• Aurēlija,
  • Evelīna,
  • Mētra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aktīvisti: Latvijai ir nopietni jāizvērtē lauku finansējuma sadalījums (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 17:49, 07.02.2024


Visas saimnieku prasības ir Zemkopības ministrijas dienas kārtībā un tiek risinātas.


Ziema Latvijas laukos.

Biedrība "Latvijas Zemnieku federācija" (LZF) neatlaidīgi atgādina, ka mazām un vidējām ģimenes saimniecībām ir nepieciešams mērķtiecīgāks atbalsts, un to var panākt, ieviešot obligātu lielāku atbalsta likmi mazām saimniecībām, turklāt lielākām saimniecībām atbalsts būtu jāsamazina.

LZF ir sašutusi par lielo saimniecību pārstāvošo lauksaimnieku organizāciju attieksmi un izteikumiem, kas izrādīja necieņu nesen notikušajās kopīgās sarunās, kurās Zemkopības ministrija tikās ar lauksaimnieku organizācijām, lai pārrunātu organizāciju iesniegtos priekšlikumus, kas 2024.gadā un arī nākotnē būtu jāuzlabo Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2023-2027.gadam.

LZF vēlas, lai Eiropas Savienības (ES) ilgtspēju sekmējošais pārdalošais ienākumu papildatbalsts (jeb pārdalošais ienākumu atbalsts) būtu virzīts mērķim, kam tas ir paredzēts. Tas ir, lai šis atbalsts veicinātu atbalsta sadalīšanu par labu mazākām un vidēji lielām saimniecībām, jo atbilstoši ES regulās noteiktajam dalībvalstij ir jānodrošina tiešo maksājumu pārdalīšana no lielākām uz mazākām vai vidēji lielām saimniecībām.

Diemžēl šobrīd Latvija ir izvēlējusies ceļu, kas būtībā ir viltus jeb neīsta atbalsta finansējuma pārdale, kas rada ilūziju, ka ES atbalsts tiek pārdalīts par labu mazajām vai vidējām saimniecībām, jo atbilstoši Latvijas KLP stratēģiskajam plānam 2023.-2027.gadam un nacionālajiem tiesību aktiem pārdalošais ienākuma atbalsts par platībām no pirmajiem 3.1 hektāriem līdz 100 ha tiek papildus maksāts visām Latvijas saimniecībām, tai skaitā arī ļoti lielām saimniecībām, kas ir pat 1000 un vairāk hektāru.

LZF uzskata, ka Latvijai ir nopietni jāizvērtē finansējuma sadalījums un tas jāplāno atbilstoši kopējās lauksaimniecības politikas paredzētajam pārdalošā ienākuma atbalsta mērķim, stiprinot mazo un vidējo saimniecību dzīvotspēju, kas ir tik vitāli svarīgas Latvijas lauku reģionu attīstībā.

LZF valdes priekšsēdētāja Agita Hauka: "Lai gan augstāk minētais ir nopietns iemesls, biedrība "Latvijas Zemnieku federācija" šobrīd neaicina lauksaimniekus uz streiku, vienlaikus atbalsta Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) viedokli - lai rīkotu protestus, ir nepieciešams skaidrs mērķis un iemesls. Uzskatām, ka daudzas lietas var risināt konstruktīvās sarunās, jo visas lauksaimnieku prasības ir zemkopības ministrijas dienas kārtībā un tiek risinātas. Latvijā lauksaimnieki ir ļoti, ļoti dažādi un katrs savu vēlmi piepildīt nevarēs. Vienam iegūstot visu, parējie tiks izmesti no " laivas"."


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Aptauja: Latvijā 79% iedzīvotāju šogad plāno doties vismaz vienā ceļojumā

Vairāk nekā divas trešdaļas jeb 72% Latvijas iedzīvotāju pērn devušies vienā vai vairākos atpūtas ceļojumos, savukārt šogad vismaz vienā ceļojumā plāno doties nedaudz vairāk - 79% iedzīvotāju.

Ekonomika Ja vēlies iemācīties būvēt koka mājas, brauc uz Valmieru (+VIDEO)

Lai veicinātu uzņēmumos produktivitāti un klimatneitralitāti, nepieciešami moderni, inovatīvi un ilgtspējīgi risinājumi.

Ekonomika Saskaņošanai nodots importa aizliegumam pakļauto KF preču saraksts

Zemkopības ministrija (ZM) nodevusi saskaņošanai noteikumu projektu, kurā definēti konkrētie lauksaimniecības un lopbarības produkti, kurus turpmāk būs aizliegts ievest Latvijā no Krievijas un Baltkrievijas, liecina informācija Tiesību aktu portālā.

Lasiet arī

Ekonomika Kuldīgas zemnieki: Valsts solītais atbalsts nav īstenojies

Patlaban visiem lauksaimniekiem, neatkarīgi no to darbības nozares un saimniecības lieluma, klājas ļoti smagi, un no valsts puses solītais atbalsts kaut vai tālredzīgu lēmumu pieņemšanā nav īstenojies, aģentūrai LETA sacīja Kuldīgas novada lauksaimnieku atbalsta grupas viens no iniciatoriem un zemnieku saimniecības "Kalna Rinkas" īpašnieks Ēriks Pucens.

Sabiedrība Lauksaimnieku protesti pirmdien notiks 16 pilsētās

Lauksaimnieku organizētie protesti pirmdien, 5.februārī, notiks 16 pilsētās - Liepājā, Saldū, Talsos, Tukumā, Kuldīgā, Jelgavā, Dobelē, Bauskā, Jēkabpilī, Aizkrauklē, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Gulbenē, Limbažos un Ogrē, aģentūru LETA informēja biedrības "Zemnieku saeima" pārstāvji.

Ekonomika Vietējo liellopu kvalitātes uzlabošanai tiks izmantoti ES līdzekļi (+VIDEO)

Dzīvniekam ir jābūt novērtētam, ierakstītam ciltsgrāmatā un ar veiktām DNS analīzēm.

Sabiedrība Asociācija: Politiķi ir pārāk «mīksti», lai pieņemtu spēcīgus lēmumus

Lauksaimnieku ārkārtas sapulce Slampē bija vienas organizācijas vēlme izpaust savu varu un ietekmi, bet Zemkopības ministrijai (ZM) jārespektē arī citu saimniecību un organizāciju viedokļi, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis.