• Egita,
  • Emīls,
  • Monvīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas banku klienti tiek aktīvi kreditēti, izmantojot kartes (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 17:40, 06.12.2023


Lielākajai daļai jeb 40% izsniegto kredītkaršu limits ir līdz 1000 eiro.


Šobrīd kredītkarti var saņemt gandrīz ikviens tās gribētājs.

Latvijā šobrīd ir izsniegtas 217 tūkstoši kredītkartes, ar kopējo kredītlimita summu ap 370 miljoniem eiro. Vidējais klientiem izsniegtais kredītlimits ir 1631 eiro, un klienti tērē ap 35% no piešķirtā kredītlimita. Visaktīvāk kredītkartes līdzekļus lieto jaunieši un personas ar sliktāku kredītreitingu, vismazāk - seniori un klienti ar augstu kredītreitingu, liecina apkopotā informācija.

Klienti vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem vidēji tērē 46% no piešķirtā kredītlimita. Pieaugot iedzīvotāju vecumam, kredītlimita izlietojuma daļa pakāpeniski samazinās. Klienti, kas vecāki par 60 gadiem vidēji tērē tikai 20% no kredītlimita.

Pēdējā gada laikā karšu izmantotais limits vidēji palielinājies par 2%. Savukārt, vērtējot klientus pēc kredītreitinga, personas ar visaugstāko jeb A reitingu, gada laikā ir visbūtiskāk samazinājušas izlietotā limita apjomu no 19% uz 14%. Kopumā tendence ir nemainīga, jo sliktāks kredītreitings, jo karšu izlietojums lielāks - klienti ar vissliktāko jeb E reitingu ir tērējuši 85% piešķiro līdzekļu.

Lielākajai daļai jeb 40% izsniegto kredītkaršu limits ir līdz 1000 eiro. Katram trešajam klientam (30%) tas ir no 1000 līdz 2000 eiro, aptuveni ceturtajai daļai (23%) no 2000 līdz 5000 eiro un tikai 6% tas pārsniedz 5000 eiro. Visaugstākais vidējais kredītlimits ir klientiem vecuma grupā no 31 līdz 40 gadiem - 1848 eiro, bet viszemākais jauniešiem no 18 līdz 25 gadiem - 1397 eiro.

40% privātpersonu, kuri ir lietojuši kartes kredītlimitu, šīs ir vienīgās aktīvās kredītsaistības, bet 60% klientiem ir arī citas finanšu saistības - visbiežāk patēriņa kredīts (41%), mājokļa kredīts (25%) vai kredītlīnija (18%).

Kredītkarte – tas ir tāds pats finanšu produkts kā parastie patēriņa aizņēmumi. Tomēr prestiža dēļ kredītkartes tiek nosacīti iedalītas kategorijās: Electron, Maestro – pati zemākā kredītkaršu “niša” ar ierobežotu kredīta summu un nelielām iespējām. Par šāda tipa kredītkartes izmantošanu banka parasti neko neprasa vai iekasē pavisam nelielu maksu. Tāpēc šī kategorija ir pieprasīta savas auditorijas vidū. Mass, Classic – standarta kredītkaršu tips, populārāks kā pirmā kategorija, jo to serviss jau ir daudz plašāks. Platinum, Gold – šīs grupas ieguvējus var dēvēt par elitāriem bankas klientiem. Tās izmaksā daudz dārgāk par divām iepriekšējām kategorijām, bet tās atšķiras ar paaugstinātu kredītlimitu un iespēju maksāt par pirkumiem visneparedzētākajās pasaules vietās.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Sievietēm vidējā darba samaksa Latvijā ir par 16,5% mazāka nekā vīriešiem

Sievietēm vidējā bruto darba samaksa stundā 2023.gadā Latvijā bija par 16,5% mazāka nekā vīriešiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Ekonomika Eirozonas biržās sarūk akciju cenas

Eirozonas valstu biržās akciju cenas trešdien lielākoties samazinājās, reaģējot uz Eiropas Komisijas (EK) paziņojumu, ka tiks sākta procedūra par pārmērīgi budžeta deficītu pret vairākām eirozonas valstīm.

Ekonomika «Eiropas dzelzceļa līnijas» plānots integrēt «Latvijas dzelzceļa» sistēmā

Par dzelzceļa projekta "Rail Baltica" īstenošanu Latvijā atbildīgo SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" plānots integrēt VAS "Latvijas dzelzceļš" sistēmā, ceturtdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja satiksmes ministrs Kaspars Briškens (P).

Ekonomika Latvijas iedzīvotāji jūtas finansiāli nedroši par savām vecumdienām

Gana liela daļa Latvijas iedzīvotāju nav pārliecināti par savu finansiālo stabilitāti pensijas vecumā - tikai katrs piektais nešaubās par savu finansiālo labklājību vecumdienās, bet vairāk nekā 40% aptaujāto jūtas nedroši, informēja "Luminor Bank" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Lasiet arī

Ekonomika Atbalsta likumu izmaiņas hipotekārās pārkreditēšanās vienkāršošanai

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, Apdrošināšanas līguma likumā un Kredītiestāžu likumā, kuru mērķis ir vienkāršot hipotekāro pārkreditēšanos starp bankām.

Ekonomika Latvijas atpalicība no Baltijas kaimiņiem: cēloņi un sekas

Šī brīža ekonomiskā situācija un attiecīgā monetārā politika ir raisījusi daudzus jautājumus par šobrīd veicamajiem mājas darbiem, lai nākamajā ekonomikas izaugsmes ciklā Latvija piedzīvotu straujāku izaugsmi.

Ekonomika Ekonomists: Klimata riski jau patlaban ietekmē arī kreditēšanu

Klimata riski jau patlaban ietekmē arī kreditēšanu.