• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas banku klienti tiek aktīvi kreditēti, izmantojot kartes (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 17:40, 06.12.2023


Lielākajai daļai jeb 40% izsniegto kredītkaršu limits ir līdz 1000 eiro.


Šobrīd kredītkarti var saņemt gandrīz ikviens tās gribētājs.

Latvijā šobrīd ir izsniegtas 217 tūkstoši kredītkartes, ar kopējo kredītlimita summu ap 370 miljoniem eiro. Vidējais klientiem izsniegtais kredītlimits ir 1631 eiro, un klienti tērē ap 35% no piešķirtā kredītlimita. Visaktīvāk kredītkartes līdzekļus lieto jaunieši un personas ar sliktāku kredītreitingu, vismazāk - seniori un klienti ar augstu kredītreitingu, liecina apkopotā informācija.

Klienti vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem vidēji tērē 46% no piešķirtā kredītlimita. Pieaugot iedzīvotāju vecumam, kredītlimita izlietojuma daļa pakāpeniski samazinās. Klienti, kas vecāki par 60 gadiem vidēji tērē tikai 20% no kredītlimita.

Pēdējā gada laikā karšu izmantotais limits vidēji palielinājies par 2%. Savukārt, vērtējot klientus pēc kredītreitinga, personas ar visaugstāko jeb A reitingu, gada laikā ir visbūtiskāk samazinājušas izlietotā limita apjomu no 19% uz 14%. Kopumā tendence ir nemainīga, jo sliktāks kredītreitings, jo karšu izlietojums lielāks - klienti ar vissliktāko jeb E reitingu ir tērējuši 85% piešķiro līdzekļu.

Lielākajai daļai jeb 40% izsniegto kredītkaršu limits ir līdz 1000 eiro. Katram trešajam klientam (30%) tas ir no 1000 līdz 2000 eiro, aptuveni ceturtajai daļai (23%) no 2000 līdz 5000 eiro un tikai 6% tas pārsniedz 5000 eiro. Visaugstākais vidējais kredītlimits ir klientiem vecuma grupā no 31 līdz 40 gadiem - 1848 eiro, bet viszemākais jauniešiem no 18 līdz 25 gadiem - 1397 eiro.

40% privātpersonu, kuri ir lietojuši kartes kredītlimitu, šīs ir vienīgās aktīvās kredītsaistības, bet 60% klientiem ir arī citas finanšu saistības - visbiežāk patēriņa kredīts (41%), mājokļa kredīts (25%) vai kredītlīnija (18%).

Kredītkarte – tas ir tāds pats finanšu produkts kā parastie patēriņa aizņēmumi. Tomēr prestiža dēļ kredītkartes tiek nosacīti iedalītas kategorijās: Electron, Maestro – pati zemākā kredītkaršu “niša” ar ierobežotu kredīta summu un nelielām iespējām. Par šāda tipa kredītkartes izmantošanu banka parasti neko neprasa vai iekasē pavisam nelielu maksu. Tāpēc šī kategorija ir pieprasīta savas auditorijas vidū. Mass, Classic – standarta kredītkaršu tips, populārāks kā pirmā kategorija, jo to serviss jau ir daudz plašāks. Platinum, Gold – šīs grupas ieguvējus var dēvēt par elitāriem bankas klientiem. Tās izmaksā daudz dārgāk par divām iepriekšējām kategorijām, bet tās atšķiras ar paaugstinātu kredītlimitu un iespēju maksāt par pirkumiem visneparedzētākajās pasaules vietās.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Aptauja: Latvijas uzņēmēji ir apņēmušies atkritumu apsaimniekošanā (+VIDEO)

Ir jāveicina tieši mazo un vidējo uzņēmumu izpratne par ilgtspējas nozīmi biznesā, pauž eksperts.

Ekonomika Iedzīvotāji VID iesnieguši vairāk nekā 92 000 gada ienākumu deklarāciju

Piektdien pirmajās stundās, proti, līdz plkst.9 iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir iesnieguši vairāk nekā 92 000 deklarāciju, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji.

Ekonomika Šmite-Roķe: Būtu jāpaaugstina VID nepiedzenamo parādu zemākais slieksnis

Būtu nepieciešami grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas pašlaik paredz, ka VID drīkst nepiedzīt parādus, kas ir mazāki par 15 eiro, kas mūsdienās ir ļoti maza summa, intervijā aģentūrai LETA sacīja jaunā VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Ekonomika Enerģijas cenas un ģeopolitiskā nestabilitāte ir galvenie riski ekonomikai

Latvijas IKP prognoze šim gadam ir 2%. 2024.gada veidos labākas izaugsmes nosacījumus 2025.gada, kad izaugsme paātrināsies līdz 2,7%.

Lasiet arī

Ekonomika Ekonomists: Klimata riski jau patlaban ietekmē arī kreditēšanu

Klimata riski jau patlaban ietekmē arī kreditēšanu.

Ekonomika Skaitļi šokē! Kreditēšanas aktivitāte Latvijā sarukusi vairāk nekā trīs reizes

Latvijā kreditēšanas aktivitāte attiecībā pret tautsaimniecības apmēru pēc globālās finanšu krīzes ir sarukusi vairāk nekā trīs reizes, informēja Latvijas Bankas pārstāvji, atsaucoties uz "Finanšu pieejamības pārskatu 2023".

Sabiedrība Altum ceturtdien sāks piedāvāt aizdevumus dalītā īpašuma izbeigšanai

Attīstības finanšu institūcija "Altum" ("Altum") no ceturtdienas, 27.jūlija, sāks piedāvāt aizdevumu daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem noteiktās atsavināmās zemes izpirkšanai jeb atsavināšanas cenas samaksai, aģentūrai LETA pavēstīja "Altum" pārstāvji.

Ekonomika Kur “pazūd” kreditēšana?

Atbildi meklē Latvijas Bankas prezidents.