Šobrīd Latvijas kredītiestādēs ir aktīvi 23,4 tūkstoši studiju kredītu līgumu un 5,9 tūkstoši studējošo kredītu līgumu, liecina "Kredītinformācijas Biroja" apkopotā informācija. Pērn pavasarī tie bija attiecīgi 24,9 tūkstoši un 6,92 tūkstoši līgumu, kas norāda uz izsniegto kredītu skaita samazināšanos. Aizdevuma studiju atbalstam atmaksu ilgāk par 60 dienām kavē tikai apmēram 700 studentu.
Kopējais studiju kredītu atlikums ir 63,2 miljoni eiro, bet studējošo kredītu atlikums sasniedz 14,15 miljonus eiro.
Studiju kredīta saņēmēji - disciplinētāki
Procentuāli vairāk kavējumu, kas ilgāki par 30 dienām, ir studējošo kredītu līgumiem (4,2%) jeb finansējumam studentu ikdienas vajadzību segšanai. Retāk maksājumus kavē klienti, kuri saņēmuši aizdevumu mācību maksas segšanai (2,4%) jeb studiju kredītu.
"Kopējā kavējuma summa ir 357 tūkstoši eiro, un negatīva kredītvēsture ir aptuveni 2,8 tūkstošiem studentu ar spēkā esošiem līgumiem. Tie ir aptuveni 11,5% no visiem finansējuma saņēmējiem studiju nodrošināšanai. Tomēr jaunieši ar spēkā esošiem studiju kredītiem ir noslēguši arī citus līgumus un tos kavē biežāk, piemēram, patēriņa kredītus. Dati liecina, ka tie aizņēmēji, kas saņēmuši finansējumu studiju maksas segšanai ir disciplinētāki tieši studiju kredītu atmaksā, kas domājams saistīts ar to, ka parādsaistības var ietekmēt tālākās studiju iespējas," komentē "Kredītinformācijas Biroja" izpilddirektors Intars Miķelsons.
No visiem aktīvajiem līgumiem piedziņā šobrīd ir 720 līgumi 604 aizņēmējiem. No tiem 390 līgumi slēgti vēl laika posmā no 2000. līdz 2010.gadam.
Pusei studentu ir arī citas finanšu saistības
No visiem 24,3 tūkstošiem aktīvajiem studiju un studējošo kredītu aizņēmējiem lielākajai daļai jeb 23,6 tūkstošiem studentu saistības ir tikai ar vienu banku, bet 2,7% ir saistības ar divām vai trim kredītiestādēm. Vairāk nekā 82% studentu ir viens aktīvs studiju vai studējošā kredīts, bet 15,5% gadījumos studentiem ir gan studiju, gan studējošā kredīts.
Vairāk nekā pusei, jeb 56% ir aktīvas arī citas kredītsaistības. Visbiežāk studenti ir saņēmuši patēriņa kredītu, kredītkarti vai hipotekāro kredītu.
Lielākajai daļai jeb 70% studentu kopējo finanšu saistību atlikums ir zem 10 tūkstošiem eiro, bet aptuveni 1000 studentiem kopējās aktīvās saistības pret bankām sastāda vairāk kā 100 tūkstošus eiro.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri