• Asja,
  • Asnate,
  • Dāgs,
  • Dārgs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kāpēc pusaudžiem ir vajadzīgas bankas kartes, un kas viņiem jāatceras (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 17:54, 17.08.2024


Dati rāda, ka tikai 24% bērnu dažkārt izņem skaidru naudu bankomātā.


Jaunieši apgūst finanšu pratību.

Kabatas nauda bērniem un pusaudžiem no 6 līdz 13 gadu vecumam ir vidēji 34 eiro mēnesī, liecina informācija par ISIC karšu lietotājiem Latvijā. Izplatītākie kabatas naudas tēriņi bērniem un jauniešiem ir pārtikas iegāde, kafejnīcas apmeklējums un transporta pakalpojumi, kam tiek tērēti aptuveni 2 eiro.

"Mūsu dati rāda, ka pēdējo gadu laikā vecāki kontu bankā atver aizvien jaunākiem bērniem. Dažkārt tie jau ir pirmklasnieki, bet izplatītāka ir tendence, ka kontu atver trešās līdz piektās klases bērniem. Tas nozīmē, ka bērni aizvien agrāk sāk interesēties par finansēm, saprot, ko nozīmē rīkoties ar savu naudu un kopumā kļūst patstāvīgāki. Viens no lielākajiem ieguvumiem - bērni pamazām sāk plānot savus tēriņus, kas kļūst par vērtīgu iemaņu personīgo finanšu vadībai vēlākajos gados," informāciju par ISIC karšu lietotājiem Latvijā komentē eksperte Karīna Kulberga.

Visbiežāk pirmais konts tiek atvērts jauniešiem, sasniedzot 15 līdz 16 gadu vecumu, tomēr šī tendence mainās, un pēdējo gadu laikā pirmais konts tiek atvērts jau pusaudža vecumā. Izteikts pieaugums pēdējos trīs gadu laikā redzams vecumā no 9 līdz 11 gadiem (pieaugums par 4%). Vērtējot gados visjaunākos kontu īpašniekus (pirmklasnieki), redzams, ka pēdējos gados pieaug kontu skaits zēniem, lai gan agrāk šajā vecumā dominēja meitenes.

Interesanti, ka, pieaugot bērnu vecumam, būtiski pieaug arī kontā ienākošās naudas summas. Ja vecumā no 6 līdz 13 gadiem tie ir 34 eiro, tad 14 līdz 15 gados tie jau ir 74 eiro, bet no 16 līdz 17 gadiem - vidēji 150 eiro mēnesī. Dati rāda, ka 82% bērnu savu naudu tērē, norēķinoties ar karti, un tikai 24% dažkārt izņem skaidru naudu bankomātā.

Bankas noteikumi paredz, ka bērns pie savas pirmās kartes var tikt, sasniedzot sešu gadu vecumu, taču eksperte iesaka izvērtēt arī to, vai bērns jau saprot naudas nozīmi un vērtību un spēj veikalā iepirkties patstāvīgi. Ne mazāk svarīgi, lai bērns jau prastu saskaitīt, atņemt un rīkoties ar kalkulatoru.

Ko bērnam svarīgi izstāstīt par bankas kartes lietošanu?

-Nekad neturi savu PIN kodu makā, kurā glabā karti. Tāpat neieraksti to mobilajā telefonā un neturi somā. Ja PIN kods piemirsies, to ērti un ātri vari apskatīt mobilajā lietotnē.

-Nekad nedod citiem maksājumu karti - ne draugiem, ne radiem, ne paziņām. Banka to ir izsniegusi tev, un tas nozīmē, ka tikai tu drīksti ar to rīkoties. Arī par kartes drošību esi atbildīgs tikai tu, nevis, piemēram, mamma vai tētis.

-Esi vērīgs! Vienmēr atceries paņemt savu karti veikalā pie kases vai bankomātā. Iepērkoties ar skaidru naudu, atlikums taču arī ir jāpaņem.

-Sargā uz kartes redzamos datus. Pat, ja pie savas maksājumu kartes esi ticis nesen un ļoti vēlies padižoties ar to draugiem, neplāties ar to lieki. Uz kartes redzamais numurs ir konfidenciāls, tas nozīmē - slepens!

-Norēķināties ar karti ir visdrošāk. Ja skaidras naudas vietā nēsāsi līdzi bankas karti, tava nauda būs drošībā pat tad, ja nozaudēsi maku. Neviens cits nevarēs izņemt naudu no bankomāta, un, laikus ziņojot par kartes zaudējumu, to iespējams bloķēt, lai atradējs nevarētu ar to veikt bezkontakta norēķinus.

-Ja esi pazaudējis karti, nekavējoties pastāsti par to saviem vecākiem. Viņi parūpēsies, lai karti slēgtu un neviens nevarētu iztērēt tavu naudiņu.

-Uzmanies no krāpniekiem! Banka nekad tev nesūtīs, nezvanīs un nesūtīs īsziņu, lūdzot kādus pieejas datus. Ja šādu zvanu, e-pastu vai īsziņu esi saņēmis, parādi to vecākiem un kopā sazinieties ar banku.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas uzņēmumi ražošanas digitalizācijai saņēma 31 miljonu eiro (+VIDEO)

Ievērojami uzlabota darba drošība, aizstājot un samazinot manuālo darbu.

Ekonomika Latvieši retāk sapņo par dzīvi ar pasīviem ienākumiem nekā kaimiņi (+VIDEO)

Vēl ir variants ieguldīt aktīvos, kuri regulāri izmaksā dividendes vai obligāciju gadījumā - kuponus.

Ekonomika Darba devējam būs jāinformē VID par darba algas izmaksu skaidrā naudā

Lai mazinātu ēnu ekonomiku, Labklājības ministrija (LM) rosina noteikt, ka darba devējam ir jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID) par faktu, ka darba alga tiek izmaksāta skaidrā naudā, liecina ministrijas sagatavotais noteikumu projekts.

Ekonomika Apkures sezonā «‎Rīgas Siltums» iedzīvotājiem ietaupīs 40 milj. eiro (+VIDEO)

Pateicoties atklātam un brīvam tirgum, tarifs tiek atbilstoši mainīts.

Lasiet arī

Ekonomika Asociācija: ceļot nodokļus banku nozarei, ekonomikas attīstību nevar sasniegt

Ceļot vai nosakot arvien jaunus nodokļus un nodevas banku nozarei, nav iespējams veicināt tālāku finanšu nozares un visas ekonomikas attīstību, pavēstīja Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes loceklis Jānis Brazovskis,

Ekonomika Latvijas finanšu iestāžu peļņa pirmajā pusgadā - 286 miljoni eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad pirmajos sešos mēnešos strādāja peļņu 286 miljonu eiro apmērā, kas ir par 14,9% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Kriminālziņas Latvijas finanšu iestāžu peļņa piecos mēnešos - 250,4 miljoni eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad pirmajos piecos mēnešos strādāja ar 250,4 miljonu eiro peļņu, kas ir par 7,1% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Ekonomika Pētījums: Latvijas bankām ir samazināta motivācija riskēt un pelnīt

Latvijā samazinoties konkurencei banku sektorā, ir sarukusi banku riska apetīte, ceturtdien Ekonomistu apvienības rīkotajā konferencē par banku sektora konkurētspēju sacīja Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte dekāns Jānis Priede, iepazīstinot ar Ekonomistu apvienības un LU pētījumu par banku sektora transformācijas Eiropas Savienībā (ES) un Ziemeļeiropā ietekmi uz konkurenci Baltijas valstīs un Latvijas banku sektora situāciju.