "Nasdaq Riga" sniegtā informācija.

Ekonomika airBaltic mājaslapā ieviesta iespēja pasažieriem mainīt lidojumu datumus

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" mājaslapas sadaļā "Mana rezervācija" ieviesta iespēja pasažieriem mainīt lidojumu datumus, informēja "airBaltic" pārstāvji.

Ekonomika Projekts par 6 miljoniem eiro: šodien Kundziņsalu savieno ar krastu (+VIDEO)

Pārvads paredz nodrošināt tiešu savienojumu ar Rīgas pilsētas arteriālo ceļu tīklu.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas uzņēmumi militārām izstrādēm var saņemt līdz 1 000 000 eiro (+VIDEO)

Eksperti akcentēja, ka papildus finanšu resursi jāiegulda Nacionālo bruņoto spēku kaujas spēju stiprināšanā.

Ekonomika Latvijā nedaudz pieaugusi dizainparaugu reģistrācija (+VIDEO)

Nacionālo patentu pieteicēji aktīvi izmanto jaunās vienota spēka Eiropas patentu sistēmas priekšrocības.

Ekonomika Līdz 2028. gadam mikroshēmu ražošanai valstī tiks tērēti 3 000 000 eiro (+VIDEO)

Kompetences centrā apvienosies zinātniskās un pētniecības institūcijas, kas attīsta inovācijas.

Ekonomika Latvijas rūpniecība atsākusi izaugsmi, informē Finanšu ministrija (+VIDEO)

Būtisku pieaugumu uzrādīja gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana.