• Ainārs,
  • Uva,
  • Zigfrīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijai šogad prognozē straujāko ekonomikas izaugsmi starp Baltijas valstīm

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:49, 02.05.2024


Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ceturtdien publiskotajā ziņojumā Latvijas ekonomikai šogad prognozē straujāko izaugsmi Baltijas valstīs. OECD prognozē, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad palielināsies par 1,8%.


Foto: LETA

Savukārt nākamgad Latvijas ekonomikai lēsta 2,9% izaugsme.

Novembrī OECD prognozēja, ka Latvijas IKP šogad un nākamgad palielināsies attiecīgi par 1,9% un 2,7%.

Latvijā saskaņotais patēriņa cenu indekss, kā prognozē OECD, šogad pieaugs par 1,7%, bet nākamgad palielināsies par 2,4%. Savukārt bezdarba līmenis Latvijā, pēc OECD aplēsēm, šogad un nākamajā gadā veidos attiecīgi 6,7% un 6,6%.

OECD norāda, ka inflācijas kritums un atalgojumu pieaugums veicinās iedzīvotāju ienākumu un patēriņa izdevumu kāpumu. Valsts investīcijas palielināsies, pateicoties Eiropas Savienības līdzekļu apguvei, bet procentu likmju samazināšanās veicinās investīcijas uzņēmējdarbībā un nekustamajos īpašumos. Vienlaikus eksports palielināsies, ņemot vērā galveno eksporta tirgu atveseļošanos. Pamatinflācija saglabāsies augsta saistībā ar spēcīgu atalgojumu kāpumu, ņemot vērā darbaspēka trūkumu, kā arī minimālās algas un atalgojuma palielināšanos sabiedriskajā sektorā. Tikmēr pieaugošie ģeopolitiskie riski varētu kavēt ekonomikas izaugsmi.

Lietuvai OECD šogad prognozē Baltijas valstīs otru straujāko ekonomikas izaugsmi 1,7% apmērā, bet nākamgad tiek gaidīta 3,1% augšupeja. Šogad Lietuvā tiek lēsts patēriņa cenu kāpums 1,8% apmērā, bet nākamgad tiek prognozēts 2,6% pieaugums. Savukārt bezdarbs Lietuvā, pēc OECD aplēsēm, šogad un nākamgad veidos attiecīgi 6,8% un 6%.

Igaunijai OECD šogad prognozē IKP kritumu par 0,4%, bet nākamgad Igaunijas ekonomikā prognozēts pieaugums par 2,6%. Patēriņa cenu kāpumu organizācija šogad Igaunijā prognozē 3,9% apmērā, bet nākamgad 2,1% apmērā. Prognozēs teikts, ka bezdarba līmenis Igaunijā šogad un nākamajā gadā būs attiecīgi 7% un 6,8%.

OECD prognozē, ka pasaules ekonomikas izaugsme šogad veidos 3,1%, tādējādi tai saglabājoties nemainīgai salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Nākamgad pasaules ekonomikā gaidāma izaugsmes paātrināšanās līdz 3,2%.

Organizācija norāda, ka globālajā ekonomikā novērojams piesardzīgs optimists, neskatoties uz mērenu izaugsmi un ģeopolitisko risku radītajiem draudiem.

Eirozonas ekonomikā OECD šogad sagaida IKP kāpumu par 0,7%, bet nākamgad - par 1,5%. Eiropas lielākajā ekonomikā Vācijā šogad tiek gaidīta ekonomikas izaugsme 0,2% apmērā, kas nākamgad paātrināsies līdz 1,1%.

Savukārt ASV OECD sagaida IKP pieaugumu attiecīgi 2,6% un 1,8% apmērā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Zināms, cik mēnesī saņems Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā

Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā (EP) mēnesī saņems 10 377 eiro pirms nodokļu nomaksas un dažādas piemaksas, liecina informācija EP tīmekļvietnē.

Ekonomika EK draud palielināt importa nodevas Ķīnā ražotiem elektroauto

Eiropas Komisija (EK) trešdien brīdināja, ka pēc izmeklēšanas saistībā ar negodīgām subsīdijām Ķīnā ražotiem elektriskajiem automobiļiem no nākamā mēneša piemēros augstākas importa nodevas, ja vien šo jautājumu abām pusēm neizdosies atrisināt pārrunu ceļā.

Ekonomika Pasaulē līdz 2030.gadam izveidosies būtisks naftas pārpalikums

Pasaulē līdz 2030.gadam, visticamāk, izveidosies būtisks naftas pārpalikums, ņemot vērā ieguves apjoma kāpumu un pieprasījuma samazināšanos, ko veicina pāreja uz videi draudzīgu energoresursu izmantošanu, trešdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).

Ekonomika Šveices uzņēmēji uzteic Latvijas IT profesionāļus (+VIDEO)

Valstī ir lieliski jaunuzņēmumi, kas veido izcilus nišas produktus pasaules līmenī.

Lasiet arī

Ekonomika «Coface» šogad Latvijā prognozē straujāko izaugsmi Baltijas valstīs

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad varētu pieaugt par 1,8%, uzrādot straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijā, prognozē globālās risku pārvaldības kompānijas "Coface" ekonomisti.

Ekonomika EM: ekonomikas izaugsme Latvijā 2024.gadā varētu sasniegt 2-3%

Būtiski nepasliktinoties norisēm ārējā vidē, paredzams, ka ekonomikas izaugsme Latvijā 2024.gadā varētu sasniegt 2-3%, prognozē Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle.

Ekonomika Latvijas IKP pērn provizoriski sarucis par 0,6%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, samazinājies par 0,6%, salīdzinot ar 2022.gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Vācijas ekonomikai pērn trīs gados pirmā lejupslīde

Vācijas ekonomika pērn samazinājusies par 0,3% salīdzinājumā ar 1,8% izaugsmi 2022.gadā, tādējādi reģistrēts pirmais kritums kopš 2020.gada, liecina valsts statistikas biroja "Destatis" sākotnējie dati.